Profil medialno-prawny (humanistyczny)

Profil medialno-prawny (humanistyczny)

Na profilu medialno-prawnym (humanistycznym) na poziomie rozszerzonym uczyć będziemy języka polskiego i historii. Program uzupełnią zajęcia poświęcone analizie dzieł filmowych i plastycznych. Celem tej klasy jest przygotowanie uczniów do studiów na kierunkach uniwersyteckich (prawo, dziennikarstwo, administracja, archeologia, historia sztuki, pedagogika, politologia, polonistyka, filologie obce, socjologia, psychologia, kulturoznawstwo, etnologia, stosunki międzynarodowe, teatrologia, filmoznawstwo, resocjalizacja) i w szkołach artystycznych.

Dotychczas w Staszicu na egzaminach maturalnych z przedmiotów wiodących uczniowie tego profilu osiągali wyniki od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe od średniej województwa. Odnosili liczne sukcesy na szczeblu centralnym i wojewódzkim w olimpiadach: polonistycznej, historycznej, filozoficznej, anglistycznej, języka francuskiego, teologicznej, artystycznej (w sekcji plastyki), wiedzy o mediach, wiedzy o filmie i komunikacji społecznej, wiedzy o prawie, wiedzy o III RP i wiedzy o społeczeństwie, w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.

Równocześnie aktywnie i licznie brali udział w różnych zajęciach dodatkowych. W ramach warsztatów uczniowie uczestniczyli w zajęciach medioznawczych prowadzonych przez dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych, specjalistów public relation. Brali udział w zajęciach i warsztatach psychologii społecznej organizowanych we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczyli w licznych zajęciach interdyscyplinarnych, np. poświęconych twórczości Jane Austen i J.R.R. Tolkiena, psychologii multimediów, walce o prawa mniejszości narodowych w USA czy motywom kulinarnym i medycznym w sztuce współczesnej. Uczestniczą cyklicznie w warsztatach wokół wystaw sztuki dawnej i współczesnej, w tym m.in w warsztatach interpretacji dzieł sztuki w galeriach i muzeach w Berlinie, Wiedniu, Dreźnie i Lipsku, w Muzeach Narodowych w Krakowie i Wrocławiu, MOCAK-u w Krakowie, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, w Galerii „Kronika” w Bytomiu. Zainteresowania kulturą polską i europejską rozwijali organizując sesje popularnonaukowe, uczestnicząc w warsztatach translatorskich, biorąc udział w imprezach Dnia Włoskiego Karnawału, Dnia Świętego Patryka oraz Staszicowego TED-exu. Uczestniczyli w zajęciach prawoznawczych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie, Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach i Sądzie Okręgowym w Katowicach. Uczestniczyli w różnorodnych działaniach Szkolnego Klubu Czytelniczego (w tym wyjazdach do Opery Śląskiej, współorganizowali ogólnopolski projekt „Czytamy z sercem”). Udzielali się podczas świątecznych zbiórek żywności oraz jako wolontariusze koła „Caritas” i TPD. Brali udział w wycieczkach do Włoch Północnych, Londynu, wyjeździe do Stanów Zjednoczonych.

Profil medialno-prawny (humanistyczny) zaprasza uczniów z pasją i otwartą głową, pragnących się rozwijać i zmieniać (również tych, którzy chcieliby dopiero odnaleźć swoją życiową drogę).

Profil medialno-prawny (humanistyczny)

Bohaterowie literaccy odwiedzili pałac

Zofia Woźniczka oraz Katarzyna Gembała (uczennice klasy 2b) przebrane za postaci z książki „Alicja w Krainie Czarów” pełniły 10 maja rolę konferansjerek w trakcie finału IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego w Pałacu w Rybnej.

W „Znaku” Kaja Klimek o japońskiej popkulturze

„Będąc w Tokio czy Osace, ma się wrażenie, że anime to filtr nałożony na rzeczywistość, a świat realny i wyobrażony łatwo się przenikają”. W majowym wydaniu miesięcznika „Znak” (dostępnym w bibliotece szkolnej) znajdziemy refleksje Kai Klimek (absolwentki Staszica) o popkulturze Japonii.

