Działo się ...
Tatiana Wieczorek finalistką Olimpiady Geograficznej
Tatiana Wieczorek (uczennica klasy 2c) uzyskała tytuł finalistki XLVII Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej. Jej opiekunem dydaktycznym jest pani profesor Aleksandra Wtorek. Serdecznie gratulujemy!
Wiktoria Strzelczyk finalistką Olimpiady Teologii Katolickiej
Wiktoria Strzelczyk (uczennica klasy 2d) uzyskała tytuł finalistki Olimpiady Teologii Katolickiej. Do zawodów przygotowywała się pod opieką pani profesor Joanny Adamkiewicz. Gratulujemy!
W księgarniach biografia księdza Blachnickiego
W wydawnictwie WAM ukazała się blisko 600-stronicowa biografia księdza Franciszka Blachnickiego (absolwenta naszej szkoły) autorstwa Tomasza P. Terlikowskiego.
Adam Budny na Mistrzostwach Polski
Adam Budny (uczeń klasy 1a), zawodnik LUKS „Jedynki” Miasteczko Śląskie, zdobył wraz z drużyną czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski w hokeju na trawie. Drużyna jest również Mistrzem Śląska w sezonie 2020/21.
Mamy to – Klub Szachowy
Z radością chcemy Was poinformować o oficjalnym otwarciu nowego Klubu Szachowego o nazwie „Hetmany Staszica”. Z inicjatywy Karola Ligarskiego, Oskara Nolberta, Michała Zielińskiego i wielu innych pasjonatów tej dyscypliny sportu powstała i wciąż się rozwija mocna reprezentacja szachistów Staszica. W tegorocznej edycji - „Zda(o)lne szachy” - zdążyliśmy rozegrać już trzy turnieje cieszące się sporym zainteresowaniem wśród uczennic i uczniów.
Świąteczne życzenia naturalnie chemiczne
W ramach lekcji chemii, przygotowując się do świąt wielkanocnych, ochotnicy wykonali zadanie polegające na wykorzystaniu wiedzy w procesie farbowania jaj naturalnymi barwnikami. Zmienny efekt zależał od pH roztworu.
Poznajcie pasję Piotra Bendkowskiego
7 marca 2021roku odbyły się egzaminy Szkoły Sztuk Walk Seimeikan podlegającej pod Aikido Yoshinkan Federation z siedzibą w Tokio. Na egzaminach tych Piotr Bendkowski z klasy 1a zdał na pierwszy dan.
„Maryjki” Darii Woszek wygrywają Gijon Festival
Film fabularny „Maryjki” w reżyserii Darii Woszek (absolwentki Staszica) zdobywa kolejne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Tym razem wygrał hiszpański Gijon International Film Festival. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do odtwórczyni głównej roli Grażyny Misiorowskiej.
150 na 150 – napis nad drzwiami wejściowymi
W końcową fazę weszły prace konserwatorskie przy elewacji głównej budynku naszego liceum. Pracownicy firmy Efekt Sp. z o.o. z Chorzowa odkryli nad wejściem głównym ściany frontowej napis „ Szkoła Ogólnokształcąca Męska”.
150 na 150 – tableau
Przedstawiamy kolejne pamiątki dokumentujące historię naszej szkoły. Będzie ich 150. Dzisiaj - tableau („un tableau” to po francusku „obraz” lub „tablica”). Potocznie tak nazywamy pamiątkową kompozycję składającą się z odpowiednio rozmieszczonych mniejszych zdjęć portretowych grupy osób. Czasem wyrazem tym określa się zdjęcie takiej kompozycji.
Łowcy cząstek nagrodzeni
Działając w ciągu całego ubiegłego roku, zespół uczniów Staszica zajął trzecie miejsce w konkursie międzynarodowego projektu naukowego CREDO (pierwsze miejsca w edycjach miesięcznych – listopadowej, styczniowej, marcowej i majowej). Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory, czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego, jest projektem próbującym rejestrować owo promieniowanie za pomocą naszych smartfonów zaopatrzonych w aplikację Credo Detector.
150 na 150 – tarcza szkolna
W kolejnych tygodniach, które dzielą nas od rocznicy powstania naszej szkoły, przedstawiać będziemy pamiątki dokumentujące jej historię. Będzie ich 150. Na początek o szkolnej tarczy.
Natalia Kalino o krok od kadry narodowej
Natalia Kalino (uczennica Staszica z klasy 2c) powołana została do zaplecza kadry narodowej w wieloboju lekkoatletycznym. W skład wieloboju wchodzą biegi na 100, 200 i 800 metrów, skok wzwyż i w dal, pchnięcie kulą i oszczepem.
Życzenia dla pracowników szpitala i pacjentów
Wykonane przez uczniów Staszica kartki świąteczne oraz kosz ze słodkościami zostały przekazane przez przedstawicieli Samorzadu Uczniowskiego na ręce Naczelnej Pielęgniarki, Pielęgniarek oddziału covidowego oraz oddziału psychiatrycznego Specjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.
