Spotkanie z wolontariuszami Hospicjum

Spotkanie z wolontariuszami Hospicjum

W lutym 2020 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli z zajęciach zorganizowanych w Hospicjum Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.

Hospicjum powstało w 1997 r. przy parafii Matki Boskiej Królowej Pokoju. Inicjatorami jego założenia byli specjalista anestezjolog Zbigniew Swoboda, pielęgniarka Ilona Koptyńska oraz proboszcz parafii ks. Jan Frysz. Niedługo po powstaniu hospicjum rozwijająca się placówka zaczęła szukać nowej siedziby. Przybywało bowiem sprzętu, leków i dokumentacji. Od 2000 roku korzysta z pomieszczeń w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach. Niedawno w pomieszczeniach odbył się generalny remont, który hospicjum wykonało własnym sumptem. Od 2003 r. stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że można na jego rzecz przekazać 1 proc. podatku. Zespół hospicyjny składa się z lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantek, kapelana i psychologa. W stowarzyszeniu udziela się ok. 30 wolontariuszy medycznych i niemedycznych. 

Młodzież Staszica spotykała się z wolontariuszami – lekarzami, pielęgniarzami, księdzem i innymi osobami zaangażowanymi w działalność Hospicjum. Opowiadali oni o swojej pracy, początkach ruchu hospicyjnego na świecie i w Polsce, potrzebach ludzi w terminalnym stadium choroby. Pokazywali korzyści z zaangażowania się w jakąkolwiek formę wolontariatu.