Świętujemy z książką…

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich członkowie Szkolnego Klubu Książki przebrali się za bohaterów literackich i uczestniczyli w specjalnym spotkaniu klubu, podczas którego zaprezentowali wybrane postaci literackie.

Projektujemy witraże i mozaiki

W gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury w Nakle grupa uczniów Staszica miała okazję uczestniczyć w warsztatach z projektowania szklanych mozaiki. Każdy uczestnik warsztatów wykonał ramę lusterka oraz kilka prac witrażowych ze specjalnego szkła.

Sztuka i jedzenie

Uczennice i uczniowie z klasy 3b wzięły/wzięli udział w projekcie poświęconym kulinarnym aspektom sztuki. Jego początkiem były warsztaty w MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) na wystawie „Jedzenie w sztuce”.

Jeszcze raz przed pożegnaniem

Trasa ostatniej już wycieczki poprowadziła klasę 4b do Wrocławia. Była jak podróż w głąb sztuki i kultury. Zaczęła się w Muzeum Narodowym, gdzie czwartoklasiści jeszcze raz przekonali się o bogactwie polskiej historii i sztuki, zgłębiając tajemnice minionych epok i dzieła wielkich mistrzów.

„Krzycz, Siostro, krzycz…”

W projekcie o tym tytule wzięły/wzięli udział uczennice i uczniowie z klasy 3b. Jego początkiem była projekcja niezwykłego filmu „Cztery córki” tunezyjskiej reżyserki Kaouther Ben Hani (w Bytomskim Centrum Kultury).

Kamienie dobrych myśli

Z okazji Światowego Dnia Poezji członkowie Szkolnego Klubu Książki przygotowali ciekawe inicjatywy promujące pisanie i czytanie poezji. Podczas zorganizowanego w auli poranku poetyckiego licealiści zaprezentowali swoimi kolegom i koleżankom własne liryki oraz utwory szczególne im bliskie.

W dniu świętego Patryka

17 marca - Dzień Świętego Patryka -  jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze. Dla nas stał się dniem konkursów, wykładów i kosztowania tradycyjnych przysmaków. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.

Wśród prac Kantora i Abakanowicz

Maturalna klasa medialno-prawna  odwiedziła Muzeum Śląskie. Podczas zajęć  zgłębialiśmy twórczość Tadeusza Kantora, reżysera, scenografa, malarza i aktora.  Artysta miał  nietypowe podejście do przedstawiania rzeczywistości za pomocą codziennych obiektów, które przekształcał w rekwizyty teatralne.

Dbamy o klimat

Staszic – dzięki inicjatywie Weroniki Adamowskiej z klasy 3b - zaangażował się w projekt „Roślinna Szkoła". W jego ramach odbyły się warsztaty w szkole i uczestniczyliśmy w konferencji „Razem dla klimatu. Polska szkoła w centrum zielonej transformacji”, organizowanej przez Green REV Institute w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie.

Z wizytą w Operze Śląskiej

Grupa uczniów należących do szkolnego klubu czytelniczego wzięła udział w wycieczce do Opery Śląskiej w Bytomiu, w ramach której podziwiała wnętrza tego obiektu oraz zobaczyła spektakl baletowy „Makbet” z muzyką Giuseppe Verdiego, w reżyserii i choreografii Moniki Myśliwiec.

Recytując Lubosza…

Uczestnicy wieczoru literackiego poświęconego  Bolesławowi Luboszowi w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogli wysłuchać jego wierszy w interpretacji Amelii Jaszczyńskiej i Amelii Sojki (uczennic klasy 2b).