Tradycja świątecznych koncertów
Tradycją tygodni poprzedzających Boże Narodzenie i Nowy Rok są w Staszicu koncerty świąteczne w języku angielskim i polskim.
Wieści literackie
Zachęcamy do zapoznania się z zapisem spotkania z Włodkiem Goldkornem, autorem autobiograficznej książki „Osioł Mesjasza”. Spotkanie prowadził Grzegorz Tomczewski - absolwent Staszica oraz historii i judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Tel Aviv University.
Warsztaty w galerii Przytyk
Klasy medialno-prawne wzięły udział w warsztatach analizy dzieł plastycznych w tarnogórskiej Galerii Przytyk. Galeria prezentowała do drugiej połowy października wystawę Natalii Rybki „Obszar wspólny/obszar własny”.
Dobra passa sportowców trwa
Uczniowie Staszica świetnie spisali się w Szkolnej Lidze LA. W trakcie zawodów na szczeblu powiatu i rejonu nasze drużyny dziewcząt i chłopców okazały się najlepsze, deklasując rywali.
Elewacja odzyskuje blask
Zakończyły się prace konserwatorskie przy elewacji północnej budynku naszego liceum. Pracownicy firmy Efekt Sp. z o.o. z Chorzowa intensywnie odnawiają już ścianę frontową.
„Jo był ukradziony”
Tragedia rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców.
Lekkoatletki na Mistrzostwach Polski
Julia Duda (z klasy 2pe) i Natalia Kalino (z klasy 2c) wystartowały w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych U18, które odbyły się w dniach 18-20 września 2020 roku w Radomiu.
Kwartał z przyszłością
W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na opowiadanie w języku angielskim. Wizja przyszłości przedstawiona przez większość uczestników była – niestety - ponura i pesymistyczna. Ocieplenie globalne… Świat bez roślin… Wszechobecny pył… Brak tlenu… Pycha, która zgubiła mieszkańców Ziemi… To tematy, które zostały poruszone w pracach konkursowych.
Nowości czekają w bibliotece
Drodzy Czytelnicy! W szkolnej bibliotece czeka na Was wiele nowych tytułów. Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami w zbiorach bibliotecznych. W katalogu online w zakładce „Zestawienia” znajdziecie wykaz wszystkich nowych książek, które wzbogaciły nasze zbiory. Galeria prezentuje wybrane tytuły. Zachęcam do wypożyczania.
Na beskidzkim szlaku
Koło turystyczne wznowiło po wakacjach działalność wędrówką szlakami Beskidu Śląskiego, zdobywając jego najwyższy szczyt - Skrzyczne ( 1257 m n.p.m.). Cieszy spora grupa pierwszoklasistów, którzy szybko zaaklimatyzowali się wśród wytrawnych i doświadczonych turystów. Jeszcze bardziej cieszy entuzjazm oraz dobra kondycja grupy, która wyruszyła na szlak po tak długiej nieobecności w górach.
Film Darii Woszek nagrodzony w Montrealu
Film fabularny „Maryjki” w reżyserii Darii Woszek (absolwentki Staszica) zdobył główne nagrody na Fantasia Film Festival w Montrealu.
Warsztaty na Mierzei Wiślanej
Intensywnie, poznawczo i radośnie .... właśnie w takiej atmosferze przebiegały tegoroczne zajęcia warsztatowe na Mierzei Wiślanej klasy 2c. Z niecierpliwością wyczekiwane przez klasę matematyczno-geograficzną (pierwotnie miały się odbyć na początku czerwca) doszły do skutku we wrześniu.
Prapremiera po pięciuset latach
Świetny spektakl “Krótka rozmowa ze Śmiercią” Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna zobaczyli 17 września interesujący się teatrem uczniowie Staszica.
Immatrykulowani i nagrodzeni
Immatrykulacja (łac. immatriculatio, “wpisanie”, “zaliczenie”) - tradycyjna uroczystość przyjęcia nowych uczniów do społeczności Staszica - miała w bieżącym roku inną niż zwykle formułę. Zamiast rywalizacji sportowych i artystycznych uczniowie klas pierwszych uczestniczyli online w konkursie wiedzy o tradycjach liceum.
Street art, czyli nasza odpowiedź na szkołę w czasie pandemii…
Kiedy muzea ograniczają możliwość obcowania ze sztuką, trzeba próbować ją stworzyć samemu. Kawałek białej kredy i boisko liceum wystarczyły uczennicom i uczniom klasy medialno-prawnej, by wyzwolić w sobie dziecięcą radość tworzenia. Inspiracją lekcji (w trakcie “Analizy dzieł plastycznych i filmowych”) była twórczość Davida Zinna.
Na podium Szkolnych Mistrzostw Menedżerskich
Maciej Żurecki, Łukasz Pasek oraz Karol Ligarski zajęli trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie 3. Konkurs jest realizowany przez Fundację Przedsiębiorczości Revas z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Z nagrodą Columbus International Film Festival
Michał Majnicz (absolwent Staszica) wystąpił w filmie „Zgniłe uszy”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na 68. Columbus International Film Festival w USA. Film ten to opowieść o kryzysie małżeńskim spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji. Bohaterowie „Zgniłych uszu” mierzą się ze swoimi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty, któremu sytuacja szybko wymyka się spod kontroli.
