Z wizytą w Operze Śląskiej

Z wizytą w Operze Śląskiej

Grupa uczniów należących do szkolnego klubu czytelniczego wzięła udział w wycieczce do Opery Śląskiej w Bytomiu, w ramach której podziwiała wnętrza tego obiektu oraz zobaczyła spektakl baletowy „Makbet” z muzyką Giuseppe Verdiego, w reżyserii i choreografii Moniki Myśliwiec.

Licealiści jeszcze przed rozpoczęciem widowiska zwiedzili z przewodnikiem nie tylko foyer, widownię i salę koncertową im. Adama Didura, ale także miejsca na ogół niedostępne dla widzów. W garderobach artystów podziwiali ich stroje, w zasceniu zetknęli się z różnymi rekwizytami, a w sali baletowej uważnie obserwowali fragmenty odbywającej się przed spektaklem próby. Duże wrażenie wywołała także na uczestnikach wycieczki główna scena opery, która niedawno została gruntowne przebudowana i obecnie jest jedną z nowocześniejszych, pod względem technicznym, w Europie. Licealiści stanęli na niej w trakcie jej obracania oraz spojrzeli nad nią, dostrzegając ponad dwadzieścia sztankietów nośnych, do których zamontowane były elementy dekoracji, nagłośnienia i oświetlenia. Pod koniec zwiedzania uczniowie mieli okazję porozmawiać z samym dyrektorem opery. Pan Łukasz Goik opowiedział im m.in. o ofercie prowadzonej przez niego instytucji, zatrudnianiu pracowników z różnych stron świata oraz zachęcał ich do jak najczęstszych wizyt w Operze Śląskiej.

Największym przeżyciem dla uczniów było jednak podziwianie zrealizowanego z dużą dbałością dramaturgiczną i muzyczną spektaklu baletowego „Makbet”. Szekspirowska tragedia w nowym tanecznym ujęciu kładła duży nacisk na stronę psychologiczną głównych postaci dramatu, ukazując przy tym uniwersalność opowieści o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Samo widowisko zachwycało zarówno efektami wizualnymi (dodać należy, że doskonale wykorzystano nowe warunki techniczne sceny), dźwiękowymi (w operze zamontowano niedawno system wirtualnej akustyki, który sprawdza się znakomicie, jednak to przede wszystkim gra orkiestry pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka była godna pochwały), jak i rozbudowaną choreografią.