Kaja Klimek opowiada…

Kaja Klimek opowiada… o dietach i autorytetach a przede wszystkim o wchodzącym 16 lutego na ekrany filmie „Club Zero” w reżyserii Jessiki Hausner -

Walentynkowa randka w ciemno z… książką

Z okazji walentynek członkowie szkolnego klubu książki samodzielnie wypożyczyli swoim kolegom i koleżankom kilkadziesiąt książek dotyczących miłości, które dzień wcześniej odpowiednio spakowali.

Myśląc o przyszłości

Zainteresowani uczniowie klas medialno-prawnych i matematyczno-anglistycznych mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z absolwentką Staszica Emilią Michałuszko.

Świąteczny jarmark

Warsztaty świąteczne z języka niemieckiego znalazły swój finał 14 i 15 grudnia, kiedy to odbył się w naszej szkole Weihnachtsmarkt (tradycyjny jarmark świąteczny).

Maraton pisania listów AI

Podczas Maratonu Amnesty International wspólnie napisaliśmy 274 listy. Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.

Czy nihilista może być szczęśliwy?

Uczennice klasy 3c (Nadia Kaczor, Zosia Rupik i Kasia Urbańczyk) wzięły udział w Pierwszej Międzyszkolnej Debacie zorganizowanej przez ZSTiO "Mechanik". Teza debaty brzmiała „Nihilista może być szczęśliwy".

Na rozprawach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Uczniowie z klas medialno-prawnych wraz z prof. Elżbietą Tomaszewską na zaproszenie doktora Pawła Klimka (redaktora naczelnego czasopisma „Klinika”, Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych) odwiedzili Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, aby uczestniczyć w odbywających się tam rozprawach. Mieli okazję poznać zasady funkcjonowaniu i historię NSA.

W „Kronice”

Cykl tegorocznych spotkań ze sztuką współczesną zainicjowały klasy 3b i 4b zajęciami w bytomskiej Galerii „Kronika”. Zajęcia na wystawie Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” poświęciliśmy – idąc tropami artysty i kuratora wystawy Pawła Wątroby – dogłębnej reinterpretacji mitu Narcyza.

Sztuka blisko nas

Tegoroczny cykl zajęć w galeriach i muzeach rozpoczęły klasy 1b i 2b warsztatami w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Na wystawie plakatów i projektów scenograficznych Ryszarda Kai poddaliśmy analizie jego plakaty przedstawiające polskie miejscowości.

Wielokulturowe TG

Uczennice i uczniowie Staszica spotkali się z Zviką Nawarskim, który odwiedził Tarnowskie Góry w związku z uroczystością upamiętniającą tarnogórskich Żydów – Ofiary Holokaustu. Uczniowie Staszica zaangażowali się w przygotowanie uroczystości na wielu etapach – od przetłumaczenia relacji ocalałego z Zagłady ojca Zviki – Wiktora Nawarskiego, przez warsztaty historyczne wokół dokumentu osobistego, po znaczący udział w […]

Mickiewicz, ale inaczej

Przedstawienie Kieleckiego Teatru Tańca „Ballady i romanse. Mickiewicz wzruszony” - zrobiło na nas ogromne wrażenie. Muzyka, minimalistyczna scenografia, ale przede wszystkim taniec - jego jakość, złożyły się na wielowymiarowy odbiór spektaklu. Kanoniczne ballady Mickiewicza w interpretacji tancerzy zyskały nowy charakter.

Wycieczka Kultur und Kunst

Odsiecz tarnogórska - dokładnie 340 lat po Janie III Sobieskim na wzgórze Kalenberg przybyła ze Staszica klasa 4b. Podobno Sobieski po wygranej bitwie powiedział: „Przybyłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył”.

Franciszek Golaś zwycięzcą Olimpiady Wiedzy Historycznej

Tegoroczny maturzysta, uczeń klasy 3b Franciszek Golaś został laureatem I miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej COPTIOSH. Finał Olimpiady miał miejsce 8 czerwca w pięknych wnętrzach Zamku w Golubiu Dobrzyniu.

Marta Wróbel finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Marta Wróbel (uczennica klasy 2pb) uzyskała tytuł finalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W przygotowaniach do olimpiady opiekę dydaktyczną nad finalistką sprawowała pani profesor Sylwia Koj. Gratulujemy serdecznie!