Poznajcie pasję Jagody Nowicz i Anny Kępińskiej
Ilu ludzi na świecie, tyle jest pasji. Uczennice klasy matematyczno-fizycznej Jagoda Nowicz i Ania Kępińska od lat pasjonują się końmi. Ich fascynacja dotyczy nie tylko samej jazdy konnej, ale przede wszystkim opieki nad końmi - aby wierzchowiec był zdrowy i szczęśliwy, a co za tym idzie również chętny do pracy, należy zadbać o jego podstawowe potrzeby.
Kartki z przeszłości
W najnowszej edycji „Rocznika Muzeum w Tarnowskich Górach” (tom VI) znajdziemy dwa artykuły, które wiążą się z historią naszej szkoły.
Prof. Ryszard Koziołek rektorem Uniwersytetu Śląskiego
Decyzją Kolegium Elektorów Uniwersytetu Śląskiego uczelnią w latach 2020-2024 pokieruje nowy rektor, którym został profesor Ryszard Koziołek. W ubiegłych latach mieliśmy zaszczyt sześciokrotnie gościć Pana Profesora w ramach „Lekcji czytania”, akcji społecznej Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.
Geometria i sztuka
W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” rozstrzygnięty został konkurs interdyscyplinarny „Geometryczna wizja przyszłości i sztuki". Na konkurs wpłynęło dwanaście prac.
Poznajcie pasję Grzegorza Chromika
Grzegorz Chromik jest uczniem klasy 1c o profilu matematyczno-geograficznym. Od szóstego roku życia trenuje judo i od wielu lat reprezentuje klub UKS Tarnowskie Góry na matach województwa, a nawet w zawodach krajowych, W czasie swojej krótkiej kariery może poszczycić się już wieloma sukcesami.
Poznajcie pasję Jakuba Sikorskiego
„Jestem uczniem klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Od 2013 roku trenuję lekkoatletykę specjalizując się w biegach sprinterskich. Od 2019 roku reprezentuję barwy AWF-u Katowice. Moim największym osiągnięciem jest srebrny medal na Mistrzostwach Polski Młodzików w biegu na 100 metrów.
Pomagamy Kasi
4 marca na przerwach między lekcjami sprzedawane były ciasta przygotowane przez uczniów i wyroby rękodzielnicze. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na dofinansowanie remontu łazienki niepełnosprawnej koleżanki z Tarnowskich Gór. Wyroby rękodzielnicze przygotowała samodzielnie Kasia, która oczekuje naszego wsparcia.
Świadek historii
Pan Tadeusz Bacia, więzień KL Auschwitz o numerze obozowym 24871, spotkał się z młodzieżą, aby opowiedzieć historię swojego życia. 99.-letni dzisiaj mieszkaniec Nakła Śląskiego do obozu trafił w grudniu 1941 roku. Emocji i wzruszeń związanych ze spotkaniem doświadczyć mogło pięćdziesięciu uczniów Staszica. Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy panu Markowi Cylowi, wójtowi Świerklańca. Autorką zdjęć […]
Święto Liczby Pi
Oglądając nagranie przedstawiające przygotowania do święta Liczby Pi z ubiegłego roku, spróbujcie odnaleźć w ciągu liczb swoją datę urodzenia.
W przestrzeni MICET-u
Zanim realny świat kultury zamknął swe przestrzenie na czas pandemii, grupie miłośników teatru z klasy 2 (medialno-prawnej) udało się odwiedzić niezwykłe miejsce. Teatr Stary w Krakowie zaproponował nowy sposób odbioru dzieła teatralnego.
Young People in European Forests
Uczniowie klasy o profilu biologiczno-chemicznym zostali finalistami etapu krajowego IX edycji międzynarodowego konkursu YPEF – Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy.
Cern Masterclass
4 marca 2020 roku dziewięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w projekcie Cern Masterclass - Hands on Particle Physics. Uczniowie naszej szkoły regularnie biorą udział w tym projekcie. Tym razem warsztaty odbyły się w Katowicach. Pod czujnym okiem pracowników naukowych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz Centrum Fizyki Jądrowej CERN uczniowie pracują z prawdziwymi danymi zebranymi przez detektor ATLAS przy akceleratorze LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów).
Spotkanie z Michałem Majniczem
Zainteresowani teatrem uczniowie klas medialno-prawnych w trakcie wyjazdu do Krakowa mogli zobaczyć Michała Majnicza (absolwenta naszego liceum) w tytułowej roli „Bolesława Śmiałego” w wyreżyserowanym przez Pawła Świątka przedstawieniu Teatru Słowackiego wg sztuki Stanisława Wyspiańskiego.
Psychologia dla każdego
To już XII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. W X jubileuszowym turnieju laureatką została Oliwia Poloczek – obecnie absolwentka liceum. Do tegorocznego finału zakwalifikowała się Patrycja Kubica z klasy 1b o profilu medialno-prawnym. Część pierwsza finału, w której weźmie udział 100 uczestników wyłonionych na podstawie wyników eliminacji odbędzie się w wyjątkowo w tym roku w formie testu on-line.
