Enigma

Enigma

Uczeń klasy matematyczno-fizycznej Jakub Włodarz opracował program symulujący działanie Enigmy.

Szyfrowanie danych jest częścią naszego życia – uruchamiasz je, kiedy piszesz do kogoś wiadomość na Messengerze, wysyłasz maila, rozmawiasz poprzez Discorda lub Skype’a czy dodajesz nowe pliki do swojej chmury. Wszystkie nasze prywatne dane są zabezpieczane przez algorytmy szyfrujące.

Przed powstaniem Internetu takie zabezpieczenia były dostępne tylko dla wojska, służb specjalnych lub dobrze poinformowanych i bogatych osób. Jednym z takich zabezpieczeń była niemiecka przenośna maszyna szyfrująca Enigma. Jej działanie opierało się na wirnikach, zawierających litery, które szyfrowały lub deszyfrowały wiadomość przy odpowiednim ustawieniu każdego z wirników. Oczywiście takie wiadomości nadal dało się deszyfrować bez tej wiedzy, co jak wiemy, udowodnili już w latach trzydziestych polscy matematycy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Uczeń klasy matematyczno-fizycznej Jakub Włodarz opracował program symulujący działanie Enigmy. Tych, którzy chcą poznać zasadę jej działania i metodę opracowania programu, zachęcamy do pobrania dokumentu z wyjaśnieniami Jakuba –   pobierz

Dzisiaj komputer szyfruje miliony zdań w czasie, w którym twórcy Enigmy zakodowaliby zaledwie jedną literę. To jest moc małej kosteczki zwanej procesorem.