Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory

Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory

czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego, jest projektem, w którym przez cały rok szkolny biorą udział uczniowie kilku klas Staszica. Jest to project próbujący rejestrować owo promieniowanie za pomocą naszych smartfonów zaopatrzonych w aplikację Credo Detector.

Promieniowanie pochodzące z kosmosu, zwane pierwotnym, to cząstki, których energia może osiągać wartości do 1011 gigaelektronowoltów. Zderzając się z atomami górnych warstw atmosfery, produkuje strumienie cząstek zwane promieniowaniem wtórnym. Jeżeli smartofon zarejestruje tych cząstek kilkadziesiąt i jeżeli sygnał powtórzy się u wielu obserwatorów, będzie to coś, czego właśnie  poszukujemy.

Po co to wszystko? Choćby po to, by wyjaśnić wpływ promieniowania na organizmy żywe. Aby stać się częścią projektu, wystarczy być posiadaczem wyposażonego w kamerkę smartfona lub tabletu z systemem operacyjnym android. Pobieramy darmową aplikację CREDO Detector, stworzoną przez Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk i ją instalujemy, a następnie dokonujemy rejestracji. Aby uruchomić pomiar, należy szczelnie zasłonić kamerkę – nie chcemy rejestrować światła –  a cząstki promieniowania kosmicznego taką zasłonę swobodnie sforsują. Aplikacja posiada funkcję pomiaru tylko podczas ładowania smartfona. Zwykle ładujemy telefony w nocy, więc pracująca w tle aplikacja nie będzie nam wtedy w niczym przeszkadzać.

Więcej informacji oraz instrukcje instalacji znaleźć można na stronie

https://credo.science/

Słowo „credo” z łaciny oznacza “wierzę”. Twórcy aplikacji szczerze wierzą, że przyłączymy się do nich, wspomagając naukowców w ich badaniach.