W Japonii…

W Japonii…

Za nami jedna z wyjątkowo inspirujących szkolnych wypraw – wycieczka do Japonii. Dni spędzone na Honsiu i Myaimie wypełnione były różnorodnymi doświadczeniami. Zanurzyliśmy się w kulturze Japonii, poznawaliśmy jej historię, codzienne i odświętne życie Japończyków. Odwiedziliśmy strefę zero ataku atomowego na Hiroshimę, liczne świątynie buddyjskie i szintoistyczne, zachwycające pałace i ogrody, wnętrza tradycyjnych domów, centra życia duchowego i centra konsumpcji. Mogliśmy się wyciszyć, medytując w zenistycznym ogrodzie suchego krajobrazu, ale też poczuć na własnej skórze gorączkę tokijskiego megalopolis. Czas zwalniał dla nas podczas tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty i przyspieszał podczas podróży shinkansenem. Nie tylko próbowaliśmy lokalnej kuchni, ale też wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych. Najlepszej perspektywy widoku na Tokio szukaliśmy na bulwarach dzielnicy Odaiba oraz wśród prezentowanych w Muzeum Narodowym drzeworytów Katsushiki Hokusaia. Wszystkie te doświadczenia układały się stopniowo w mozaikę nieraz mocno skontrastowanych, ale jednocześnie dopełniających się elementów – tak, jak świetlista zieleń bambusowego lasu dopełnia intensywną czerwień świątynnych bram Torii.