Profil biologiczno-chemiczny

Profil biologiczno-chemiczny

Celem profilu biologiczno-chemicznego  jest przygotowanie uczniów do studiów na kierunkach medycznych (medycyna, farmacja, stomatologia, rehabilitacja, fizykoterapia, pielęgniarstwo, analityka medyczna, kosmetologia, dietetyka), uniwersyteckich (biotechnologia, ochrona środowiska, opieka społeczna, pedagogika, psychologia, resocjalizacja, weterynaria) i w akademiach wychowania fizycznego (ratownictwo medyczne, fizjoterapia).

Dotychczas w Staszicu na egzaminach maturalnych z przedmiotów wiodących uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym osiągali wyniki od kilku do kilkudziesięciu procent wyższe od średniej województwa. Odnosili sukcesy na szczeblu centralnym i wojewódzkim w olimpiadach: chemicznej, biologicznej, anglistycznej, ekologicznej, wiedzy o żywieniu i promocji zdrowego stylu życia oraz w licznych konkursach (m.in. „Randka z chemią”, Ogólnopolskim Konkursie Neurobiologicznym, Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym, drużynowym konkursie PCK, Ogólnopolskim Konkursie „W świecie roślin i zwierząt”).

W trakcie realizacji programu klas biologiczno-chemicznych współpracujemy dydaktycznie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Wydziałem Nauk Przyrodniczych UŚ oraz Instytutem Onkologii w Gliwicach. W 2023 roku liceum wyróżnione zostało nagrodą Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jako jedna z sześciu szkół województwa, z których największa liczba absolwentów zostaje studentami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Równocześnie uczniowie chętnie uczestniczyli w licznych warsztatach i zajęciach m.in. na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Śląskim, w Banku Tkanek w Katowicach, w cyklicznych warsztatach chemicznych metodami laboratoryjnymi w Pałacu Młodzieży, w zajęciach w muzeach przyrodniczych i paleontologicznych w Krakowie i Wrocławiu, lecznicy weterynaryjnej, palmiarni, Muzeum Anatomii Człowieka przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Farmacji w Krakowie.  Cyklicznie biorą udział w warsztatach biologiczno-ekologicznych w Kątach Rybackich pod opieką wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego. Pomagając zwierzętom, współpracują ze schroniskiem w Miedarach oraz Stowarzyszeniem LePsie Życie. Uczestniczyli w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez pracowników Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Katedry i Zakładu Histologii i Patologii Komórki ŚUM, Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii. W trakcie współorganizowanej przez nasze liceum ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem” spotkali się z kardiochirurgiem prof. Michałem Zembalą (byłym uczniem naszej szkoły). Brali udział w zajęciach związanych z Tygodniem Mózgu i prezentacjach Staszicowego TED-exu. Udzielali się jako wolontariusze Koła Caritas, współpracując z Domem Pomocy Społecznej.  

W klasie biologiczno-chemicznej odnajdą swoje miejsce uczniowie, którzy spróbują pogodzić ambicje z wrażliwością. Będą mogli nie tylko zdobyć trwałą wiedzę, ale otrzymają również szansę zrobienia czegoś dobrego dla środowiska i ludzi.            

 

Profil biologiczno-chemiczny

Tydzień Mózgu

Liczne imprezy odbyły się w naszym liceum w ramach Tygodnia Mózgu. Uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym mogli uczestniczyć w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły doktorem Filipem Morysem z Montreal Neurological Institute, McGill University.

Warsztaty paleontologiczne

Uczniowie klas trzecich naszego liceum biorą udział w warsztatach paleontologicznych. Odszukują ukryte w materiałach skalnych skamieniałości, rozpoznają je oraz prowadzą obliczenia, aby określić ich wiek. Ponadto własnoręcznie wykonują miniaturowe odlewy dinozaurów.

Dbamy o klimat

Staszic – dzięki inicjatywie Weroniki Adamowskiej z klasy 3b - zaangażował się w projekt „Roślinna Szkoła". W jego ramach odbyły się warsztaty w szkole i uczestniczyliśmy w konferencji „Razem dla klimatu. Polska szkoła w centrum zielonej transformacji”, organizowanej przez Green REV Institute w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie.

Kawa, cynamon i granaty…

W oczekiwaniu na wiosnę uczniowie klasy 2d postanowili przenieść się na chwilę do roślinnego raju – palmiarni w Gliwicach. Podziwiali studwudziestoletnie palmy, sukulenty, a wśród nich ośmiometrowe cereusy i kilkunastomilimetrowe litopsy, a także rośliny mięsożerne i cudowne storczyki.

Z chemią na Politechnice Śląskiej

W ramach cyklu warsztatów „Od średniaka do studenciaka" uczniowie maturalnej klasy biologiczno-chemicznej wzięli udział na Politechnice Śląskiej w zajęciach zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Chemików.

Laureatka konkursu „Inwazja roślin”

Julia Grudowska z klasy 2d została laureatką ogólnopolskiego konkursu na poster naukowy na temat roślin inwazyjnych w najbliższym otoczeniu. Konkurs ,,Inwazja Roślin" zorganizowany został przez Uniwersytet Śląski we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie.

