Jakub Chwastek finalistą konkursu filozoficznego

Jakub Chwastek finalistą konkursu filozoficznego

Uczeń pierwszej klasy matematyczno-angielskiej, Jakub Chwastek, znalazł się wśród 30 finalistów ogólnopolskiego konkursu filozoficznego w ramach VII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych Wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W zmaganiach udział wzięło 604 uczniów i uczennic szkół średnich z całego kraju.

Tegoroczna edycja warsztatów poświęcona była filozofii starożytnej. Uczestnicy mieli okazję między innymi zmierzyć się z myślą Arystotelesa, Epikteta z Hierapolis czy Zenona z Elei oraz zadać sobie pytanie o to, w jakim stopniu filozofia starożytnych może okazać się pomocna dla człowieka zmagającego się z wyzwaniami współczesnego świata.

Udział w konkursie był dla Kuby okazją do pogłębiania zainteresowań, które nie łączą się w oczywisty sposób z profilem klasy, jaki wybrał w Staszicu. Jak sam mówi, Kuba nie chce dać się zaszufladkować i ostatecznie określić przez kategorię „ścisłowca” czy „humanisty”, ale rozwijać swoje naukowe pasje. Konkursowe zmagania przyniosły mu zarówno doświadczenie satysfakcji wynikające z wykonania w pełni samodzielnej, intelektualnej pracy, jak i smak sukcesu osiągniętego na samym początku licealnej drogi. Mówi: „Najlepsze, co może spotkać pierwszoklasistę, to uznanie dla  jego zainteresowań, przybierające formę wyróżnienia czy wysokiej lokaty w konkursie. Przyjemnym uczuciem jest zarówno  wiedza, że samemu się do czegoś doszło, jak i świadomość, że jeszcze przed nami sporo pracy – w końcu nikt nie osiąga sukcesów od razu. W pierwszym etapie nie było prostych zadań, nie wyglądało to jak sprawdzian do napisania w pół godziny. Trzeba się było nagłowić, spędziłem kilka wieczorów z rzędu, opracowując kolejne tematy. Raz było to zadanie z rozumienia tekstu filozoficznego, innym razem trzeba było >>przełożyć sobie<<  filozofię starożytnych na współczesne realia, co okazało się bardzo wartościowe, ponieważ warto zauważyć, że myśl starożytna przydaje się nawet tysiące lat po jej sformułowaniu.”