NaukaBezGranic

NaukaBezGranic

NaukaBezGranic (LearningWithoutBorders) to warsztaty Europejskiego Programu Edukacyjnego, w ramach którego nauczyciele i uczniowie Staszica poszerzają horyzonty kulturowe i językowe. Warsztaty te opierają się głównie na nauce przez zabawę. Poprzez bliski kontakt z native speakerami języka angielskiego oraz ekspertami z różnych dziedzin młodzież ma możliwość do otwarcia się na ten język, komunikacji i przełamania barier.

W trakcie naszej wieloletniej współpracy z Programem (od 2013 roku) uczniowie mieli możliwość m.in. brać aktywny udział  w inscenizacji fragmentu powieści Jane Austen „Pride and Prejudice”, zgłębić tajniki kulturowe i zwyczajowe Irlandczyków, nauczyć się tańczyć Military Two-Step Ceilidh Dance, spróbować zagrać na prawdziwej szkockiej kobzie oraz doskonalić swoją wymowę i akcent brytyjski w ćwiczeniach z wyszukanymi homonimami i homofonami.

W trakcie ostatnich warsztatów w ramach NaukiBezGranic uczniowie klasy E1 mieli możliwość poznać historię języka angielskiego oraz języków celtyckich. Warsztaty były prowadzone przez native speakera Lesliego, nauczyciela i muzyka. Leslie przybliżył nam bliskie mu regiony Anglii południowo-zachodniej, zwłaszcza wzniesienia Dartmoor, przypomniał opowieść o psie Baskervillów. Mieliśmy też unikalną okazję poćwiczyć dialekt hrabstwa Devon.