Święta łączą pokolenia

Podczas przedświątecznego spotkania w tarnogórskim Caritasie odbyły się warsztaty plastyczne. Wolontariuszki z naszego liceum wraz z pensjonariuszkami Domu Pomocy Społecznej wykonały piękne ozdoby świąteczne.

Warsztaty kimchi

W ramach lekcji biologii uczniowie trzecich wzięli udział w warsztatach robienia kimchi przeprowadzonych przez Pana Marka Legarę – filipińskiego kucharza pracującego w restauracji Stara Kamienica w Piekarach Śląskich.

Maraton pisania listów AI

Podczas Maratonu Amnesty International wspólnie napisaliśmy 274 listy. Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.

 Święta i chemia

Czas świąt inspiruje do wykonywania doświadczeń chemicznych. Tym razem klasy trzecie eksperymentowały z próbą Tollensa. Próba Tollensa (próba lustra srebrowego) to reakcja chemiczna służąca do wykrywania aldehydów.

Dar krwi

Z inicjatywy pani prof. Krystyny Duch na boisku naszej szkoły pojawił się krwiobus. Dwudziestu pięciu uczniów zadeklarowało chęć oddania swojej krwi, aby w ten sposób uratować czyjeś zdrowie lub życie.

LePsie ciasteczka

Wyrabialiśmy ciasto, wycinaliśmy z niego kształty a później w pizzerii „Pod Drewnianym Bocianem” wypiekaliśmy nasze przeznaczone dla psów ciasteczka. W niedzielę sprzedaliśmy je na aukcji charytatywnej Stowarzyszenia LePsie Życie.

Tajniki fotosyntezy…

zgłębiała klasa 2d (biologiczno-chemiczna) tym razem w laboratorium Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie.

150 na 150. Zielono wokół nas

Oprócz szkolnego budynku dostaliśmy w dziedzictwie po naszych poprzednikach również zielone tereny wokół szkoły. 11 października przy szkole pojawiło się kilkanaście nowych drzew – zostawimy je dla następnych pokoleń.

Mszaki w roli głównej

Uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym zakończyli z powodzeniem kurs mikroskopii optycznej. Przygotowanie świeżych preparatów do najłatwiejszych zadań nie należy, a jednak uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze z tym wyzwaniem. Poniżej galeria kilku ich zdjęć, w rolach głównych występują: cebula, ziemniak, mszaki i glony słodkowodne.

Wielokulturowe TG

Uczennice i uczniowie Staszica spotkali się z Zviką Nawarskim, który odwiedził Tarnowskie Góry w związku z uroczystością upamiętniającą tarnogórskich Żydów – Ofiary Holokaustu. Uczniowie Staszica zaangażowali się w przygotowanie uroczystości na wielu etapach – od przetłumaczenia relacji ocalałego z Zagłady ojca Zviki – Wiktora Nawarskiego, przez warsztaty historyczne wokół dokumentu osobistego, po znaczący udział w […]

Staszic na ŚUM

W czasie spotkania na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach dyrektor Staszica odebrał z rąk Prorektora ds. Kształcenia prof. Oskara Kowalskiego list gratulacyjny skierowany do nauczycielii absolwentów naszej szkoły.

Świąteczne życzenia naturalnie chemiczne

W ramach lekcji chemii, przygotowując się do świąt wielkanocnych, ochotnicy wykonali zadanie polegające na wykorzystaniu wiedzy w procesie farbowania jaj naturalnymi barwnikami. Zmienny efekt zależał od pH roztworu.

Życzenia dla pracowników szpitala i pacjentów

Wykonane przez uczniów Staszica kartki świąteczne oraz kosz ze słodkościami zostały przekazane przez przedstawicieli Samorzadu Uczniowskiego na ręce Naczelnej Pielęgniarki, Pielęgniarek oddziału covidowego oraz oddziału psychiatrycznego Specjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Magdalena Stencel finalistką Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Magdalena Stencel (uczennica klasy 3d) została finalistką XXXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Opiekę nad uczennicą sprawowała pani profesor Krystyna Duch. Gratulujemy sukcesu!

Young People in European Forests

Uczniowie klasy o profilu biologiczno-chemicznym zostali finalistami etapu krajowego IX edycji międzynarodowego konkursu YPEF – Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy.

Psychologia dla każdego

To już XII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. W X jubileuszowym turnieju laureatką została Oliwia Poloczek – obecnie absolwentka liceum. Do tegorocznego finału zakwalifikowała się Patrycja Kubica z klasy 1b o profilu medialno-prawnym. Część pierwsza finału, w której weźmie udział 100 uczestników wyłonionych na podstawie wyników eliminacji odbędzie się w wyjątkowo w tym roku w formie testu on-line.

