Profil medialno-prawny (humanistyczny)
Na profilu medialno-prawnym (humanistycznym) na poziomie rozszerzonym uczyć będziemy języka polskiego i historii. Program uzupełnią zajęcia poświęcone analizie dzieł filmowych i plastycznych. Celem tej klasy jest przygotowanie uczniów do studiów na kierunkach uniwersyteckich (prawo, dziennikarstwo, administracja, archeologia, historia sztuki, pedagogika, politologia, polonistyka, filologie obce, socjologia, psychologia, kulturoznawstwo, etnologia, stosunki międzynarodowe, teatrologia, filmoznawstwo, resocjalizacja) i w szkołach artystycznych.
Dotychczas w Staszicu na egzaminach maturalnych z przedmiotów wiodących uczniowie tego profilu osiągali wyniki od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe od średniej województwa. Odnosili liczne sukcesy na szczeblu centralnym i wojewódzkim w olimpiadach: polonistycznej, historycznej, filozoficznej, anglistycznej, języka francuskiego, teologicznej, artystycznej (w sekcji plastyki), wiedzy o mediach, wiedzy o filmie i komunikacji społecznej, wiedzy o prawie, wiedzy o III RP i wiedzy o społeczeństwie, w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.
Równocześnie aktywnie i licznie brali udział w różnych zajęciach dodatkowych. W ramach warsztatów uczniowie uczestniczyli w zajęciach medioznawczych prowadzonych przez dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych, specjalistów public relation. Brali udział w zajęciach i warsztatach psychologii społecznej organizowanych we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczyli w licznych zajęciach interdyscyplinarnych, np. poświęconych twórczości Jane Austen i J.R.R. Tolkiena, psychologii multimediów, walce o prawa mniejszości narodowych w USA czy motywom kulinarnym i medycznym w sztuce współczesnej. Uczestniczą cyklicznie w warsztatach wokół wystaw sztuki dawnej i współczesnej, w tym m.in w warsztatach interpretacji dzieł sztuki w galeriach i muzeach w Berlinie, Wiedniu, Dreźnie i Lipsku, w Muzeach Narodowych w Krakowie i Wrocławiu, MOCAK-u w Krakowie, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, w Galerii „Kronika” w Bytomiu. Zainteresowania kulturą polską i europejską rozwijali organizując sesje popularnonaukowe, uczestnicząc w warsztatach translatorskich, biorąc udział w imprezach Dnia Włoskiego Karnawału, Dnia Świętego Patryka oraz Staszicowego TED-exu. Uczestniczyli w zajęciach prawoznawczych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie, Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach i Sądzie Okręgowym w Katowicach. Uczestniczyli w różnorodnych działaniach Szkolnego Klubu Czytelniczego (w tym wyjazdach do Opery Śląskiej, współorganizowali ogólnopolski projekt „Czytamy z sercem”). Udzielali się podczas świątecznych zbiórek żywności oraz jako wolontariusze koła „Caritas” i TPD. Brali udział w wycieczkach do Włoch Północnych, Londynu, wyjeździe do Stanów Zjednoczonych.
Profil medialno-prawny (humanistyczny) zaprasza uczniów z pasją i otwartą głową, pragnących się rozwijać i zmieniać (również tych, którzy chcieliby dopiero odnaleźć swoją życiową drogę).