Frankońskie i  śląskie tradycje

Frankońskie i śląskie tradycje

W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku grupa młodzieży Staszica wzięła udział w kontynuacji polsko-niemieckiej wymiany, dofinansowanej przez organizację Deutsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Licealiści spędzili tydzień z gospodarzami w Eckental, smakując tradycyjnych frankońskich potraw, ucząc się niemieckich tańców regionalnych, zwiedzając bawarskie miasta (Norymbergę i Monachium),  a także dzieląc się kulturą śląską. A to wszystko pod opieką nauczycieli i dyrekcji Gimnazjum w Eckental – pana Burkarda Eichelsbacher, pani Simone Kettl oraz pana Marcela Estermann. Oczywiście nie wolno zapomnieć o pani Barbarze Herman i Bożenie Czajce, które czuwały nad swoimi uczniami z Polski. W pierwszych dniach pobytu uczniowie wraz ze swoimi rówieśnikami z Niemiec uczęszczali na zajęcia lekcyjne prowadzone w języku niemieckim, poszerzając wiedzę z dziedziny chemicznej, biologicznej czy językowej. Tarnogórzanie spotkali się również z panią burmistrz Eckental, panią Ilse Dölle,  która bardzo gościnnie i życzliwie przyjęła polską grupę i chętnie opowiedziała im o historii i rozwoju regionu oraz o specyfice pracy organów urzędowych.

Kolejną atrakcją wyjazdu były warsztaty kulinarne prezentujące tradycyjną kuchnię śląską. Polscy uczniowie z zaangażowaniem i w pocie czoła przygotowali tradycyjny żurek i kluski z sosem. Wbrew obawom udało się przygotować bardzo smaczne potrawy. Gospodarze mieli szansę spróbowania tych przysmaków, jak również chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz śląskiego kołocza, przywiezionego z Tarnowskich Gór.  Po wyczerpującym dniu, pełnym wrażeń przyszedł czas na chwilę relaksu z goszczącymi ich rodzinami. W tym czasie to mieszkańcy Eckental stali się przewodnikami po regionalnej kuchni i kulturze Frankonii. W środę niemieccy gospodarze zaprezentowali grupie polskiej słoneczną Norymbergę, oprowadzając ich po ulicach miasta i wspólnie zwiedzając Centrum Dokumentacji NSDAP, a później młodzież spędzała miłe chwile pod parasolkami na miejskiej plaży.

Kolejny upalny dzień wymiany upłynął grupie na zwiedzaniu Monachium, w którym uczniowie odwiedzili katedrę Najświętszej Maryi Panny, zobaczyli Ratusz Miejski oraz spacerowali główną ulicą handlową i innymi uroczymi uliczkami w centrum miasta. Zwieńczeniem wycieczki był wspólny obiad w tradycyjnej niemieckiej restauracji Hofbrauhaus, w której każdy mógł skosztować specjałów kuchni bawarskiej. Momentem kulminacyjnym ostatniego wieczoru stał się polsko-niemiecki koncert, na którym to Polacy przedstawili uczniom i ich rodzinom kulturę śląską, a więc język, kuchnię czy tradycyjny śląski strój. Nie mogło również zabraknąć tańców! Po części oficjalnej przyszła pora na zaproszenie wszystkich do wspólnego poloneza oraz ludowych tańców niemieckich. Zakończeniem tego pięknego wieczoru był koncert jazzowy przygotowany przez uczniów z Eckental. W piątek- ostatni dzień wymiany- wszyscy uczestnicy projektu udali się na spacer  do górskiego źródła Lillach. Po przyjemnym marszu grupa spędziła ostatnie wspólne chwile na lodach. Po południu przyszedł czas na pełne łez pożegnanie.

Autorki: Julia Skutela, Karolina Arendarska, Marta Kot – uczennice klasy medialno-prawnej.