tworzymy, czytamy, inspirujemy
tworzymy, czytamy, inspirujemy
Bohaterowie literaccy odwiedzili pałac
Zofia Woźniczka oraz Katarzyna Gembała (uczennice klasy 2b) przebrane za postaci z książki „Alicja w Krainie Czarów” pełniły 10 maja rolę konferansjerek w trakcie finału IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego w Pałacu w Rybnej.
W „Znaku” Kaja Klimek o japońskiej popkulturze
„Będąc w Tokio czy Osace, ma się wrażenie, że anime to filtr nałożony na rzeczywistość, a świat realny i wyobrażony łatwo się przenikają”. W majowym wydaniu miesięcznika „Znak” (dostępnym w bibliotece szkolnej) znajdziemy refleksje Kai Klimek (absolwentki Staszica) o popkulturze Japonii.
W „Polityce” – rozmowa z Mają Ganszyniec
W najnowszym, majówkowym numerze tygodnika „Polityka” przeczytamy rozmowę z Mają Ganszyniec (absolwentką Staszica). Tematem rozmowy są standardy, które obowiązują w odpowiedzialnym projektowaniu, w tym cyrkularności.
Staszic z klocków lego
Franciszek Pyka, uczeń klasy 1a, przyznaje, że od wczesnego dzieciństwa uwielbiał budowanie z klocków. Od kilku lat fascynuje się tworzeniem mniej lub bardziej skomplikowanych dioram.
Świętujemy z książką…
W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich członkowie Szkolnego Klubu Książki przebrali się za bohaterów literackich i uczestniczyli w specjalnym spotkaniu klubu, podczas którego zaprezentowali wybrane postaci literackie.
Projektujemy witraże i mozaiki
W gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury w Nakle grupa uczniów Staszica miała okazję uczestniczyć w warsztatach z projektowania szklanych mozaiki. Każdy uczestnik warsztatów wykonał ramę lusterka oraz kilka prac witrażowych ze specjalnego szkła.
Sztuka i jedzenie
Uczennice i uczniowie z klasy 3b wzięły/wzięli udział w projekcie poświęconym kulinarnym aspektom sztuki. Jego początkiem były warsztaty w MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) na wystawie „Jedzenie w sztuce”.
Jeszcze raz przed pożegnaniem
Trasa ostatniej już wycieczki poprowadziła klasę 4b do Wrocławia. Była jak podróż w głąb sztuki i kultury. Zaczęła się w Muzeum Narodowym, gdzie czwartoklasiści jeszcze raz przekonali się o bogactwie polskiej historii i sztuki, zgłębiając tajemnice minionych epok i dzieła wielkich mistrzów.
Szlak przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy
Stadion Allianz Arena w Monachium, Muzeum Czekolady w Zurychu, Muzeum Motoryzacji w Turynie, Katedra Duomo w Mediolanie, lody na Starówce Bergamo - oto tylko wybrane atrakcje, których mieliśmy okazję doświadczyć podczas wycieczki po Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.
„Krzycz, Siostro, krzycz…”
W projekcie o tym tytule wzięły/wzięli udział uczennice i uczniowie z klasy 3b. Jego początkiem była projekcja niezwykłego filmu „Cztery córki” tunezyjskiej reżyserki Kaouther Ben Hani (w Bytomskim Centrum Kultury).
Kamienie dobrych myśli
Z okazji Światowego Dnia Poezji członkowie Szkolnego Klubu Książki przygotowali ciekawe inicjatywy promujące pisanie i czytanie poezji. Podczas zorganizowanego w auli poranku poetyckiego licealiści zaprezentowali swoimi kolegom i koleżankom własne liryki oraz utwory szczególne im bliskie.
W dniu świętego Patryka
17 marca - Dzień Świętego Patryka - jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze. Dla nas stał się dniem konkursów, wykładów i kosztowania tradycyjnych przysmaków. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.
Wśród prac Kantora i Abakanowicz
Maturalna klasa medialno-prawna odwiedziła Muzeum Śląskie. Podczas zajęć zgłębialiśmy twórczość Tadeusza Kantora, reżysera, scenografa, malarza i aktora. Artysta miał nietypowe podejście do przedstawiania rzeczywistości za pomocą codziennych obiektów, które przekształcał w rekwizyty teatralne.
150 na 150. Żywe archiwa
Uczniowie Staszica – Aleksander Machoń i Aleksander Zarzyński - w ramach autorskiego projektu Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” (współtworzonego z Dawidem Śnietką i Kacprem Kozerą) upowszechniają wiedzę na temat przechowywania, archiwizowania i digitalizowania starych zdjęć oraz tworzenia drzew genealogicznych, a także gromadzą i publikują wybrane materiały związane z historią naszego regionu.
Z wizytą w Operze Śląskiej
Grupa uczniów należących do szkolnego klubu czytelniczego wzięła udział w wycieczce do Opery Śląskiej w Bytomiu, w ramach której podziwiała wnętrza tego obiektu oraz zobaczyła spektakl baletowy „Makbet” z muzyką Giuseppe Verdiego, w reżyserii i choreografii Moniki Myśliwiec.