„Maryjki” Darii Woszek wygrywają Gijon Festival

Film fabularny „Maryjki” w reżyserii Darii Woszek (absolwentki Staszica) zdobywa kolejne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Tym razem wygrał hiszpański Gijon International Film Festival. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do odtwórczyni głównej roli Grażyny Misiorowskiej.

Wieści literackie

Zachęcamy do zapoznania się z zapisem spotkania z Włodkiem Goldkornem, autorem autobiograficznej książki „Osioł Mesjasza”. Spotkanie prowadził Grzegorz Tomczewski - absolwent Staszica oraz historii i judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Tel Aviv University.

Warsztaty w galerii Przytyk

Klasy medialno-prawne wzięły udział w warsztatach analizy dzieł plastycznych w tarnogórskiej Galerii Przytyk. Galeria prezentowała do drugiej połowy października wystawę Natalii Rybki „Obszar wspólny/obszar własny”.

„Jo był ukradziony”

Tragedia rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców.

Kwartał z przyszłością

W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na opowiadanie w języku angielskim. Wizja przyszłości przedstawiona przez większość uczestników była – niestety - ponura i pesymistyczna. Ocieplenie globalne… Świat bez roślin… Wszechobecny pył… Brak tlenu… Pycha, która zgubiła mieszkańców Ziemi… To tematy, które zostały poruszone w pracach konkursowych.

Prapremiera po pięciuset latach

Świetny spektakl “Krótka rozmowa ze Śmiercią” Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna zobaczyli 17 września interesujący się teatrem uczniowie Staszica.

Street art, czyli nasza odpowiedź na szkołę w czasie pandemii…

Kiedy muzea ograniczają możliwość obcowania ze sztuką, trzeba próbować ją stworzyć samemu. Kawałek białej kredy i boisko liceum wystarczyły uczennicom i uczniom klasy medialno-prawnej, by wyzwolić w sobie dziecięcą radość tworzenia. Inspiracją lekcji (w trakcie “Analizy dzieł plastycznych i filmowych”) była twórczość Davida Zinna.

Franciszek Golaś finalistą Olimpiady Historycznej

Franciszek Golaś (z klasy 2b) został finalistą Olimpiady Historycznej, odnosząc również sukcesy w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Olimpiadzie Wiedzy Historycznej. Opiekę nad Franciszkiem sprawuje pani profesor Marlena Karnówka. Gratulujemy serdecznie!

Geometria i sztuka

W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” rozstrzygnięty został konkurs interdyscyplinarny „Geometryczna wizja przyszłości i sztuki". Na konkurs wpłynęło dwanaście prac.

Świadek historii

Pan Tadeusz Bacia, więzień KL Auschwitz o numerze obozowym 24871, spotkał się z młodzieżą, aby opowiedzieć historię swojego życia. 99.-letni dzisiaj mieszkaniec Nakła Śląskiego do obozu trafił w grudniu 1941 roku. Emocji i wzruszeń związanych ze spotkaniem doświadczyć mogło pięćdziesięciu uczniów Staszica. Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy panu Markowi Cylowi, wójtowi Świerklańca. Autorką zdjęć […]

W przestrzeni MICET-u

Zanim realny świat kultury zamknął swe przestrzenie na czas pandemii, grupie miłośników teatru z klasy 2 (medialno-prawnej) udało się odwiedzić niezwykłe miejsce. Teatr Stary w Krakowie zaproponował nowy sposób odbioru dzieła teatralnego.

Spotkanie z Michałem Majniczem

Zainteresowani teatrem uczniowie klas medialno-prawnych w trakcie wyjazdu do Krakowa mogli zobaczyć Michała Majnicza (absolwenta naszego liceum) w tytułowej roli „Bolesława Śmiałego” w wyreżyserowanym przez Pawła Świątka przedstawieniu Teatru Słowackiego wg sztuki Stanisława Wyspiańskiego.

