poznajemy, zwiedzamy, podróżujemy

poznajemy, zwiedzamy, podróżujemy

poznajemy, zwiedzamy, podróżujemy

Staszic Scottish Tour

Relacja najkrótsza z możliwych: 45 uczniów - 3 opiekunki - 2 kierowców - pan Bogusław. 5 460 przejechanych kilometrów, 111 031 kroków - 82 kilometry - 51 mil w nogach. Tysiące zrobionych zdjęć.

Szlak przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy

Stadion Allianz Arena w Monachium, Muzeum Czekolady w Zurychu, Muzeum Motoryzacji w Turynie, Katedra Duomo w Mediolanie, lody na Starówce Bergamo - oto tylko wybrane atrakcje, których mieliśmy okazję doświadczyć podczas wycieczki po Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

Sezon się rozpoczął – na Błatnią

Pierwszy rajd górski w tym sezonie poprowadził na Błatnią w Paśmie Klimczoka i Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. Charakterystyczny kopiec na szczycie jest doskonałym punktem widokowym.

Wśród prac Kantora i Abakanowicz

Maturalna klasa medialno-prawna  odwiedziła Muzeum Śląskie. Podczas zajęć  zgłębialiśmy twórczość Tadeusza Kantora, reżysera, scenografa, malarza i aktora.  Artysta miał  nietypowe podejście do przedstawiania rzeczywistości za pomocą codziennych obiektów, które przekształcał w rekwizyty teatralne.

Z wizytą w Operze Śląskiej

Grupa uczniów należących do szkolnego klubu czytelniczego wzięła udział w wycieczce do Opery Śląskiej w Bytomiu, w ramach której podziwiała wnętrza tego obiektu oraz zobaczyła spektakl baletowy „Makbet” z muzyką Giuseppe Verdiego, w reżyserii i choreografii Moniki Myśliwiec.

Kawa, cynamon i granaty…

W oczekiwaniu na wiosnę uczniowie klasy 2d postanowili przenieść się na chwilę do roślinnego raju – palmiarni w Gliwicach. Podziwiali studwudziestoletnie palmy, sukulenty, a wśród nich ośmiometrowe cereusy i kilkunastomilimetrowe litopsy, a także rośliny mięsożerne i cudowne storczyki.

Śladami powstańców

16 listopada zwiedzaliśmy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Historię Śląska klasa 1f poznawała pod opieką  prof. M. Karnówki i prof. B. Herman. 

Rajd na Leskowiec

Pozdrowienia z XXIV Rajdu Niepodległości na Leskowiec w Beskidzie Małym przesyłają członkowie szkolnego koła turystycznego. Był to ostatni rajd koła turystycznego w tym roku kalendarzowym. Na górskie szlaki powrócą w marcu.

Na rozprawach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Uczniowie z klas medialno-prawnych wraz z prof. Elżbietą Tomaszewską na zaproszenie doktora Pawła Klimka (redaktora naczelnego czasopisma „Klinika”, Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych) odwiedzili Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, aby uczestniczyć w odbywających się tam rozprawach. Mieli okazję poznać zasady funkcjonowaniu i historię NSA.

Jesienny rajd turystyczny

Z tradycyjnego jesiennego rajdu turystycznego (tym razem na Baranią Górę) pozdrowienia przesyłają członkowie szkolnej grupy PTTK. Piękna pogoda, wspaniałe widoki, wyśmienite humory…

Nasi w Instytucie Maxa Plancka

Grupa uczniów Staszica z klas matematyczno-fizycznych odwiedziła Instytut Maxa Plancka w Greifswald. W trakcie wycieczki do Niemiec i Danii zwiedzili także zamek Kronborg, Roskilde i Kopenhagę. Pomimo sztormu stulecia, pełni wrażeń szczęśliwi wrócili do szkoły.

Euroweek – intensywne tygodnie z językiem angielskim

W dwóch turach warsztatów Euroweek uczestniczyli uczniowie klas 2c, 2e, 3e i 4f. Były to intensywne dni spędzone na budowaniu pewności siebie, ćwiczeniu wystąpień publicznych i współpracy.

Tworzymy – siebie

Klasa 1c (o profilu biologiczno-chemicznym) na zajęciach kulturowych w Muzeum Śląskim w Katowicach nie tylko oglądała wystawy i dyskutowała, ale również stała się częścią instalacji Magdaleny Abakanowicz „Bambini”.

Patrząc w niebo

13 października pięć klas naszego liceum wraz z opiekunami uczestniczyło w seansie w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Seans dotyczył budowy, ewolucji i dalszych losów Układu Słonecznego i Wszechświata.

W Bełchatowie…

geografowie naszej szkoły poznali świat wielkich maszyn. Zwiedzaliśmy tereny odsłoniętych pokładów węgla brunatnego i zrekultywowaną hałdę w okolicach Bełchatowa. Kopalnię odkrywkową węgla brunatnego w Bełchatowie widać ze stacji kosmicznej 354 km nad ziemią. 

Mickiewicz, ale inaczej

Przedstawienie Kieleckiego Teatru Tańca „Ballady i romanse. Mickiewicz wzruszony” - zrobiło na nas ogromne wrażenie. Muzyka, minimalistyczna scenografia, ale przede wszystkim taniec - jego jakość, złożyły się na wielowymiarowy odbiór spektaklu. Kanoniczne ballady Mickiewicza w interpretacji tancerzy zyskały nowy charakter.

Wycieczka Kultur und Kunst

Odsiecz tarnogórska - dokładnie 340 lat po Janie III Sobieskim na wzgórze Kalenberg przybyła ze Staszica klasa 4b. Podobno Sobieski po wygranej bitwie powiedział: „Przybyłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył”.

Na beskidzkim szlaku

Koło turystyczne wznowiło po wakacjach działalność wędrówką szlakami Beskidu Śląskiego, zdobywając jego najwyższy szczyt - Skrzyczne ( 1257 m n.p.m.). Cieszy spora grupa pierwszoklasistów, którzy szybko zaaklimatyzowali się wśród wytrawnych i doświadczonych turystów. Jeszcze bardziej cieszy entuzjazm oraz dobra kondycja grupy, która wyruszyła na szlak po tak długiej nieobecności w górach.

Warsztaty na Mierzei Wiślanej

Intensywnie, poznawczo i radośnie .... właśnie w takiej atmosferze przebiegały tegoroczne zajęcia warsztatowe na Mierzei Wiślanej klasy 2c. Z niecierpliwością wyczekiwane przez klasę matematyczno-geograficzną (pierwotnie miały się odbyć na początku czerwca) doszły do skutku we wrześniu.

Warsztaty w studiu TVN

Grupa uczniów Staszica z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w krakowskim studiu TVN w marcowych warsztatach dziennikarskich. Odbywały się one m.in. na serialowych planach – we wnętrzach grających przestrzenie szkoły i szpitala.