
tworzymy, czytamy, inspirujemy
tworzymy, czytamy, inspirujemy
Tradycja świątecznych koncertów
Tradycją tygodni poprzedzających Boże Narodzenie i Nowy Rok są w Staszicu koncerty świąteczne w języku angielskim i polskim.
Wieści literackie
Zachęcamy do zapoznania się z zapisem spotkania z Włodkiem Goldkornem, autorem autobiograficznej książki „Osioł Mesjasza”. Spotkanie prowadził Grzegorz Tomczewski - absolwent Staszica oraz historii i judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Tel Aviv University.
Warsztaty w galerii Przytyk
Klasy medialno-prawne wzięły udział w warsztatach analizy dzieł plastycznych w tarnogórskiej Galerii Przytyk. Galeria prezentowała do drugiej połowy października wystawę Natalii Rybki „Obszar wspólny/obszar własny”.
„Jo był ukradziony”
Tragedia rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców.
Kwartał z przyszłością
W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na opowiadanie w języku angielskim. Wizja przyszłości przedstawiona przez większość uczestników była – niestety - ponura i pesymistyczna. Ocieplenie globalne… Świat bez roślin… Wszechobecny pył… Brak tlenu… Pycha, która zgubiła mieszkańców Ziemi… To tematy, które zostały poruszone w pracach konkursowych.
Prapremiera po pięciuset latach
Świetny spektakl “Krótka rozmowa ze Śmiercią” Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna zobaczyli 17 września interesujący się teatrem uczniowie Staszica.
Street art, czyli nasza odpowiedź na szkołę w czasie pandemii…
Kiedy muzea ograniczają możliwość obcowania ze sztuką, trzeba próbować ją stworzyć samemu. Kawałek białej kredy i boisko liceum wystarczyły uczennicom i uczniom klasy medialno-prawnej, by wyzwolić w sobie dziecięcą radość tworzenia. Inspiracją lekcji (w trakcie “Analizy dzieł plastycznych i filmowych”) była twórczość Davida Zinna.
Prof. Ryszard Koziołek rektorem Uniwersytetu Śląskiego
Decyzją Kolegium Elektorów Uniwersytetu Śląskiego uczelnią w latach 2020-2024 pokieruje nowy rektor, którym został profesor Ryszard Koziołek. W ubiegłych latach mieliśmy zaszczyt sześciokrotnie gościć Pana Profesora w ramach „Lekcji czytania”, akcji społecznej Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.
Geometria i sztuka
W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” rozstrzygnięty został konkurs interdyscyplinarny „Geometryczna wizja przyszłości i sztuki". Na konkurs wpłynęło dwanaście prac.
W przestrzeni MICET-u
Zanim realny świat kultury zamknął swe przestrzenie na czas pandemii, grupie miłośników teatru z klasy 2 (medialno-prawnej) udało się odwiedzić niezwykłe miejsce. Teatr Stary w Krakowie zaproponował nowy sposób odbioru dzieła teatralnego.
Spotkanie z Michałem Majniczem
Zainteresowani teatrem uczniowie klas medialno-prawnych w trakcie wyjazdu do Krakowa mogli zobaczyć Michała Majnicza (absolwenta naszego liceum) w tytułowej roli „Bolesława Śmiałego” w wyreżyserowanym przez Pawła Świątka przedstawieniu Teatru Słowackiego wg sztuki Stanisława Wyspiańskiego.
Psychologia dla każdego
To już XII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. W X jubileuszowym turnieju laureatką została Oliwia Poloczek – obecnie absolwentka liceum. Do tegorocznego finału zakwalifikowała się Patrycja Kubica z klasy 1b o profilu medialno-prawnym. Część pierwsza finału, w której weźmie udział 100 uczestników wyłonionych na podstawie wyników eliminacji odbędzie się w wyjątkowo w tym roku w formie testu on-line.
Warsztaty w studiu TVN
Grupa uczniów Staszica z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w krakowskim studiu TVN w marcowych warsztatach dziennikarskich. Odbywały się one m.in. na serialowych planach – we wnętrzach grających przestrzenie szkoły i szpitala.
Banach. Między duchem a materią
Uczniowie Staszica z klas o rozszerzonym nauczaniu matematyki wzięli udział w Tarnogórskim Centrum Kultury w seansie filmu biograficznego „Banach. Między duchem a materią”. Tarnogórska projekcja – połączona ze spotkaniem z reżyserem filmu Wiesławem Saniewskim – była póki co czwartą (po Krakowie, Wrocławiu i Chicago). Wkrótce film pokazany zostanie w Szwecji. W przyszłości prezentowany będzie w telewizji.