Psychologia dla każdego

To już XII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. W X jubileuszowym turnieju laureatką została Oliwia Poloczek – obecnie absolwentka liceum. Do tegorocznego finału zakwalifikowała się Patrycja Kubica z klasy 1b o profilu medialno-prawnym. Część pierwsza finału, w której weźmie udział 100 uczestników wyłonionych na podstawie wyników eliminacji odbędzie się w wyjątkowo w tym roku w formie testu on-line.

Warsztaty w studiu TVN

Grupa uczniów Staszica z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w krakowskim studiu TVN w marcowych warsztatach dziennikarskich. Odbywały się one m.in. na serialowych planach – we wnętrzach grających przestrzenie szkoły i szpitala.

Łączyła ich Niepodległa

Uczniowie i uczennice Staszica wzięli udział 3 marca 2020 roku w projekcie edukacyjnym Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”.

Międzynarodowo w Staszicu

5 oraz 6 lutego 2020 roku odbywały się warsztaty językowo-kulturoznawcze z wolontariuszami Fundacji Euroweek-Szkoła Liderów.

W chmurze

Do stworzenia tej instalacji zużyto około 375 kilometrów nici – łącznie 3 tysiące kłębków wełny. W projekcie dostrzec możemy aż 1000 zawieszonych cyfr. „Counting Memories” Chiharu Shiota zachwyciło uczniów klas medialno-prawnych zwiedzających wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Kobiecość według Zapolskiej

Spektakl „Kobiecość według Gabrieli Zapolskiej” przygotowany został głównie na fragmentach dramatów młodopolskiej pisarki, takich jak „Żabusia” czy „Moralność pani Dulskiej”. Od początku twórczyniom przyświecał cel, by stworzyć przedstawienie feministyczne, ukazujące podejmowane przez Zapolską i twórców jej współczesnych problemy kobiet na przełomie XIX i XX wieku oraz zmian, jakie wówczas zachodziły w obyczajowości.

Frankenstein z National Theatre

W retransmisji spektaklu Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, znanego powszechnie jako National Theatre, uczestniczyli uczniowie klas drugich. Sztukę Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley, wyreżyserował laureat Oscara - Danny Boyle, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”.

Artystyczne interwencje

Drzwi Staszica od blisko 150 lat otwierają się na historię szkoły i miasta. Za sprawą uczniów, uczennic i nauczycieli liceum stają się także przedmiotem działań artystycznych. Najpierw ubrane zostały w wydziergane na szydełku „wdzianko”, a teraz udekorowane świąteczną choinką.

Napisz list. Zmień życie!

Wzięliśmy udział w organizowanym co roku przez Amnesty International Maratonie Pisania Listów. Pisaliśmy listy w sprawie obrończyń i obrońców praw człowieka z 10 różnych państw – osób, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Samorząd Uczniowski przy tej okazji zorganizował kiermasz wypieków, z którego zysk został przeznaczony na zakup znaczków pocztowych i kopert.

Wiedźmin. Turbolechita

„Na scenie pojawił się Wiedźmin, ale nie zwykły wojownik z długimi włosami biegle władający mieczem. Nie. Wreszcie zjawił się On – wyczekiwany od pokoleń zbawiciel, superbohater, w którego żyłach płynie prawdziwie polska krew. Janusz Słowianin. Dzidowład. Turbolechita.”

Drezdeńskie warsztaty muzealne

Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych od kilku lat wyruszają na wędrówkę szlakiem europejskich muzeów. W tym roku szkolnym wybrali się do Drezna. W ubiegłych latach były to zbiory muzeów Berlina i Wiednia.

W Staszicu zadomowiły się skrzaty

Kilka razy w roku uczniowie klas medialno-prawnych przygotowują na korytarzach Staszica tematyczne aranżacje DIY. Szczególny, świąteczny nastrój postanowiliśmy podkreślić kolejnym projektem.