Warsztaty w studiu TVN
Grupa uczniów Staszica z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w krakowskim studiu TVN w marcowych warsztatach dziennikarskich. Odbywały się one m.in. na serialowych planach – we wnętrzach grających przestrzenie szkoły i szpitala.
Do Dubnej przez Wilno i Moskwę
Podstawowym celem naszej wycieczki był Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej koło Moskwy. Aby się tam dostać trzeba przejechać około 1700 km przez Litwę, Łotwę i spory kawałek Rosji. Na szczęście na trasie naszego przejazdu znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia.
Drużyna badmintona w finale wojewódzkim
W roku szkolnym 2019/2020 szkolna drużyna badmintona prowadzona przez Iwonę Tarnowską i Piotra Kupiaka zdobyła I miejsce w finale powiatowej Licealiady.
Enigma
Uczeń klasy matematyczno-fizycznej Jakub Włodarz opracował program symulujący działanie Enigmy.
Szyfrowanie danych jest częścią naszego życia – uruchamiasz je, kiedy piszesz do kogoś wiadomość na Messengerze, wysyłasz maila, rozmawiasz poprzez Discorda lub Skype’a czy dodajesz nowe pliki do swojej chmury. Wszystkie nasze prywatne dane są zabezpieczane przez algorytmy szyfrujące.
Płyną w finale Licealiady
W roku szkolnym 2019/2020 nasi pływacy prowadzeni przez pana Radosława Kucińskiego zdobyli X miejsce w finale Wojewódzkiej Licealiady.
Łączyła ich Niepodległa
Uczniowie i uczennice Staszica wzięli udział 3 marca 2020 roku w projekcie edukacyjnym Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”.
Międzynarodowo w Staszicu
5 oraz 6 lutego 2020 roku odbywały się warsztaty językowo-kulturoznawcze z wolontariuszami Fundacji Euroweek-Szkoła Liderów.
Szachiści w finale Licealiady
W roku szkolnym 2019/2020 drużyna szachistów prowadzona przez pana Radosława Kucińskiego zdobyła IX miejsce w finale wojewódzkiej Licealiady.
Banach. Między duchem a materią
Uczniowie Staszica z klas o rozszerzonym nauczaniu matematyki wzięli udział w Tarnogórskim Centrum Kultury w seansie filmu biograficznego „Banach. Między duchem a materią”. Tarnogórska projekcja – połączona ze spotkaniem z reżyserem filmu Wiesławem Saniewskim – była póki co czwartą (po Krakowie, Wrocławiu i Chicago). Wkrótce film pokazany zostanie w Szwecji. W przyszłości prezentowany będzie w telewizji.
W chmurze
Do stworzenia tej instalacji zużyto około 375 kilometrów nici – łącznie 3 tysiące kłębków wełny. W projekcie dostrzec możemy aż 1000 zawieszonych cyfr. „Counting Memories” Chiharu Shiota zachwyciło uczniów klas medialno-prawnych zwiedzających wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach.
XVI Międzynarodowa Olimpiada Języka Angielskiego
Karol Zając, uczeń klasy o profilu matematyczno-angielskim, został finalistą XVI Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego. Olimpiada organizowana jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Bielsku-Białej, a nagrodą dla zdobywców trzech pierwszych miejsc jest indeks uczelni.
Kobiecość według Zapolskiej
Spektakl „Kobiecość według Gabrieli Zapolskiej” przygotowany został głównie na fragmentach dramatów młodopolskiej pisarki, takich jak „Żabusia” czy „Moralność pani Dulskiej”. Od początku twórczyniom przyświecał cel, by stworzyć przedstawienie feministyczne, ukazujące podejmowane przez Zapolską i twórców jej współczesnych problemy kobiet na przełomie XIX i XX wieku oraz zmian, jakie wówczas zachodziły w obyczajowości.
Świadectwa ewolucji
Wizytą w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach zakończył się dotyczący świadectw ewolucji projekt edukacyjny, w którym uczestniczyli uczniowie trzecich klas o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym.
Zbieramy planszówki
…a zebrane wśród uczniów Staszica planszówki i zabawki przekazaliśmy w ramach akcji „Zaczarujmy Jeden Dzień” dzieciom z Centrum Radioterapii w Katowicach.
Drużyna piłki ręcznej dziewcząt
Drużyna piłki ręcznej dziewcząt, którą prowadzili pani Iwona Tarnowska i pan Jacek Ignacik, zdobyła I miejsce w rozgrywkach Powiatowej Licealiady. W finale nasze dziewczęta pokonały drużynę I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej.
Bliskie spotkania z astronomią
Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń dotyczących astronomii, astrofizyki i lotów kosmicznych. Przede wszystkim w lipcu obchodziliśmy 50.rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Ponadto 100.lecie swego istnienia obchodziła Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
Oświecona monarchia czy demokracja ?
