badamy, myślimy, poszukujemy

badamy, myślimy, poszukujemy

badamy, myślimy, poszukujemy

Łowcy cząstek nagrodzeni

Działając w ciągu całego ubiegłego roku, zespół uczniów Staszica zajął trzecie miejsce w konkursie międzynarodowego projektu naukowego CREDO (pierwsze miejsca w edycjach miesięcznych – listopadowej, styczniowej, marcowej i majowej). Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory, czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego, jest projektem próbującym rejestrować owo promieniowanie za pomocą naszych smartfonów zaopatrzonych w aplikację Credo Detector.

Jakub Chwastek finalistą konkursu filozoficznego

Uczeń pierwszej klasy matematyczno-angielskiej, Jakub Chwastek, znalazł się wśród 30 finalistów ogólnopolskiego konkursu filozoficznego w ramach VII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych Wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W zmaganiach udział wzięło 604 uczniów i uczennic szkół średnich z całego kraju.

Paweł Janus finalistą Algorytmionu

Paweł Janus z klasy 1a został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu "Algorytmion". Ogólnopolski konkurs wiedzy informatyczno-matematycznej „Algorytmion” jest organizowany przez Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Świadek historii

Pan Tadeusz Bacia, więzień KL Auschwitz o numerze obozowym 24871, spotkał się z młodzieżą, aby opowiedzieć historię swojego życia. 99.-letni dzisiaj mieszkaniec Nakła Śląskiego do obozu trafił w grudniu 1941 roku. Emocji i wzruszeń związanych ze spotkaniem doświadczyć mogło pięćdziesięciu uczniów Staszica. Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy panu Markowi Cylowi, wójtowi Świerklańca. Autorką zdjęć […]

Cern Masterclass

4 marca 2020 roku dziewięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w projekcie Cern Masterclass - Hands on Particle Physics. Uczniowie naszej szkoły regularnie biorą udział w tym projekcie. Tym razem warsztaty odbyły się w Katowicach. Pod czujnym okiem pracowników naukowych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz Centrum Fizyki Jądrowej CERN uczniowie pracują z prawdziwymi danymi zebranymi przez detektor ATLAS przy akceleratorze LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów).

Enigma

Uczeń klasy matematyczno-fizycznej Jakub Włodarz opracował program symulujący działanie Enigmy. Szyfrowanie danych jest częścią naszego życia – uruchamiasz je, kiedy piszesz do kogoś wiadomość na Messengerze, wysyłasz maila, rozmawiasz poprzez Discorda lub Skype’a czy dodajesz nowe pliki do swojej chmury. Wszystkie nasze prywatne dane są zabezpieczane przez algorytmy szyfrujące.

Łączyła ich Niepodległa

Uczniowie i uczennice Staszica wzięli udział 3 marca 2020 roku w projekcie edukacyjnym Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”.

Międzynarodowo w Staszicu

5 oraz 6 lutego 2020 roku odbywały się warsztaty językowo-kulturoznawcze z wolontariuszami Fundacji Euroweek-Szkoła Liderów.

Banach. Między duchem a materią

Uczniowie Staszica z klas o rozszerzonym nauczaniu matematyki wzięli udział w Tarnogórskim Centrum Kultury w seansie filmu biograficznego „Banach. Między duchem a materią”. Tarnogórska projekcja – połączona ze spotkaniem z reżyserem filmu Wiesławem Saniewskim – była póki co czwartą (po Krakowie, Wrocławiu i Chicago). Wkrótce film pokazany zostanie w Szwecji. W przyszłości prezentowany będzie w telewizji.

Świadectwa ewolucji

Wizytą w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach zakończył się dotyczący świadectw ewolucji projekt edukacyjny, w którym uczestniczyli uczniowie trzecich klas o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym.

Bliskie spotkania z astronomią

Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń dotyczących astronomii, astrofizyki i lotów kosmicznych. Przede wszystkim w lipcu obchodziliśmy 50.rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Ponadto 100.lecie swego istnienia obchodziła Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

Oświecona monarchia czy demokracja ?

Jakub Włodarz z klasy 3a ułożył program komputerowy, wykorzystujący metodę Monte Carlo i udowadnia, że…

Co ukrywa zdjęcie?

„Jak ukryć wiadomość w dowolnym zdjęciu?” - na to pytanie próbował odpowiedzieć uczniom Staszica dr inż. Marek Żabka z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Zero waste

Mały worek śmieci został po wigilijce w klasie 2a. Kubki i talerzyki były ceramiczne a łyżeczki metalowe. Pozostałe opakowania miały charakter zwrotny lub wielokrotnego użytku, z kaucją. Do klasy 2a uczęszcza 37 osób.

Spotkanie z profesor Aliną Kowalczykową

W spotkaniu z Panią Profesor Aliną Kowalczykową wzięły udział uczennice Staszica przygotowujące się do zawodów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

NaukaBezGranic

NaukaBezGranic (LearningWithoutBorders) to warsztaty Europejskiego Programu Edukacyjnego, w ramach którego nauczyciele i uczniowie Staszica poszerzają horyzonty kulturowe i językowe. Warsztaty te opierają się głównie na nauce przez zabawę. Poprzez bliski kontakt z native speakerami języka angielskiego oraz ekspertami z różnych dziedzin młodzież ma możliwość do otwarcia się na ten język, komunikacji i przełamania barier.

Klimatycznie…

Słowo „klimat” i wyrażenie „zmiany klimatyczne” to - według wielu portali internetowych - najpopularniejsze hasła w roku 2019 na świecie.

Z nosorożcem włochatym sam na sam

Można tu zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi, nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Najcenniejszymi okazami Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie są kopalne szczątki zwierząt tzw. megafauny plejstoceńskiej.

Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory

czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego, jest projektem, w którym przez cały rok szkolny biorą udział uczniowie kilku klas Staszica. Jest to project próbujący rejestrować owo promieniowanie za pomocą naszych smartfonów zaopatrzonych w aplikację Credo Detector.

Nowy blask starej zbroi

27 września 2019 roku uczniowie klas 1b, B1 oraz 3b uczestniczyli w międzynarodowej konferencji o zakonach rycerskich „Nowy blask starej zbroi, czyli rzecz o zakonach rycerskich”.

O kulturze Korei

Miłośniczki kultury wschodniej (jest ich w naszym liceum wiele) mogły uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Korei Północnej i Południowej organizowanym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego.

W laboratoriach UŚ

W ramach współpracy z Wydziałem Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego klasa 1d (biologiczno-chemiczna) wzięła udział w zajęciach „Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego” w Laboratorium Mikroskopii Skaningowej.

Dyskusyjne Warsztaty Filmowe

Tradycją Staszica stały się odbywające się cyklicznie całodniowe Dyskusyjne Warsztaty Filmowe. Odbywają się najczęściej w gościnnych progach Tarnogórskiego Centrum Kultury.

Oral history – warsztaty dziennikarskie

W ramach projektu „W poszukiwaniu świadka historii” grupa uczniów z klas 1b i 2b uczestniczyła 23 października 2019 roku w warsztatach dziennikarsko-psychologicznych. Projekt nawiązuje do metodologii oral history, zyskującej coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii.

Mój rok z Jane Austen

Projekt literacko-filmowy „Mój rok z Jane Austen” powołały do istnienia uczennice klasy medialno-prawnej wraz ze swą opiekunką profesor Sylwią Koj. Inspiracją projektu była dwusetna rocznica urodzin najpopularniejszej pisarki Anglii.

Toruń, Poznań, Malbork, Ciechocinek…

Piła, Trójmiasto, Międzyzdroje… W Staszicu klasy o profilu geograficznym od wielu lat na przełomie maja i czerwca uczestniczą w kilkudniowych zajęciach terenowych. Obejmują one szeroką tematykę z zakresu różnorodnych dziedzin i nauk geograficznych.

Seminarium Bogolubova-Infelda

Mateusz Sutor (z klasy 3a) oraz Michał Szudy (z klasy 2a) wraz z opiekunem panią Aleksandrą Kluzą uczestniczyli w Seminarium Bogolubova-Infelda w Poznaniu, w ramach którego poznali możliwości współpracy szkół polskich z międzynarodowymi instytucjami badawczymi, odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu oraz uczestniczyli w wykładach dotyczących najnowszych osiągnięć fizyki jądrowej.

W fokarium i Domu Morświna

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych po raz drugi brali udział w warsztatach na terenie Stacji Morskiej w Helu.

Warsztaty w Kątach Rybackich

Trwały krótko, lecz bardzo intensywnie. Jeszcze nie do końca rozpakowani po podróży a już wychodzimy na wykład o nietoperzach a następnie w teren ze specjalnym sprzętem do wychwytywania dźwięków wydawanych przez nietoperze.

Tangramy Marcina

Czym zajmowali się w chwili wolnego czasu w okopach żołnierze podczas pierwszej wojny światowej ? Jedną z popularnych rozrywek było układanie tangramów. Łamigłówka bierze swój początek w Chinach ze sztuki układania stołów na przyjęciach.

Wśród skorupiaków i nietoperzy

Najwięcej emocji budzą zajęcia z entomologii, gdy uczniowie Staszica poławiają owady i oznaczają je zgodnie z kluczem. Stanowią one część warsztatów przyrodniczych w Kątach Rybackich, w których od lat uczestniczą uczniowie klas  biologiczno-chemicznych. Najczęściej biorą w nich udział uczniowie klas drugich po omówieniu zagadnień bioróżnorodności.

Słodziaki Janusza rządzą na giełdzie

Po dziesięciu tygodniach rywalizacji oraz inwestowaniu wirtualnych środków (20 tys. zł) na czele rywalizacji w ramach I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej znaleźli się uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowskich Górach, tworzący zespół „Słodziaki Janusza” w składzie: Agata Janus, Wiktoria Różycka i Michał Warda.

Kwartał z Fizyką Jądrową

W listopadzie 2018 roku uczniowie klas matematyczno-fizycznych pod opieką pani profesor Aleksandry Kluzy rozpoczęli realizację projektu „Kwartał z Fizyką Jądrową”. W ramach tego projektu 5 listopada gościliśmy dra Władysława Chmielowskiego – pomocnika dyrektora Departamentu Naukowo-Organizacyjnego i Współpracy Międzynarodowej ZIBJ oraz dr hab. Dorotę Chudobę – kierownika Grupy Nieelastycznego Rozpraszania Neutronów w ZIBJ oraz profesor Uniwersytetu w Sankt Petersburgu.

Zajęcia w Instytucie Onkologii

Uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym, podsumowując cykl zajęć o biotechnologii i zastosowaniu badań nad DNA, odwiedzili pracownie Instytutu Onkologii w Gliwicach. Po Instytucie oprowadzała nas pani dr n. med. Karolina Tęcza (absolwentka Staszica).

M-2 dla zapylaczy

Uczniowie Staszica uczestniczący w konkursie ,,Młodzi Obserwatorzy Przyrody - chrońmy razem bioróżnorodność” przeprowadzili inwentaryzację drzew w okolicy szkoły. Następnym etapem konkursu była kampania informacyjna dotycząca ochrony różnorodności biologicznej w środowisku miejskim skierowana do społeczności szkolnej oraz lokalne .