Profil matematyczno-fizyczny

Profil matematyczno-fizyczny

Na profilu matematyczno-fizycznym uczyć będziemy się na poziomie rozszerzonym matematyki i fizyki. Program uzupełnią zajęcia z zakresu matematyki politechnicznej. Celem tej profilu jest przygotowanie uczniów do studiów na kierunkach uniwersyteckich i politechnicznych (m.in. informatyka, architektura, budownictwo, automatyka, robotyka, transport, telekomunikacja, logistyka, inżynieria biotechnologiczna).

Dotychczas w Staszicu na egzaminach maturalnych z przedmiotów wiodących uczniowie klas o tym profilu osiągali wyniki od kilku do kilkudziesięciu procent wyższe od średniej województwa. Odnosili sukcesy na szczeblu centralnym i wojewódzkim w olimpiadach: matematycznej, anglistycznej i przedsiębiorczości. Z sukcesami uczestniczą w wielu konkursach matematycznych i fizycznych, m.in. w konkursie Kangur Matematyczny, Śląskim Konkursie Matematycznym, Konkursie Fizycznym Lwiątko, Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, Ogólnopolskim Konkursie „Algorytmion”.

Równocześnie uczniowie chętnie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach dodatkowych. Uczestniczyli w projekcie „Nauka wokół nas” zorganizowanym na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie, zajęciach na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej. Biorą udział w wyjazdach do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie oraz warsztatach „International masterclasses – hands on particle physics” (w ramach projektu CERN) i zajęciach w Instytucie Maxa Plancka w Greifswald, w elektrowni jądrowej w Dukovanach i w Centrum Nauki w Ostrawie. Biorą udział w spotkaniach Szkolnego Klubu Szachowego i zajęciach Szkolnego Koła Sportowego. Spotykają się z naukowcami Polskiej Akademii Nauk,  Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, studentami i pracownikami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Planetarium Śląskiego, firm i korporacji internetowych. Uczestniczyli w spotkaniach z programistami i grafikami komputerowymi – absolwentami naszego liceum, m.in. Arturem Ganszyńcem (twórcą scenariusza „Wiedźmina”). Licznie uczestniczyli w kolejnych edycjach Nocnych Maratonów Matematycznych.

Profil matematyczno-fizyczny powstał dla uczniów i uczennic myślących o swojej przyszłości, mających świadomość, że wiedza zdobyta w szkole średniej będzie decydować o szansach ich kariery zawodowej. Profil ten pozwoli spotkać ludzi, z którymi odnajdzie uczeń wspólne zainteresowania i język.

Profil matematyczno-fizyczny

W „Polityce” – rozmowa z Mają Ganszyniec

W najnowszym, majówkowym numerze tygodnika „Polityka” przeczytamy rozmowę z Mają Ganszyniec (absolwentką Staszica). Tematem rozmowy są standardy, które obowiązują w odpowiedzialnym projektowaniu, w tym cyrkularności.

Staszic z klocków lego

Franciszek Pyka, uczeń klasy 1a, przyznaje, że od wczesnego dzieciństwa uwielbiał budowanie z klocków. Od kilku lat fascynuje się tworzeniem mniej lub bardziej skomplikowanych dioram.

Z wizytą u zegarmistrza

Astrolabium, wychwyt Grahama, chronometr, wolny wychwyt ciążeniowy i sprężynowy - te i inne określenia przybliżył uczniom klasy 1a pan Franciszek Wiegand (zegarmistrz, absolwent naszej szkoły), podczas wizyty w pracowni -muzeum przy ulicy Nakielskiej.

Projektujemy witraże i mozaiki

W gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury w Nakle grupa uczniów Staszica miała okazję uczestniczyć w warsztatach z projektowania szklanych mozaiki. Każdy uczestnik warsztatów wykonał ramę lusterka oraz kilka prac witrażowych ze specjalnego szkła.

Z wizytą w Edukatorium Juliusza

Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej z biologii do Muzeum Medycyny i Farmacji, które mieści w budynkach starego klasztoru w Rybniku.