Jakub Włodarz z klasy 3a ułożył program komputerowy, wykorzystujący metodę Monte Carlo i udowadnia, że…
Spotkanie z wolontariuszami Hospicjum
W lutym 2020 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli z zajęciach zorganizowanych w Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.
Drużyna koszykówki dziewcząt
W roku szkolnym 2019/2020 drużyna koszykówki dziewcząt prowadzona przez panią Monikę Markowską zdobyła I miejsce w finale Powiatowej Licealiady . W półfinale nasze zawodniczki zmierzyły się z drużyną I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, wygrywając 40:12.
Drużyna koszykówki chłopców
W roku szkolnym 2019/2020 drużyna koszykówki chłopców prowadzona przez pana Radosława Kucińskiego zdobyła I miejsce w finale powiatowym Licealiady.
Frankenstein z National Theatre
W retransmisji spektaklu Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, znanego powszechnie jako National Theatre, uczestniczyli uczniowie klas drugich. Sztukę Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley, wyreżyserował laureat Oscara - Danny Boyle, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”.
Co ukrywa zdjęcie?
„Jak ukryć wiadomość w dowolnym zdjęciu?” - na to pytanie próbował odpowiedzieć uczniom Staszica dr inż. Marek Żabka z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Drużyna piłki ręcznej chłopców
Drużyna piłki ręcznej chłopców, którą prowadzili pani Iwona Tarnowska i pan Jacek Ignacik, zdobyła I miejsce w finale Powiatowej Licealiady. W meczach finałowych nasza reprezentacja wysoko pokonała I Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej i Zespół Szkół Budowlano- Architektonicznych (II LO Staszic - I LO Sempołowska 20:6; II LO Staszic - Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych 20:11).
Projekt #Komórkomania
To nie moda na lepszy model telefonu, lecz moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.
Dla Nikity z Białorusi i Piotra z Rumunii
Idea wysyłania paczek świątecznych jest znana na całym świecie i kontynuowana od wielu lat. Do Polski też kiedyś przysyłano paczki. Czasem taką paczkę dostawało się tylko raz w roku. Były w niej zupełnie podstawowe artykuły. Czy te paczki przemieniły Polskę? Nie, ale były źródłem radości i nadziei.
Tydzień z językiem angielskim
Od kilku lat uczniowie wszystkich klas (a zwłaszcza oddziałów z rozszerzonym nauczaniem języka angielskiego i matematyki) mają możliwość wzięcia udziału w wyjazdowych warsztatach językowych Euroweek- Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej.
Artystyczne interwencje
Drzwi Staszica od blisko 150 lat otwierają się na historię szkoły i miasta. Za sprawą uczniów, uczennic i nauczycieli liceum stają się także przedmiotem działań artystycznych. Najpierw ubrane zostały w wydziergane na szydełku „wdzianko”, a teraz udekorowane świąteczną choinką.
Napisz list. Zmień życie!
Wzięliśmy udział w organizowanym co roku przez Amnesty International Maratonie Pisania Listów. Pisaliśmy listy w sprawie obrończyń i obrońców praw człowieka z 10 różnych państw – osób, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Samorząd Uczniowski przy tej okazji zorganizował kiermasz wypieków, z którego zysk został przeznaczony na zakup znaczków pocztowych i kopert.
Drużyna siatkówki dziewcząt
W roku szkolnym 2019/2020 drużyna siatkówki dziewcząt prowadzona przez panią Iwonę Tarnowską zdobyła II miejsce w finale powiatowej Licealiady.
Wiedźmin. Turbolechita
„Na scenie pojawił się Wiedźmin, ale nie zwykły wojownik z długimi włosami biegle władający mieczem. Nie. Wreszcie zjawił się On – wyczekiwany od pokoleń zbawiciel, superbohater, w którego żyłach płynie prawdziwie polska krew. Janusz Słowianin. Dzidowład. Turbolechita.”
A przed świętami…
Bożego Narodzenia odwiedziliśmy tarnogórski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym, w którym wraz z uczniami szkoły i internatu poprowadziliśmy świąteczne zajęcia plastyczne.
Drezdeńskie warsztaty muzealne
Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych od kilku lat wyruszają na wędrówkę szlakiem europejskich muzeów. W tym roku szkolnym wybrali się do Drezna. W ubiegłych latach były to zbiory muzeów Berlina i Wiednia.
Drużyna tenisa stołowego
W roku szkolnym 2019/2020 drużyna tenisa stołowego dziewcząt prowadzona przez pana Piotra Kupiaka zdobyła III miejsce w rozgrywkach rejonowych. W skład drużyny wchodziły uczennice klasy 1a Julia Opyd i Maria Gulba.
Tradycja koncertów bożonarodzeniowych
W tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie już po raz trzeci odbył się w naszej szkole koncert bożonarodzeniowy. Zwyczaj organizowania koncertu wziął swój początek od jasełek przygotowanych w grudniu 2016 roku w języku angielskim przez klasę o profilu medialno-prawnym, zaprezentowanych razem z koncertem kolęd w języku angielskim w wykonaniu uczniów różnych klas.