W chmurze
Do stworzenia tej instalacji zużyto około 375 kilometrów nici – łącznie 3 tysiące kłębków wełny. W projekcie dostrzec możemy aż 1000 zawieszonych cyfr. „Counting Memories” Chiharu Shiota zachwyciło uczniów klas medialno-prawnych zwiedzających wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Kobiecość według Zapolskiej
Spektakl „Kobiecość według Gabrieli Zapolskiej” przygotowany został głównie na fragmentach dramatów młodopolskiej pisarki, takich jak „Żabusia” czy „Moralność pani Dulskiej”. Od początku twórczyniom przyświecał cel, by stworzyć przedstawienie feministyczne, ukazujące podejmowane przez Zapolską i twórców jej współczesnych problemy kobiet na przełomie XIX i XX wieku oraz zmian, jakie wówczas zachodziły w obyczajowości.
Biblioteka – zawsze zaprasza
Biblioteka szkolna oferuje swoim czytelnikom bardzo bogaty, atrakcyjny księgozbiór – około osiemnaście tysięcy egzemplarzy. Nowe tytuły pojawiają się systematycznie - średnio sześćset rocznie. Czytelnicy mają do dyspozycji literaturę piękną, w tym tą specjalnie dedykowaną młodzieży, literaturę naukową i popularnonaukową, którą systematycznie uzupełniamy i aktualizujemy.
Oświecona monarchia czy demokracja ?
Jakub Włodarz z klasy 3a ułożył program komputerowy, wykorzystujący metodę Monte Carlo i udowadnia, że…
Frankenstein z National Theatre
W retransmisji spektaklu Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, znanego powszechnie jako National Theatre, uczestniczyli uczniowie klas drugich. Sztukę Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley, wyreżyserował laureat Oscara - Danny Boyle, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”.
Co ukrywa zdjęcie?
„Jak ukryć wiadomość w dowolnym zdjęciu?” - na to pytanie próbował odpowiedzieć uczniom Staszica dr inż. Marek Żabka z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Artystyczne interwencje
Drzwi Staszica od blisko 150 lat otwierają się na historię szkoły i miasta. Za sprawą uczniów, uczennic i nauczycieli liceum stają się także przedmiotem działań artystycznych. Najpierw ubrane zostały w wydziergane na szydełku „wdzianko”, a teraz udekorowane świąteczną choinką.
Wiedźmin. Turbolechita
„Na scenie pojawił się Wiedźmin, ale nie zwykły wojownik z długimi włosami biegle władający mieczem. Nie. Wreszcie zjawił się On – wyczekiwany od pokoleń zbawiciel, superbohater, w którego żyłach płynie prawdziwie polska krew. Janusz Słowianin. Dzidowład. Turbolechita.”
Drezdeńskie warsztaty muzealne
Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych od kilku lat wyruszają na wędrówkę szlakiem europejskich muzeów. W tym roku szkolnym wybrali się do Drezna. W ubiegłych latach były to zbiory muzeów Berlina i Wiednia.
W Staszicu zadomowiły się skrzaty
Kilka razy w roku uczniowie klas medialno-prawnych przygotowują na korytarzach Staszica tematyczne aranżacje DIY. Szczególny, świąteczny nastrój postanowiliśmy podkreślić kolejnym projektem.
Spotkanie z profesor Aliną Kowalczykową
W spotkaniu z Panią Profesor Aliną Kowalczykową wzięły udział uczennice Staszica przygotowujące się do zawodów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
… tańcem i śpiewem – „Kultura włącza”
Szybko minęły dwa miesiące z ludową muzyką, tańcem, śpiewem, zabawą i nowo zawiązanymi przyjaźniami. Mimo, że zajęcia odbywały się w Ożarowicach lub Tąpkowicach nikt nie skarżył się na uciążliwy dojazd, zajęte popołudnie i wieczór. Tak fantastyczna wytworzyła się atmosfera spotkań, że nawet kontuzja nogi Roksany nie przeszkodziła jej w obecności na zajęciach.
