Karol Ligarski laureatem Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia

Karol Ligarski laureatem Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia

Karol Ligarski (uczeń klasy 2b) uzyskał tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. Jego opiekunem dydaktycznym była pani profesor Elżbieta Tomaszewska. Serdecznie gratulujemy!

Pierwszy etap olimpiady polegał na eliminacjach szkolnych w teście wiedzy, który obejmował zagadnienia z polskich i międzynarodowych aktów prawnych dotyczących praw ucznia. Wynik testu zakwalifikował Karola do eliminacji okręgowych, które polegały na napisaniu pracy dotyczącej tematyki praw ucznia. Karol znalazł się wśród najlepszej 30 osób w Polsce zakwalifikowanych do finału Olimpiady.

Finał olimpiady zaplanowano na 9 marca w Poznaniu. Niestety – ze względu na sytuację epidemiczną panującą w Polsce – finał odbył się w formie zdalnej 16 kwietnia za pośrednictwem platformy Google Meet. Uczestnicy finału w ciągu 10 minut mieli odpowiedzieć na dwa pytania: jedno dotyczące wiedzy teoretycznej, a drugie w formie kazusowej. Również w tym etapie Karol wypadł bardzo dobrze i zajął 4. miejsce w Polsce. Nagrody dla najlepszej piątki  osób ufundowali Marszałek Sejmu, Rzecznik Praw Obywatelskich i Naczelna Rada Adwokacka

Na pytanie o źródła i powody zainteresowania olimpiadą Karol odpowiada: „Uważam tematykę praw ucznia za bardzo istotną dla wszystkich uczniów,  dlatego cieszę się, że mogłem przyczynić się do upowszechniania wśród uczniów wiedzy o ich prawach i sposobach ich egzekwowania. Świadomość ta uczyni polską szkołę wolną od bezprawia i przyjaźniejszą dla wszystkich osób zaangażowanych w proces edukacji. Udział w Olimpiadzie był dla mnie ciekawym i pouczającym doświadczeniem,  niewątpliwe poszerzył moją wiedzę prawniczą, którą będę mógł wykorzystać w codziennym życiu i na moim wymarzonym kierunku studiów – prawie.”