Nasza Valeriia

Nasza Valeriia

Autorkę prac najlepiej znają uczniowie klasy 3e. Była ich koleżanką. Dzisiaj pisze: „Nazywam się Valeriia Lysenko, jestem uchodźcą z Ukrainy. W roku 2022 przeprowadziłam się do Tarnowskich Gór, gdzie chodziłam do Staszica. Tutaj spotkałam dużo miłych i towarzyskich ludzi, którzy mnie wspierali. Moim marzeniem była praca architekta. (…) pomoc nauczycieli i kolegów pomogła mi dostać się na wyższą uczelnię. Natomiast kurs architektoniczny, na który dostałam się dzięki pomocy liceum, ułatwił proces przygotowania się do egzaminu twórczego.

Na kursie rysunku architektonicznego nauczyłam się rysować przestrzeń publiczną, dowiedziałam się jak przekazywać teksturę i kolor obiektów, używając tylko ołówka, oraz robić szybkie szkice. Dzięki temu pomyślnie zdałam egzaminy wstępne i zostałam przyjęta na Politechnikę Wrocławską na kierunek Architektura. Wkrótce się przeprowadzam do innego miasta. Trudno będzie mi się rozstać z tym liceum, ale zostaną po nim tylko dobre wspomnienia.”

Oprócz egzaminów wstępnych na trzy uczelnie (na każdą z nich się dostała) Valeriia zdała w ubiegłym roku szkolnym w ciągu dwu miesięcy również ukraińską maturę i polski egzamin językowy.