Recytując Lubosza…
Uczestnicy wieczoru literackiego poświęconego Bolesławowi Luboszowi w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogli wysłuchać jego wierszy w interpretacji Amelii Jaszczyńskiej i Amelii Sojki (uczennic klasy 2b).
150 na 150 – tableau
Do niedawna wykonywanie tableau miało charakter rękodzieła a czasem wręcz sztuki użytkowej. Na dużym arkuszu brystolu lub sklejce rysowano lub malowano ręcznie tło, na które najczęściej składały się: nazwa szkoły i oznaczenie klasy, roczne daty wyznaczające okres, który uczniowie danej klasy spędzili w szkole, symboliczne lub dekoracyjne elementy graficzne.
Kaja Klimek opowiada…
Kaja Klimek opowiada… o dietach i autorytetach a przede wszystkim o wchodzącym 16 lutego na ekrany filmie „Club Zero” w reżyserii Jessiki Hausner -
Walentynkowa randka w ciemno z… książką
Z okazji walentynek członkowie szkolnego klubu książki samodzielnie wypożyczyli swoim kolegom i koleżankom kilkadziesiąt książek dotyczących miłości, które dzień wcześniej odpowiednio spakowali.
Myśląc o przyszłości
Zainteresowani uczniowie klas medialno-prawnych i matematyczno-anglistycznych mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z absolwentką Staszica Emilią Michałuszko.
Szkolny klub książki u Lubosza
Członkinie naszego szkolnego klubu książki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną im. B. Lubosza w Tarnowskich Górach.
Pitti Uomo – edycja zimowa
Pod auspicjami firmy Herse w zimowej edycji targów Pitti Uomo we Florencji uczestniczył absolwent naszego liceum Wojciech S. Wocław.
150 lat w sepii i w kolorze
Zapraszamy do zwiedzania trwającej w styczniu w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Zamkowa) wystawy fotograficznej „Staszic. 150 lat w sepii i w kolorze”.
Koncert świąteczny
W świąteczny nastrój przenieśli nas muzykujący uczniowie Staszica. Życzenia zdrowia, spokoju i odpoczynku, zebrania sił na drugi semestr przynieśli „Dzieciątkom” przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Świąteczny jarmark
Warsztaty świąteczne z języka niemieckiego znalazły swój finał 14 i 15 grudnia, kiedy to odbył się w naszej szkole Weihnachtsmarkt (tradycyjny jarmark świąteczny).
Recytując Szymborską
Nadia Świerc (uczennica kl. 4b) za swoją recytację wiersza „Archeologia” Wisławy Szymborskiej otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Wisława Szymborska – patronka roku 2023” zorganizowanym w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Pankiewicza w Katowicach.
Zakwaszając i kisząc
przygotowują się do świąt klasy trzecie, biorące udział w warsztatach biotechnologicznych. Na warsztatach mogliśmy według tradycyjnych metod ukisić kapustę, przygotować zakwas na żur lub zakwas z czerwonym buraków.
Girls Go Circular
W projekcie „Girls Go Circular”, tworząc prototyp robota, wzięły udział uczennice z klasy 3e - Emilia Garus, Emilia Sobala i Alicja Król. „Girls Go Circular” to edukacja prowadzona poprzez angażujące zadania
praktyczne.
Śladami powstańców
16 listopada zwiedzaliśmy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Historię Śląska klasa 1f poznawała pod opieką prof. M. Karnówki i prof. B. Herman.
Czy nihilista może być szczęśliwy?
Uczennice klasy 3c (Nadia Kaczor, Zosia Rupik i Kasia Urbańczyk) wzięły udział w Pierwszej Międzyszkolnej Debacie zorganizowanej przez ZSTiO "Mechanik". Teza debaty brzmiała „Nihilista może być szczęśliwy".
Na rozprawach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym
Uczniowie z klas medialno-prawnych wraz z prof. Elżbietą Tomaszewską na zaproszenie doktora Pawła Klimka (redaktora naczelnego czasopisma „Klinika”, Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych) odwiedzili Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, aby uczestniczyć w odbywających się tam rozprawach. Mieli okazję poznać zasady funkcjonowaniu i historię NSA.
Siedem dyń
Siedem najciekawiej powycinanych dyń wzięło udział w zorganizowanym 30 października przez samorząd uczniowski internetowym konkursie. Konkurencję w konkursach halloweenowych zdominowała klasa 1c. Dodatkowo klasa została uznana przez internautów za najlepiej przebraną klasę.
W „Kronice”
Cykl tegorocznych spotkań ze sztuką współczesną zainicjowały klasy 3b i 4b zajęciami w bytomskiej Galerii „Kronika”. Zajęcia na wystawie Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” poświęciliśmy – idąc tropami artysty i kuratora wystawy Pawła Wątroby – dogłębnej reinterpretacji mitu Narcyza.
Euroweek – intensywne tygodnie z językiem angielskim
W dwóch turach warsztatów Euroweek uczestniczyli uczniowie klas 2c, 2e, 3e i 4f. Były to intensywne dni spędzone na budowaniu pewności siebie, ćwiczeniu wystąpień publicznych i współpracy.
