poznajemy, zwiedzamy, podróżujemy

poznajemy, zwiedzamy, podróżujemy

poznajemy, zwiedzamy, podróżujemy

Na beskidzkim szlaku

Koło turystyczne wznowiło po wakacjach działalność wędrówką szlakami Beskidu Śląskiego, zdobywając jego najwyższy szczyt - Skrzyczne ( 1257 m n.p.m.). Cieszy spora grupa pierwszoklasistów, którzy szybko zaaklimatyzowali się wśród wytrawnych i doświadczonych turystów. Jeszcze bardziej cieszy entuzjazm oraz dobra kondycja grupy, która wyruszyła na szlak po tak długiej nieobecności w górach.

Warsztaty na Mierzei Wiślanej

Intensywnie, poznawczo i radośnie .... właśnie w takiej atmosferze przebiegały tegoroczne zajęcia warsztatowe na Mierzei Wiślanej klasy 2c. Z niecierpliwością wyczekiwane przez klasę matematyczno-geograficzną (pierwotnie miały się odbyć na początku czerwca) doszły do skutku we wrześniu.

Warsztaty w studiu TVN

Grupa uczniów Staszica z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w krakowskim studiu TVN w marcowych warsztatach dziennikarskich. Odbywały się one m.in. na serialowych planach – we wnętrzach grających przestrzenie szkoły i szpitala.

Do Dubnej przez Wilno i Moskwę

Podstawowym celem naszej wycieczki był Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej koło Moskwy. Aby się tam dostać trzeba przejechać około 1700 km przez Litwę, Łotwę i spory kawałek Rosji. Na szczęście na trasie naszego przejazdu znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia.

W chmurze

Do stworzenia tej instalacji zużyto około 375 kilometrów nici – łącznie 3 tysiące kłębków wełny. W projekcie dostrzec możemy aż 1000 zawieszonych cyfr. „Counting Memories” Chiharu Shiota zachwyciło uczniów klas medialno-prawnych zwiedzających wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Świadectwa ewolucji

Wizytą w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach zakończył się dotyczący świadectw ewolucji projekt edukacyjny, w którym uczestniczyli uczniowie trzecich klas o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym.

Drezdeńskie warsztaty muzealne

Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych od kilku lat wyruszają na wędrówkę szlakiem europejskich muzeów. W tym roku szkolnym wybrali się do Drezna. W ubiegłych latach były to zbiory muzeów Berlina i Wiednia.

Na turystycznym szlaku…

Skąd tylu zwolenników wyjazdów górskich w naszej szkole od wielu lat? Dlaczego kolejne roczniki „wsiąkają” w grupę turystyczną?

Z nosorożcem włochatym sam na sam

Można tu zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi, nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Najcenniejszymi okazami Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie są kopalne szczątki zwierząt tzw. megafauny plejstoceńskiej.

W góry wzięci, czyli o letnim obozie wędrownym

Wędrówki górskie są ulubioną formą działalności naszego koła turystycznego. Szczególnie wyczekiwany jest wyjazd na letni obóz wędrowny. Z jednej strony ze względu, że oznacza koniec roku szkolnego, a z drugiej możliwość dłuższego przebywania w górach i w grupie fantastycznych przyjaciół z różnych klas.

Spotkanie z Nefretete

Decydując się na wyjazd do Berlina, wiedzieliśmy, że zobaczymy miasto z jego skomplikowaną historią i kulturową różnorodnością. Jednak celem głównym były - jak zawsze - zbiory muzeów. Wybraliśmy więc Muzeum Topografii Terroru, gdzie znajdowałasię w latach 1933-1945 centrala nazistowskiego terroru: Gestapo (i należące doń więzienie), dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS (SD) oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.

O kulturze Korei

Miłośniczki kultury wschodniej (jest ich w naszym liceum wiele) mogły uczestniczyć w spotkaniu poświęconym Korei Północnej i Południowej organizowanym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego.

Lwów – tak daleko i tak blisko

Z jednej strony tak blisko a z drugiej - wciąż jeszcze daleko. Może to dobrze. Dla wielu podróż do Lwowa to wciąż podróż sentymentalna. Lwów może poszczycić się tym, że znajduje się w nim ponad 50% wszystkich zabytków Ukrainy. Oczywiście najbardziej popularne wśród turystów jest Stare Miasto (wpisane na listę UNESCO), w którego zabudowie i atmosferze można odnaleźć pozostałości po wielu zamieszkujących tu narodowościach.

Terror w teatrze

W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach realizowany jest spektakl Teatru Śląskiego „Terror” w reżyserii Roberta Talarczyka. „Terror” wg tekstu niemieckiego dramaturga Ferdinanda von Schiracha to odtworzenie głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha.

Toruń, Poznań, Malbork, Ciechocinek…

Piła, Trójmiasto, Międzyzdroje… W Staszicu klasy o profilu geograficznym od wielu lat na przełomie maja i czerwca uczestniczą w kilkudniowych zajęciach terenowych. Obejmują one szeroką tematykę z zakresu różnorodnych dziedzin i nauk geograficznych.

Nowy Jork, Filadelfia, Waszyngton

Mnóstwo emocji przyniósł bogaty program tygodniowej podróży do USA. W kolejnych dniach września 2019 roku zwiedzaliśmy wielkie miasta wschodniego wybrzeża.

W fokarium i Domu Morświna

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych po raz drugi brali udział w warsztatach na terenie Stacji Morskiej w Helu.

Włoskim i niemieckim szlakiem

Podróże do krajów niemieckojęzycznych i Włoch są od kilku lat wpisane w kalendarz staszicowych imprez. Podróżujemy, żeby zobaczyć nowe miejsca, ale też po to, aby z bliska spotkać żyjących tam ludzi, posłuchać w oryginale języka, czy spróbować regionalnej kuchni. Każde miejsce zaskakuje nas czymś innym, a więc powspominajmy trochę…

Wśród skorupiaków i nietoperzy

Najwięcej emocji budzą zajęcia z entomologii, gdy uczniowie Staszica poławiają owady i oznaczają je zgodnie z kluczem. Stanowią one część warsztatów przyrodniczych w Kątach Rybackich, w których od lat uczestniczą uczniowie klas  biologiczno-chemicznych. Najczęściej biorą w nich udział uczniowie klas drugich po omówieniu zagadnień bioróżnorodności.

Szlakiem wiedeńskich muzeów

Uczennice i uczniowie klas medialno-prawnych po raz kolejny wyruszyli na zwiedzanie europejskich muzeów. Tym razem uwagę poświęciliśmy zbiorom austriackim, zgromadzonym w Wiedniu. Przede wszystkim podziwialiśmy zbiory Muzeum Historii Sztuki – wspaniała, niezwykle bogata w arcydzieła kolekcja zachwyciła nas dziełami wybitnych twórców, takich jak Rafael, Vermeer, Rembrandt, Dürer Wrażenie zrobiła także niezwykła kolekcja starożytna oraz egipsko-orientalna.