
Spotkanie z Janosikiem
W czerwcowym wyjeździe grupy uczniów zainteresowanych teatrem ponownie odwiedziliśmy Teatr Polski w Bielsku-Białej, aby uczestniczyć w spektaklu „Janosik. Nowa historia”. Przedstawienie na podstawie tekstu Ziemowita Szczerka w reżyserii Rafała Szumskiego to dwie godziny zabawy i refleksji, złośliwego humoru, który nie oszczędza nikogo i niczego, i momentów autentycznych wzruszeń inspirowanych znaną wszystkim historią ludowego bohatera. W bielskim przedstawieniu Janosik jest z krwi i kości „nasz i własny” – polski, góralski buntownik i cwaniaczek, heros i łajza. Tacy są też i inni bohaterowie (może oprócz dramatycznej Maryny) tego kolorowego, rozśpiewanego i na wielu poziomach efektownego przedstawienia – „Polaków portretu własnego”…