W Staszicu zadomowiły się skrzaty
Kilka razy w roku uczniowie klas medialno-prawnych przygotowują na korytarzach Staszica tematyczne aranżacje DIY. Szczególny, świąteczny nastrój postanowiliśmy podkreślić kolejnym projektem.
Wyżej, szybciej, dalej …
Wolontariusze ze Staszica wspomagają organizację każdej edycji Olimpiady Sportowej dla Szkół Specjalnych. W tym roku szkolnym olimpiada odbyła się już po raz trzeci. Jej głównym organizatorem jest Specjalny Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach. W sportowej rywalizacji wzięło w tym roku udział 6 drużyn z Tarnowskich Gór, Nakła Śląskiego, Bytomia i Radzionkowa.
Spotkanie z profesor Aliną Kowalczykową
W spotkaniu z Panią Profesor Aliną Kowalczykową wzięły udział uczennice Staszica przygotowujące się do zawodów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Na turystycznym szlaku…
Skąd tylu zwolenników wyjazdów górskich w naszej szkole od wielu lat? Dlaczego kolejne roczniki „wsiąkają” w grupę turystyczną?
NaukaBezGranic
NaukaBezGranic (LearningWithoutBorders) to warsztaty Europejskiego Programu Edukacyjnego, w ramach którego nauczyciele i uczniowie Staszica poszerzają horyzonty kulturowe i językowe. Warsztaty te opierają się głównie na nauce przez zabawę. Poprzez bliski kontakt z native speakerami języka angielskiego oraz ekspertami z różnych dziedzin młodzież ma możliwość do otwarcia się na ten język, komunikacji i przełamania barier.
Klimatycznie…
Słowo „klimat” i wyrażenie „zmiany klimatyczne” to - według wielu portali internetowych - najpopularniejsze hasła w roku 2019 na świecie.
Z nosorożcem włochatym sam na sam
Można tu zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi, nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Najcenniejszymi okazami Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie są kopalne szczątki zwierząt tzw. megafauny plejstoceńskiej.
Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory
czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego, jest projektem, w którym przez cały rok szkolny biorą udział uczniowie kilku klas Staszica. Jest to project próbujący rejestrować owo promieniowanie za pomocą naszych smartfonów zaopatrzonych w aplikację Credo Detector.
W góry wzięci, czyli o letnim obozie wędrownym
Wędrówki górskie są ulubioną formą działalności naszego koła turystycznego. Szczególnie wyczekiwany jest wyjazd na letni obóz wędrowny. Z jednej strony ze względu, że oznacza koniec roku szkolnego, a z drugiej możliwość dłuższego przebywania w górach i w grupie fantastycznych przyjaciół z różnych klas.
… tańcem i śpiewem – „Kultura włącza”
Szybko minęły dwa miesiące z ludową muzyką, tańcem, śpiewem, zabawą i nowo zawiązanymi przyjaźniami. Mimo, że zajęcia odbywały się w Ożarowicach lub Tąpkowicach nikt nie skarżył się na uciążliwy dojazd, zajęte popołudnie i wieczór. Tak fantastyczna wytworzyła się atmosfera spotkań, że nawet kontuzja nogi Roksany nie przeszkodziła jej w obecności na zajęciach.
Spotkanie z Nefretete
Decydując się na wyjazd do Berlina, wiedzieliśmy, że zobaczymy miasto z jego skomplikowaną historią i kulturową różnorodnością. Jednak celem głównym były - jak zawsze - zbiory muzeów. Wybraliśmy więc Muzeum Topografii Terroru, gdzie znajdowałasię w latach 1933-1945 centrala nazistowskiego terroru: Gestapo (i należące doń więzienie), dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS (SD) oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.
Nowy blask starej zbroi
27 września 2019 roku uczniowie klas 1b, B1 oraz 3b uczestniczyli w międzynarodowej konferencji o zakonach rycerskich „Nowy blask starej zbroi, czyli rzecz o zakonach rycerskich”.
O kulturze Korei
Miłośniczki kultury wschodniej (jest ich w naszym liceum wiele) mogły uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Korei Północnej i Południowej organizowanym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego.
Archeologia fotografii
Archeologii fotografii to koncepcja artystyczna zaproponowana przez Jerzego Lewczyńskiego - jednego z najważniejszych polskich fotografów. Uczniowie klasy drugiej o rozszerzeniu medialno-prawnym uczestniczyli w warsztatach pokazujących potencjał tej metody twórczej.
Lwów – tak daleko i tak blisko
Z jednej strony tak blisko a z drugiej - wciąż jeszcze daleko. Może to dobrze. Dla wielu podróż do Lwowa to wciąż podróż sentymentalna. Lwów może poszczycić się tym, że znajduje się w nim ponad 50% wszystkich zabytków Ukrainy. Oczywiście najbardziej popularne wśród turystów jest Stare Miasto (wpisane na listę UNESCO), w którego zabudowie i atmosferze można odnaleźć pozostałości po wielu zamieszkujących tu narodowościach.