Paweł Proszowski podwójnym mistrzem świata

Dwa złote medale zdobył Paweł Proszowski zawodnik MKS Park Wodny Tarnowskie Góry (oraz uczeń Staszica) podczas mistrzostw świata w lodowym pływaniu, które odbywały się w Estonii. 

Mistrzowie powiatu

Drużyna Staszica zwyciężyła w Mistrzostwa Powiatu Tarnogórskiego w Piłce Ręcznej Chłopców. Awans do zawodów rejonowych wywalczyli: Marcin Aderek, Łukasz Aleksy, Łukasz Drobos, Michał Fischer, Bartosz Gajda, Kamil Gembus, Krzysztof Głomb, Jakub Górny, Wojciech Malinowski, Jakub Nowak, Dominik Patoń, Bartłomiej Płaczek, Tomasz Starczyński, Mert Sadowski, Mateusz Skuplik i Mikołaj Siwy.

Girls Go Circular

W projekcie „Girls Go Circular”, tworząc prototyp robota, wzięły udział uczennice z klasy 3e - Emilia Garus, Emilia Sobala i Alicja Król. „Girls Go Circular” to edukacja prowadzona poprzez angażujące zadania praktyczne.

Nasi w Instytucie Maxa Plancka

Grupa uczniów Staszica z klas matematyczno-fizycznych odwiedziła Instytut Maxa Plancka w Greifswald. W trakcie wycieczki do Niemiec i Danii zwiedzili także zamek Kronborg, Roskilde i Kopenhagę. Pomimo sztormu stulecia, pełni wrażeń szczęśliwi wrócili do szkoły.

Patrząc w niebo

13 października pięć klas naszego liceum wraz z opiekunami uczestniczyło w seansie w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Seans dotyczył budowy, ewolucji i dalszych losów Układu Słonecznego i Wszechświata.

Praca przyszłości

Uczennice i uczniowie klas trzecich i czwartych uczestniczyli w warsztatach "Praca przyszłości, zawody przyszłości" zorganizowanych przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce w ramach obchodów Europejskiego Roku Umiejętności. Poprowadził je dr Mateusz Konieczny.

Nauka wokół nas

W wykładach interdyscyplinarnych "Nauka wokół nas" zorganizowanych na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie wzięli udział uczniowie klas 2a i 3a (matematyczno-fizycznych).

Sukcesy olimpijczyków z fizyki i matematyki

W dniach 15-18 kwietnia odbył się w Warszawie finał 74 Ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach zarówno z zadaniami teoretycznymi, jak i doświadczalnymi poradzili sobie świetnie.

Artur Ganszyniec

Artur Ganszyniec (absolwent Staszica) pracujący wraz z Jackiem Brzezińskim i Martą Malinowską jako autorzy gry „Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest” zostali nagrodzeni paszportem „Polityki” 2020 w kategorii Kultura cyfrowa. Artur Ganszyniec jest z wykształcenia analitykiem danych, z zawodu i zamiłowania scenarzystą oraz projektantem gier o imponującym dorobku.

Łowcy cząstek nagrodzeni

Działając w ciągu całego ubiegłego roku, zespół uczniów Staszica zajął trzecie miejsce w konkursie międzynarodowego projektu naukowego CREDO (pierwsze miejsca w edycjach miesięcznych – listopadowej, styczniowej, marcowej i majowej). Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory, czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego, jest projektem próbującym rejestrować owo promieniowanie za pomocą naszych smartfonów zaopatrzonych w aplikację Credo Detector.

Geometria i sztuka

W ramach projektu „Kwartał z przyszłością” rozstrzygnięty został konkurs interdyscyplinarny „Geometryczna wizja przyszłości i sztuki". Na konkurs wpłynęło dwanaście prac.

Poznajcie pasję Jakuba Sikorskiego

„Jestem uczniem klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Od 2013 roku trenuję lekkoatletykę specjalizując się w biegach sprinterskich. Od 2019 roku reprezentuję barwy AWF-u Katowice. Moim największym osiągnięciem jest srebrny medal na Mistrzostwach Polski Młodzików w biegu na 100 metrów.

Święto Liczby Pi

Oglądając nagranie przedstawiające przygotowania do święta Liczby Pi z ubiegłego roku, spróbujcie odnaleźć w ciągu liczb swoją datę urodzenia.

