„Krzycz, Siostro, krzycz…”

„Krzycz, Siostro, krzycz…”

W projekcie o tym tytule wzięły/wzięli udział uczennice i uczniowie z klasy 3b. Jego początkiem była projekcja niezwykłego filmu „Cztery córki” tunezyjskiej reżyserki Kaouther Ben Hani (w Bytomskim Centrum Kultury). Zaskakująca forma filmu (będącego połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji i psychodramy) pozwala zanurkować głęboko w rodzinną historię pięciu kobiet.

Długo dyskutowaliśmy o niej we wnętrzach bytomskiego Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, gdzie trwa korespondująca z problematyką filmu wystawa.

Wystawa przywołuje historię bytomskich kobiet, którym w czasach narodowego socjalizmu odebrano wszystko, odarto je z godności i człowieczeństwa, a w końcu pozbawiono życia. Tymi kobietami były ostatnie przedwojenne właścicielki kamienicy przy Rynku 26, Kathe Cohn i Friederike Marianne Guttman. Dziś w ich dawnym domu mieści się CSW Kronika. Jednocześnie twórczynie i twórcy wystawianych prac przyglądają się historiom współczesnych kobiet, na różne sposoby wykluczanych ze społeczeństwa w XXI wieku.