Poznajcie pasję Jakuba Sikorskiego

Poznajcie pasję Jakuba Sikorskiego

„Jestem uczniem klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Od 2013 roku trenuję lekkoatletykę specjalizując się w biegach sprinterskich. Od 2019 roku reprezentuję barwy AWF-u Katowice. Moim największym osiągnięciem jest srebrny medal na Mistrzostwach Polski Młodzików w biegu na 100 metrów.

Od wielu lat poświęcam się mojej pasji w 100%, co zaowocowało powołaniem do kadry narodowej na rok 2020. Niektórzy ludzie nie są w stanie pojąć, w jaki sposób można trenować „bieganie”, lecz dla mnie jest to spora część moich ostatnich kilku lat. Z powodu braku hali treningowej z bieżnią w zimę jesteśmy zmuszeni jechać do Ostrawy, bo tylko tam mamy odpowiednie warunki. W najgorszych momentach, wychodząc z domu o siódmej, często wracałem późnym wieczorem.

W Tarnowskich Górach nie ma żadnego klubu lekkoatletycznego, który mógłby nam zapewnić szatnię lub różne akcesoria treningowe. Mimo wszystko staramy się wykorzystać to, co jest pod ręką. Niektóre jednostki treningowe robimy w parku (gdzie mamy tak zwane „podbiegi”, gdzie pod górę wykonujemy około 1,5 km skipów lub przebieżek) a inne na stadionie TS Gwarek, na przykład wytrzymałość szybkościową (łącznie około 4 km).

Przy takim wysiłku potrzebna jest również zrównoważona dieta. Z tego powodu przez około rok byłem w kontakcie z profesjonalnym dietetykiem, który pomagał i edukował mnie, jaki plan żywieniowy jest dla mnie najbardziej odpowiedni. Główną jego częścią są węglowodany, które maję za zadanie dostarczać energię do mojego organizmu w czasie treningów. Wiele z nich i tak kończę wycieńczony z myślą, że następnego dnia nie będzie lżej. Mimo wszystko taka myśl jednak napędza mnie jeszcze bardziej do działania.”