Cern Masterclass

4 marca 2020 roku dziewięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w projekcie Cern Masterclass - Hands on Particle Physics. Uczniowie naszej szkoły regularnie biorą udział w tym projekcie. Tym razem warsztaty odbyły się w Katowicach. Pod czujnym okiem pracowników naukowych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz Centrum Fizyki Jądrowej CERN uczniowie pracują z prawdziwymi danymi zebranymi przez detektor ATLAS przy akceleratorze LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów).

Warsztaty w studiu TVN

Grupa uczniów Staszica z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w krakowskim studiu TVN w marcowych warsztatach dziennikarskich. Odbywały się one m.in. na serialowych planach – we wnętrzach grających przestrzenie szkoły i szpitala.

Szachiści w finale Licealiady

W roku szkolnym 2019/2020 drużyna szachistów prowadzona przez pana Radosława Kucińskiego zdobyła IX miejsce w finale wojewódzkiej Licealiady.

Banach. Między duchem a materią

Uczniowie Staszica z klas o rozszerzonym nauczaniu matematyki wzięli udział w Tarnogórskim Centrum Kultury w seansie filmu biograficznego „Banach. Między duchem a materią”. Tarnogórska projekcja – połączona ze spotkaniem z reżyserem filmu Wiesławem Saniewskim – była póki co czwartą (po Krakowie, Wrocławiu i Chicago). Wkrótce film pokazany zostanie w Szwecji. W przyszłości prezentowany będzie w telewizji.

Bliskie spotkania z astronomią

Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń dotyczących astronomii, astrofizyki i lotów kosmicznych. Przede wszystkim w lipcu obchodziliśmy 50.rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Ponadto 100.lecie swego istnienia obchodziła Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

Oświecona monarchia czy demokracja ?

Jakub Włodarz z klasy 3a ułożył program komputerowy, wykorzystujący metodę Monte Carlo i udowadnia, że…

Co ukrywa zdjęcie?

„Jak ukryć wiadomość w dowolnym zdjęciu?” - na to pytanie próbował odpowiedzieć uczniom Staszica dr inż. Marek Żabka z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory

czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego, jest projektem, w którym przez cały rok szkolny biorą udział uczniowie kilku klas Staszica. Jest to project próbujący rejestrować owo promieniowanie za pomocą naszych smartfonów zaopatrzonych w aplikację Credo Detector.

Seminarium Bogolubova-Infelda

Mateusz Sutor (z klasy 3a) oraz Michał Szudy (z klasy 2a) wraz z opiekunem panią Aleksandrą Kluzą uczestniczyli w Seminarium Bogolubova-Infelda w Poznaniu, w ramach którego poznali możliwości współpracy szkół polskich z międzynarodowymi instytucjami badawczymi, odwiedzili Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu oraz uczestniczyli w wykładach dotyczących najnowszych osiągnięć fizyki jądrowej.

Tangramy Marcina

Czym zajmowali się w chwili wolnego czasu w okopach żołnierze podczas pierwszej wojny światowej ? Jedną z popularnych rozrywek było układanie tangramów. Łamigłówka bierze swój początek w Chinach ze sztuki układania stołów na przyjęciach.

Kwartał z Fizyką Jądrową

W listopadzie 2018 roku uczniowie klas matematyczno-fizycznych pod opieką pani profesor Aleksandry Kluzy rozpoczęli realizację projektu „Kwartał z Fizyką Jądrową”. W ramach tego projektu 5 listopada gościliśmy dra Władysława Chmielowskiego – pomocnika dyrektora Departamentu Naukowo-Organizacyjnego i Współpracy Międzynarodowej ZIBJ oraz dr hab. Dorotę Chudobę – kierownika Grupy Nieelastycznego Rozpraszania Neutronów w ZIBJ oraz profesor Uniwersytetu w Sankt Petersburgu.

Fizyka też dla najmłodszych

Naszą pasją do nauk ścisłych chcemy się dzielić z najmłodszymi. Dlatego co roku staramy się odwiedzić przedszkole lub szkołę podstawową, aby zaszczepić w najmłodszych zainteresowanie fizyką, a może w przyszłości chęć stania się prawdziwym naukowcem.