W laboratoriach UŚ
W ramach współpracy z Wydziałem Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego klasa 1d (biologiczno-chemiczna) wzięła udział w zajęciach „Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego” w Laboratorium Mikroskopii Skaningowej.
Szkolna Liga LA
W roku szkolnym 2019/2020 drużyna lekkoatletyczna dziewcząt prowadzona przez panią Monikę Markowską zdobyła I miejsce w finale Powiatowej Licealiady, I miejsce w finale Rejonowej Licealiady oraz V miejsce w finale Wojewódzkiej Licealiady w Szkolnej Lidze LA.
Młodzi głosują
11 października 2019 roku w Staszicu zostały przeprowadzone szkolne wybory parlamentarne. Wybory odbyły się w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. Grupa uczniów z klasy 1b zaangażowała się w przeprowadzenia akcji w naszej szkole. Zadaniem Natalii, Oli, Karola, Oskara i Michała było umożliwienie uczniom szkoły udziału w wyborach poprzez działania profrekwencyjne, zorganizowanie lokalu wyborczego, urny i udział w pracach komisji a także zliczenie głosów i ogłoszenie wyników.
Tarnogórski Bieg Sedlaczka
W roku szkolnym 2019/2020 drużyna dziewcząt reprezentująca Staszica – prowadzona przez panią Monikę Markowską – zdobyła I miejsce w Biegu Sedlaczka, pokonując inne szkoły powiatu tarnogórskiego.
Dyskusyjne Warsztaty Filmowe
Tradycją Staszica stały się odbywające się cyklicznie całodniowe Dyskusyjne Warsztaty Filmowe. Odbywają się najczęściej w gościnnych progach Tarnogórskiego Centrum Kultury.
Oral history – warsztaty dziennikarskie
W ramach projektu „W poszukiwaniu świadka historii” grupa uczniów z klas 1b i 2b uczestniczyła 23 października 2019 roku w warsztatach dziennikarsko-psychologicznych. Projekt nawiązuje do metodologii oral history, zyskującej coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii.
Terror w teatrze
W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach realizowany jest spektakl Teatru Śląskiego „Terror” w reżyserii Roberta Talarczyka. „Terror” wg tekstu niemieckiego dramaturga Ferdinanda von Schiracha to odtworzenie głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha.
Przełaje
W roku szkolnym 2019/20 drużyny dziewcząt i chłopców w Sztafetowych Biegach Przełajowych prowadzone przez panów Piotra Kupiaka i Jacka Ignacik zdobyły II miejsca w Finale Powiatowej Licealiady.
Spotkamy się w sądzie
Uczniowie klasy 2b w ramach zajęć z zakresu podstaw prawa uczestniczyli w rozprawie karnej w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Sprawa dotyczyła kradzieży.
Toruń, Poznań, Malbork, Ciechocinek…
Piła, Trójmiasto, Międzyzdroje… W Staszicu klasy o profilu geograficznym od wielu lat na przełomie maja i czerwca uczestniczą w kilkudniowych zajęciach terenowych. Obejmują one szeroką tematykę z zakresu różnorodnych dziedzin i nauk geograficznych.
Seminarium Bogolubova-Infelda
Mateusz Sutor (z klasy 3a) oraz Michał Szudy (z klasy 2a) wraz z opiekunem panią Aleksandrą Kluzą uczestniczyli w Seminarium Bogolubova-Infelda w Poznaniu, w ramach którego poznali możliwości współpracy szkół polskich z międzynarodowymi instytucjami badawczymi, odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu oraz uczestniczyli w wykładach dotyczących najnowszych osiągnięć fizyki jądrowej.
Nowy Jork, Filadelfia, Waszyngton
Mnóstwo emocji przyniósł bogaty program tygodniowej podróży do USA. W kolejnych dniach września 2019 roku zwiedzaliśmy wielkie miasta wschodniego wybrzeża.
W fokarium i Domu Morświna
Uczniowie klas biologiczno-chemicznych po raz drugi brali udział w warsztatach na terenie Stacji Morskiej w Helu.
Warsztaty w Kątach Rybackich
Trwały krótko, lecz bardzo intensywnie. Jeszcze nie do końca rozpakowani po podróży a już wychodzimy na wykład o nietoperzach a następnie w teren ze specjalnym sprzętem do wychwytywania dźwięków wydawanych przez nietoperze.
Perspektywa wieku dojrzewania
W warsztatach filmowo-plastycznych prowadzonych na wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania – wokół twórczości Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego i Andrzeja Wajdy” mieli możliwość uczestniczyć uczniowie klas drugich i trzecich Staszica. Fascynująca wystawa, której kuratorką była Anda Rottenberg, miała miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Frankońskie i śląskie tradycje
W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku grupa młodzieży Staszica wzięła udział w kontynuacji polsko-niemieckiej wymiany, dofinansowanej przez organizację Deutsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).
Tangramy Marcina
Czym zajmowali się w chwili wolnego czasu w okopach żołnierze podczas pierwszej wojny światowej ? Jedną z popularnych rozrywek było układanie tangramów. Łamigłówka bierze swój początek w Chinach ze sztuki układania stołów na przyjęciach.
