Profil biologiczno-chemiczny
Celem profilu biologiczno-chemicznego jest przygotowanie uczniów do studiów na kierunkach medycznych (medycyna, farmacja, stomatologia, rehabilitacja, fizykoterapia, pielęgniarstwo, analityka medyczna, kosmetologia, dietetyka), uniwersyteckich (biotechnologia, ochrona środowiska, opieka społeczna, pedagogika, psychologia, resocjalizacja, weterynaria) i w akademiach wychowania fizycznego (ratownictwo medyczne, fizjoterapia).
Dotychczas w Staszicu na egzaminach maturalnych z przedmiotów wiodących uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym osiągali wyniki od kilku do kilkudziesięciu procent wyższe od średniej województwa. Odnosili sukcesy na szczeblu centralnym i wojewódzkim w olimpiadach: chemicznej, biologicznej, anglistycznej, ekologicznej, wiedzy o żywieniu i promocji zdrowego stylu życia oraz w licznych konkursach (m.in. „Randka z chemią”, Ogólnopolskim Konkursie Neurobiologicznym, Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym, drużynowym konkursie PCK, Ogólnopolskim Konkursie „W świecie roślin i zwierząt”).
W trakcie realizacji programu klas biologiczno-chemicznych współpracujemy dydaktycznie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Wydziałem Nauk Przyrodniczych UŚ oraz Instytutem Onkologii w Gliwicach. W 2023 roku liceum wyróżnione zostało nagrodą Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jako jedna z sześciu szkół województwa, z których największa liczba absolwentów zostaje studentami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Równocześnie uczniowie chętnie uczestniczyli w licznych warsztatach i zajęciach m.in. na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Śląskim, w Banku Tkanek w Katowicach, w cyklicznych warsztatach chemicznych metodami laboratoryjnymi w Pałacu Młodzieży, w zajęciach w muzeach przyrodniczych i paleontologicznych w Krakowie i Wrocławiu, lecznicy weterynaryjnej, palmiarni, Muzeum Anatomii Człowieka przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Farmacji w Krakowie. Cyklicznie biorą udział w warsztatach biologiczno-ekologicznych w Kątach Rybackich pod opieką wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego. Pomagając zwierzętom, współpracują ze schroniskiem w Miedarach oraz Stowarzyszeniem LePsie Życie. Uczestniczyli w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez pracowników Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Katedry i Zakładu Histologii i Patologii Komórki ŚUM, Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii. W trakcie współorganizowanej przez nasze liceum ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem” spotkali się z kardiochirurgiem prof. Michałem Zembalą (byłym uczniem naszej szkoły). Brali udział w zajęciach związanych z Tygodniem Mózgu i prezentacjach Staszicowego TED-exu. Udzielali się jako wolontariusze Koła Caritas, współpracując z Domem Pomocy Społecznej.
W klasie biologiczno-chemicznej odnajdą swoje miejsce uczniowie, którzy spróbują pogodzić ambicje z wrażliwością. Będą mogli nie tylko zdobyć trwałą wiedzę, ale otrzymają również szansę zrobienia czegoś dobrego dla środowiska i ludzi.