Tworzymy – siebie
Klasa 1c (o profilu biologiczno-chemicznym) na zajęciach kulturowych w Muzeum Śląskim w Katowicach nie tylko oglądała wystawy i dyskutowała, ale również stała się częścią instalacji Magdaleny Abakanowicz „Bambini”.
Sztuka blisko nas
Tegoroczny cykl zajęć w galeriach i muzeach rozpoczęły klasy 1b i 2b warsztatami w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Na wystawie plakatów i projektów scenograficznych Ryszarda Kai poddaliśmy analizie jego plakaty przedstawiające polskie miejscowości.
Wielokulturowe TG
Uczennice i uczniowie Staszica spotkali się z Zviką Nawarskim, który odwiedził Tarnowskie Góry w związku z uroczystością upamiętniającą tarnogórskich Żydów – Ofiary Holokaustu. Uczniowie Staszica zaangażowali się w przygotowanie uroczystości na wielu etapach – od przetłumaczenia relacji ocalałego z Zagłady ojca Zviki – Wiktora Nawarskiego, przez warsztaty historyczne wokół dokumentu osobistego, po znaczący udział w […]
Mickiewicz, ale inaczej
Przedstawienie Kieleckiego Teatru Tańca „Ballady i romanse. Mickiewicz wzruszony” - zrobiło na nas ogromne wrażenie. Muzyka, minimalistyczna scenografia, ale przede wszystkim taniec - jego jakość, złożyły się na wielowymiarowy odbiór spektaklu. Kanoniczne ballady Mickiewicza w interpretacji tancerzy zyskały nowy charakter.
Wycieczka Kultur und Kunst
Odsiecz tarnogórska - dokładnie 340 lat po Janie III Sobieskim na wzgórze Kalenberg przybyła ze Staszica klasa 4b. Podobno Sobieski po wygranej bitwie powiedział: „Przybyłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył”.
Agata Jadwiszczok laureatką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Agata Jadwiszczok uzyskała tytuł laureatki drugiego miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wręczenie nagród laureatom olimpiady miało miejsce w Pałacu Staszica w Warszawie (w siedzibie Instytutu Badań Literackich PAN).
Franciszek Golaś zwycięzcą Olimpiady Wiedzy Historycznej
Tegoroczny maturzysta, uczeń klasy 3b Franciszek Golaś został laureatem I miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej COPTIOSH. Finał Olimpiady miał miejsce 8 czerwca w pięknych wnętrzach Zamku w Golubiu Dobrzyniu.
Józef Fox o Konstytucji Trzeciego Maja
W szwajcarsko-niemieckim wydawnictwie Peter Lang Verlag w Bernie i Berlinie ukazała się praca Józefa Foxa (absolwenta naszego liceum) „Die polnische Verfassung vom 3. Mai 1791. Hintergründe der Entstehung und Außerkraftsetzung. Polen im 18 Jhd. im Zeitalter der Aufklärung”.
Marta Wróbel finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Marta Wróbel (uczennica klasy 2pb) uzyskała tytuł finalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W przygotowaniach do olimpiady opiekę dydaktyczną nad finalistką sprawowała pani profesor Sylwia Koj. Gratulujemy serdecznie!
Tradycja świątecznych koncertów
Tradycją tygodni poprzedzających Boże Narodzenie i Nowy Rok są w Staszicu koncerty świąteczne w języku angielskim i polskim.
Wieści literackie
Zachęcamy do zapoznania się z zapisem spotkania z Włodkiem Goldkornem, autorem autobiograficznej książki „Osioł Mesjasza”. Spotkanie prowadził Grzegorz Tomczewski - absolwent Staszica oraz historii i judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Tel Aviv University.
Warsztaty w galerii Przytyk
Klasy medialno-prawne wzięły udział w warsztatach analizy dzieł plastycznych w tarnogórskiej Galerii Przytyk. Galeria prezentowała do drugiej połowy października wystawę Natalii Rybki „Obszar wspólny/obszar własny”.
„Jo był ukradziony”
Tragedia rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców.
Kwartał z przyszłością
W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na opowiadanie w języku angielskim. Wizja przyszłości przedstawiona przez większość uczestników była – niestety - ponura i pesymistyczna. Ocieplenie globalne… Świat bez roślin… Wszechobecny pył… Brak tlenu… Pycha, która zgubiła mieszkańców Ziemi… To tematy, które zostały poruszone w pracach konkursowych.
Prapremiera po pięciuset latach
Świetny spektakl “Krótka rozmowa ze Śmiercią” Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna zobaczyli 17 września interesujący się teatrem uczniowie Staszica.
Street art, czyli nasza odpowiedź na szkołę w czasie pandemii…
Kiedy muzea ograniczają możliwość obcowania ze sztuką, trzeba próbować ją stworzyć samemu. Kawałek białej kredy i boisko liceum wystarczyły uczennicom i uczniom klasy medialno-prawnej, by wyzwolić w sobie dziecięcą radość tworzenia. Inspiracją lekcji (w trakcie “Analizy dzieł plastycznych i filmowych”) była twórczość Davida Zinna.