Spotkanie z profesor Aliną Kowalczykową

W spotkaniu z Panią Profesor Aliną Kowalczykową wzięły udział uczennice Staszica przygotowujące się do zawodów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Spotkanie z Nefretete

Decydując się na wyjazd do Berlina, wiedzieliśmy, że zobaczymy miasto z jego skomplikowaną historią i kulturową różnorodnością. Jednak celem głównym były - jak zawsze - zbiory muzeów. Wybraliśmy więc Muzeum Topografii Terroru, gdzie znajdowałasię w latach 1933-1945 centrala nazistowskiego terroru: Gestapo (i należące doń więzienie), dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS (SD) oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.

O kulturze Korei

Miłośniczki kultury wschodniej (jest ich w naszym liceum wiele) mogły uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Korei Północnej i Południowej organizowanym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego.

Młodzi głosują

11 października 2019 roku w Staszicu zostały przeprowadzone szkolne wybory parlamentarne. Wybory odbyły się w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. Grupa uczniów z klasy 1b zaangażowała się w przeprowadzenia akcji w naszej szkole. Zadaniem Natalii, Oli, Karola, Oskara i Michała było umożliwienie uczniom szkoły udziału w wyborach poprzez działania profrekwencyjne, zorganizowanie lokalu wyborczego, urny i udział w pracach komisji a także zliczenie głosów i ogłoszenie wyników.

Dyskusyjne Warsztaty Filmowe

Tradycją Staszica stały się odbywające się cyklicznie całodniowe Dyskusyjne Warsztaty Filmowe. Odbywają się najczęściej w gościnnych progach Tarnogórskiego Centrum Kultury.

Oral history – warsztaty dziennikarskie

W ramach projektu „W poszukiwaniu świadka historii” grupa uczniów z klas 1b i 2b uczestniczyła 23 października 2019 roku w warsztatach dziennikarsko-psychologicznych. Projekt nawiązuje do metodologii oral history, zyskującej coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii.

Terror w teatrze

W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach realizowany jest spektakl Teatru Śląskiego „Terror” w reżyserii Roberta Talarczyka. „Terror” wg tekstu niemieckiego dramaturga Ferdinanda von Schiracha to odtworzenie głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha.

Spotkamy się w sądzie

Uczniowie klasy 2b w ramach zajęć z zakresu podstaw prawa uczestniczyli w rozprawie karnej w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Sprawa dotyczyła kradzieży.

Mój rok z Jane Austen

Projekt literacko-filmowy „Mój rok z Jane Austen” powołały do istnienia uczennice klasy medialno-prawnej wraz ze swą opiekunką profesor Sylwią Koj. Inspiracją projektu była dwusetna rocznica urodzin najpopularniejszej pisarki Anglii.

Perspektywa wieku dojrzewania

W warsztatach filmowo-plastycznych prowadzonych na wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania – wokół twórczości Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego i Andrzeja Wajdy” mieli możliwość uczestniczyć uczniowie klas drugich i trzecich Staszica. Fascynująca wystawa, której kuratorką była Anda Rottenberg, miała miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach.

W mieszczańskiej kamienicy

Na zakończenie cyklu lekcji poświęconych obyczajowości przełomu XIX i XX wieku oraz literackiemu obrazowi mieszczaństwa klasa medialno-prawna wzięła udział w projekcie interdyscyplinarnym. Jego celem było skonfrontowanie czarnej legendy mieszczaństwa z rzeczywistością historyczną.

Szlakiem wiedeńskich muzeów

Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych po raz kolejny wyruszyli na zwiedzanie europejskich muzeów. Tym razem uwagę poświęciliśmy zbiorom austriackim, zgromadzonym w Wiedniu. Przede wszystkim podziwialiśmy zbiory Muzeum Historii Sztuki – wspaniała, niezwykle bogata w arcydzieła kolekcja zachwyciła nas dziełami wybitnych twórców, takich jak Rafael, Vermeer, Rembrandt, Dürer Wrażenie zrobiła także niezwykła kolekcja starożytna oraz egipsko-orientalna.