Włoskim i niemieckim szlakiem
Podróże do krajów niemieckojęzycznych i Włoch są od kilku lat wpisane w kalendarz staszicowych imprez. Podróżujemy, żeby zobaczyć nowe miejsca, ale też po to, aby z bliska spotkać żyjących tam ludzi, posłuchać w oryginale języka, czy spróbować regionalnej kuchni. Każde miejsce zaskakuje nas czymś innym, a więc powspominajmy trochę…
Ratuję, bo umiem!
Od kilku lat w kwietniu w naszej szkole odbywa się finał powiatowego Festiwalu Krótkich Form Filmowych im. doktora Józefa Matuszka ,,Ratuję, bo umiem!”
Wśród skorupiaków i nietoperzy
Najwięcej emocji budzą zajęcia z entomologii, gdy uczniowie Staszica poławiają owady i oznaczają je zgodnie z kluczem. Stanowią one część warsztatów przyrodniczych w Kątach Rybackich, w których od lat uczestniczą uczniowie klas biologiczno-chemicznych. Najczęściej biorą w nich udział uczniowie klas drugich po omówieniu zagadnień bioróżnorodności.
W mieszczańskiej kamienicy
Na zakończenie cyklu lekcji poświęconych obyczajowości przełomu XIX i XX wieku oraz literackiemu obrazowi mieszczaństwa klasa medialno-prawna wzięła udział w projekcie interdyscyplinarnym. Jego celem było skonfrontowanie czarnej legendy mieszczaństwa z rzeczywistością historyczną.
Słodziaki Janusza rządzą na giełdzie
Po dziesięciu tygodniach rywalizacji oraz inwestowaniu wirtualnych środków (20 tys. zł) na czele rywalizacji w ramach I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej znaleźli się uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowskich Górach, tworzący zespół „Słodziaki Janusza” w składzie: Agata Janus, Wiktoria Różycka i Michał Warda.
Szlakiem wiedeńskich muzeów
Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych po raz kolejny wyruszyli na zwiedzanie europejskich muzeów. Tym razem uwagę poświęciliśmy zbiorom austriackim, zgromadzonym w Wiedniu. Przede wszystkim podziwialiśmy zbiory Muzeum Historii Sztuki – wspaniała, niezwykle bogata w arcydzieła kolekcja zachwyciła nas dziełami wybitnych twórców, takich jak Rafael, Vermeer, Rembrandt, Dürer Wrażenie zrobiła także niezwykła kolekcja starożytna oraz egipsko-orientalna.
Kwartał z Fizyką Jądrową
W listopadzie 2018 roku uczniowie klas matematyczno-fizycznych pod opieką pani profesor Aleksandry Kluzy rozpoczęli realizację projektu „Kwartał z Fizyką Jądrową”. W ramach tego projektu 5 listopada gościliśmy dra Władysława Chmielowskiego – pomocnika dyrektora Departamentu Naukowo-Organizacyjnego i Współpracy Międzynarodowej ZIBJ oraz dr hab. Dorotę Chudobę – kierownika Grupy Nieelastycznego Rozpraszania Neutronów w ZIBJ oraz profesor Uniwersytetu w Sankt Petersburgu.
„Angole” i „Londyńczycy”
Problemem emigracji zajmowali się uczniowie klas matematyczno-geograficznych i matematyczno-fizycznych realizujących projekt „Kwartał reportażu”.
Fizyka też dla najmłodszych
Naszą pasją do nauk ścisłych chcemy się dzielić z najmłodszymi. Dlatego co roku staramy się odwiedzić przedszkole lub szkołę podstawową, aby zaszczepić w najmłodszych zainteresowanie fizyką, a może w przyszłości chęć stania się prawdziwym naukowcem.
Dając świadectwo – Władysław Bartoszewski
12 kwietnia mieliśmy okazję gościć pana Marcina Barcza, który w latach 2002-2015 był osobistym asystentem Władysława Bartoszewskiego – historyka, pisarza, dyplomaty, byłego ministra spraw zagranicznych.
Zajęcia w Instytucie Onkologii
Uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym, podsumowując cykl zajęć o biotechnologii i zastosowaniu badań nad DNA, odwiedzili pracownie Instytutu Onkologii w Gliwicach. Po Instytucie oprowadzała nas pani dr n. med. Karolina Tęcza (absolwentka Staszica).
Magna Carta
Celem warsztatów kulturowo-językowych w Londynie było również poznanie bogactwa kulturowego Wielkiej Brytanii. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy katedrę w Canterbury rozsławioną m.in. w „Opowieściach kanterberyjskich” Geoffrey’a Chaucera.
M-2 dla zapylaczy
Uczniowie Staszica uczestniczący w konkursie ,,Młodzi Obserwatorzy Przyrody - chrońmy razem bioróżnorodność” przeprowadzili inwentaryzację drzew w okolicy szkoły. Następnym etapem konkursu była kampania informacyjna dotycząca ochrony różnorodności biologicznej w środowisku miejskim skierowana do społeczności szkolnej oraz lokalne .