Spotkanie z Nefretete
Decydując się na wyjazd do Berlina, wiedzieliśmy, że zobaczymy miasto z jego skomplikowaną historią i kulturową różnorodnością. Jednak celem głównym były - jak zawsze - zbiory muzeów. Wybraliśmy więc Muzeum Topografii Terroru, gdzie znajdowałasię w latach 1933-1945 centrala nazistowskiego terroru: Gestapo (i należące doń więzienie), dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS (SD) oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.
Nowy blask starej zbroi
27 września 2019 roku uczniowie klas 1b, B1 oraz 3b uczestniczyli w międzynarodowej konferencji o zakonach rycerskich „Nowy blask starej zbroi, czyli rzecz o zakonach rycerskich”.
O kulturze Korei
Miłośniczki kultury wschodniej (jest ich w naszym liceum wiele) mogły uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Korei Północnej i Południowej organizowanym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego.
Archeologia fotografii
Archeologii fotografii to koncepcja artystyczna zaproponowana przez Jerzego Lewczyńskiego - jednego z najważniejszych polskich fotografów. Uczniowie klasy drugiej o rozszerzeniu medialno-prawnym uczestniczyli w warsztatach pokazujących potencjał tej metody twórczej.
Dyskusyjne Warsztaty Filmowe
Tradycją Staszica stały się odbywające się cyklicznie całodniowe Dyskusyjne Warsztaty Filmowe. Odbywają się najczęściej w gościnnych progach Tarnogórskiego Centrum Kultury.
Oral history – warsztaty dziennikarskie
W ramach projektu „W poszukiwaniu świadka historii” grupa uczniów z klas 1b i 2b uczestniczyła 23 października 2019 roku w warsztatach dziennikarsko-psychologicznych. Projekt nawiązuje do metodologii oral history, zyskującej coraz większą popularność. Zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę badaczy i utrwalenie w formie nagrania audio lub audio/video opowieści świadka historii.
Terror w teatrze
W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach realizowany jest spektakl Teatru Śląskiego „Terror” w reżyserii Roberta Talarczyka. „Terror” wg tekstu niemieckiego dramaturga Ferdinanda von Schiracha to odtworzenie głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha.
Mój rok z Jane Austen
Projekt literacko-filmowy „Mój rok z Jane Austen” powołały do istnienia uczennice klasy medialno-prawnej wraz ze swą opiekunką profesor Sylwią Koj. Inspiracją projektu była dwusetna rocznica urodzin najpopularniejszej pisarki Anglii.
Perspektywa wieku dojrzewania
W warsztatach filmowo-plastycznych prowadzonych na wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania – wokół twórczości Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego i Andrzeja Wajdy” mieli możliwość uczestniczyć uczniowie klas drugich i trzecich Staszica. Fascynująca wystawa, której kuratorką była Anda Rottenberg, miała miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach.
W mieszczańskiej kamienicy
Na zakończenie cyklu lekcji poświęconych obyczajowości przełomu XIX i XX wieku oraz literackiemu obrazowi mieszczaństwa klasa medialno-prawna wzięła udział w projekcie interdyscyplinarnym. Jego celem było skonfrontowanie czarnej legendy mieszczaństwa z rzeczywistością historyczną.
Szlakiem wiedeńskich muzeów
Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych po raz kolejny wyruszyli na zwiedzanie europejskich muzeów. Tym razem uwagę poświęciliśmy zbiorom austriackim, zgromadzonym w Wiedniu. Przede wszystkim podziwialiśmy zbiory Muzeum Historii Sztuki – wspaniała, niezwykle bogata w arcydzieła kolekcja zachwyciła nas dziełami wybitnych twórców, takich jak Rafael, Vermeer, Rembrandt, Dürer Wrażenie zrobiła także niezwykła kolekcja starożytna oraz egipsko-orientalna.
„Angole” i „Londyńczycy”
Problemem emigracji zajmowali się uczniowie klas matematyczno-geograficznych i matematyczno-fizycznych realizujących projekt „Kwartał reportażu”.
Dając świadectwo – Władysław Bartoszewski
12 kwietnia mieliśmy okazję gościć pana Marcina Barcza, który w latach 2002-2015 był osobistym asystentem Władysława Bartoszewskiego – historyka, pisarza, dyplomaty, byłego ministra spraw zagranicznych.
Magna Carta
Celem warsztatów kulturowo-językowych w Londynie było również poznanie bogactwa kulturowego Wielkiej Brytanii. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy katedrę w Canterbury rozsławioną m.in. w „Opowieściach kanterberyjskich” Geoffrey’a Chaucera.