Staś wspiera psiaki

W marcu grupa TG know HAU oraz II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach przy współpracy ze Stowarzyszenie lePsie życie postanowiła zorganizować akcję zbiórki funduszy i wspomóc bezdomniaki, ponieważ zapasy karmy starczały zaledwie na tydzień posiłków, a przebywa tam 200 psów. Dzięki wielkiemu sercu okazanemu kudłaczom uzbierała się piękna kwota 2180,22 zł.

Międzynarodowo w Staszicu

5 oraz 6 lutego 2020 roku odbywały się warsztaty językowo-kulturoznawcze z wolontariuszami Fundacji Euroweek-Szkoła Liderów.

Świadectwa ewolucji

Wizytą w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach zakończył się dotyczący świadectw ewolucji projekt edukacyjny, w którym uczestniczyli uczniowie trzecich klas o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym.

Zbieramy planszówki

…a zebrane wśród uczniów Staszica planszówki i zabawki przekazaliśmy w ramach akcji „Zaczarujmy Jeden Dzień” dzieciom z Centrum Radioterapii w Katowicach.

Spotkanie z wolontariuszami Hospicjum

W lutym 2020 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli z zajęciach zorganizowanych w Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.

Frankenstein z National Theatre

W retransmisji spektaklu Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, znanego powszechnie jako National Theatre, uczestniczyli uczniowie klas drugich. Sztukę Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley, wyreżyserował laureat Oscara - Danny Boyle, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”.

Projekt #Komórkomania

To nie moda na lepszy model telefonu, lecz moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

Dla Nikity z Białorusi i Piotra z Rumunii

Idea wysyłania paczek świątecznych jest znana na całym świecie i kontynuowana od wielu lat. Do Polski też kiedyś przysyłano paczki. Czasem taką paczkę dostawało się tylko raz w roku. Były w niej zupełnie podstawowe artykuły. Czy te paczki przemieniły Polskę? Nie, ale były źródłem radości i nadziei.

Napisz list. Zmień życie!

Wzięliśmy udział w organizowanym co roku przez Amnesty International Maratonie Pisania Listów. Pisaliśmy listy w sprawie obrończyń i obrońców praw człowieka z 10 różnych państw – osób, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Samorząd Uczniowski przy tej okazji zorganizował kiermasz wypieków, z którego zysk został przeznaczony na zakup znaczków pocztowych i kopert.

NaukaBezGranic

NaukaBezGranic (LearningWithoutBorders) to warsztaty Europejskiego Programu Edukacyjnego, w ramach którego nauczyciele i uczniowie Staszica poszerzają horyzonty kulturowe i językowe. Warsztaty te opierają się głównie na nauce przez zabawę. Poprzez bliski kontakt z native speakerami języka angielskiego oraz ekspertami z różnych dziedzin młodzież ma możliwość do otwarcia się na ten język, komunikacji i przełamania barier.

Z nosorożcem włochatym sam na sam

Można tu zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi, nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Najcenniejszymi okazami Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie są kopalne szczątki zwierząt tzw. megafauny plejstoceńskiej.

W laboratoriach UŚ

W ramach współpracy z Wydziałem Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego klasa 1d (biologiczno-chemiczna) wzięła udział w zajęciach „Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego” w Laboratorium Mikroskopii Skaningowej.

W fokarium i Domu Morświna

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych po raz drugi brali udział w warsztatach na terenie Stacji Morskiej w Helu.

Warsztaty w Kątach Rybackich

Trwały krótko, lecz bardzo intensywnie. Jeszcze nie do końca rozpakowani po podróży a już wychodzimy na wykład o nietoperzach a następnie w teren ze specjalnym sprzętem do wychwytywania dźwięków wydawanych przez nietoperze.

Ratuję, bo umiem!

Od kilku lat w kwietniu w naszej szkole odbywa się finał powiatowego Festiwalu Krótkich Form Filmowych im. doktora Józefa Matuszka ,,Ratuję, bo umiem!”

Wśród skorupiaków i nietoperzy

Najwięcej emocji budzą zajęcia z entomologii, gdy uczniowie Staszica poławiają owady i oznaczają je zgodnie z kluczem. Stanowią one część warsztatów przyrodniczych w Kątach Rybackich, w których od lat uczestniczą uczniowie klas  biologiczno-chemicznych. Najczęściej biorą w nich udział uczniowie klas drugich po omówieniu zagadnień bioróżnorodności.

Zajęcia w Instytucie Onkologii

Uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym, podsumowując cykl zajęć o biotechnologii i zastosowaniu badań nad DNA, odwiedzili pracownie Instytutu Onkologii w Gliwicach. Po Instytucie oprowadzała nas pani dr n. med. Karolina Tęcza (absolwentka Staszica).

M-2 dla zapylaczy

Uczniowie Staszica uczestniczący w konkursie ,,Młodzi Obserwatorzy Przyrody - chrońmy razem bioróżnorodność” przeprowadzili inwentaryzację drzew w okolicy szkoły. Następnym etapem konkursu była kampania informacyjna dotycząca ochrony różnorodności biologicznej w środowisku miejskim skierowana do społeczności szkolnej oraz lokalne .