Tydzień z językiem angielskim
Od kilku lat uczniowie wszystkich klas (a zwłaszcza oddziałów z rozszerzonym nauczaniem języka angielskiego i matematyki) mają możliwość wzięcia udziału w wyjazdowych warsztatach językowych Euroweek- Szkoła Liderów w Kotlinie Kłodzkiej. Pierwsze warsztaty miały miejsce w Długopolu Dolnym w 2016 roku, kolejne w Międzygórzu, Lądku Zdroju, a w tym roku szkolnym ponownie odwiedziliśmy Międzygórze.
W drodze na warsztaty zawsze zatrzymujemy się w Kłodzku, uroczym miasteczku z piękną starówką, z barokowymi i renesansowymi kamienicami, gotyckim mostem z barokowymi figurami (przypominającym most Karola w Pradze) i zabytkową bastionową twierdzą. Dwa lata temu grupa odwiedziła również Kopalnię Złota i Średniowieczną Osadę Górniczą w Złotym Stoku, a w grudniu ubiegłego roku zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzką, zarówno część górną jak i podziemne korytarze kontrminowe.
Warsztaty językowe zaczynają się od razu pierwszego dnia po kolacji. Poznajemy wolontariuszy programu, którzy będą pracować z młodzieżą przez kilka kolejnych dni. Są to osoby z różnych zakątków świata m.in. z Indii, Meksyku, Litwy, Gruzji, Etiopii, Kenii, Filipin. Przedstawiają cele i program warsztatów, rozmawiamy również o oczekiwaniach uczestników. Przez trzy kolejne dni trwają intensywne zajęcia, przerywane spacerami po okolicy i krótkim wypadem, np. do Bystrzycy, gdzie istnieje możliwość zwiedzenia Muzeum Filumenistycznego. Bywa też czas na krótką wycieczką górską jak miało miejsce podczas naszego pobytu w Międzygórzu, kiedy to wybraliśmy się na krótką wycieczkę do Sanktuarium Marii Śnieżnej, znajdującego się pod szczytem góry Igliczna w masywie Śnieżnika.
Celem zajęć jest podniesienie kompetencji językowych uczestników oraz rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim, budowanie pewności siebie i rozwijanie integracji międzykulturowej. Uczniowie otrzymują zadania, które przygotowują w zespołach, a następnie prezentują pozostałym grupom. W czasie innych zajęć wolontariusze opowiadają im o swoich krajach, ich zwyczajach, tradycjach i kuchni, uczą narodowych tańców oraz pokazują ciekawe prezentacje i odpowiadają na pytania uczestników. W ostatni wieczór ma miejsce uroczyste zakończenie, podczas którego uczniowie prezentują przygotowane przez siebie skecze, piosenki, tańce, następuje ewaluacja całego pobytu i wszyscy otrzymują certyfikaty uczestnictwa.