Biblioteka wznawia działalność

Biblioteka wznawia działalność

Drodzy Czytelnicy! Biblioteka szkolna wznawia swoją działalność – oczywiście w zgodzie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, a więc – niestety – w zawężonym zakresie i pod określonymi warunkami. W tym roku czerwiec to również czas egzaminów maturalnych i dlatego w tym okresie ograniczać musimy liczbę osób przebywających na terenie szkoły. 

3 czerwca 2020 roku (w środę) oraz 18 czerwca 2020 roku (w czwartek) w godzinach od 9:00 do 12:00 będziecie mieli możliwość zwrotu wypożyczonych książek i czasopism oraz – przede wszystkim – wypożyczenia nowych. O dalszych terminach będę Was informować. Oczywiście (jak co roku) będzie możliwość wypożyczenia książek na czas wakacji letnich. 

 

Uczniowie klas maturalnych będą mogli oddawać książki do czasu wydania świadectw maturalnych. Nie musicie więc się niepokoić. W dniach egzaminów maturalnych działalność całej szkoły podporządkowana będzie sprawnej organizacji matur i zapewnieniu bezpieczeństwa zdającym, dlatego zostaniecie poproszeni, żeby nie przynosić do szkoły niczego, co nie jest na egzaminie konieczne. Stąd również nie planujemy w te dni możliwości zwrotu książek do biblioteki. 

A oto szczegółowe zasady korzystania z biblioteki: 

  1. Książki i czasopisma zwracane przez czytelników są odkładane w wyznaczone miejsce na 3 dni (czas kwarantanny). Egzemplarze te będą dostępne w kolejnym terminie pracy biblioteki. 
  2. Kącik czytelniczy nie może być – niestety – dostępny. Tym samym nie będzie możliwości czytania, przeglądania zbiorów na miejscu. 
  3. Nie będzie – niestety –  możliwości korzystania z wolnego dostępu do półek, samodzielnego przeglądania i wybierania książek, jak to było dotychczas. Książki poda Wam bibliotekarz. 
  4. Niech Was to jednak nie zniechęca! Czeka na Was wiele nowych tytułów, z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. A oto kilka wybranych tytułów:

– Clive Wynne: Pies jest miłością. Dlaczego i jak Twój pies Cię kocha („Prawda znana od początków ludzkiego i psiego świata, ale tylko tym, którzy kochali psa i byli przezeń kochani, poparta spojrzeniem naukowca” – Dorota Sumińska) 

– Rob Dunn: Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne. Historia naturalna stworzeń, z którymi dzielimy życie („Aby odzyskać kontrolę nad pełnymi dzikich stworzeń wnętrzami, zaczynamy je obsesyjnie sterylizować, mimowolnie tworząc dogodne warunki życia dla śmiercionośnych bakterii, zamiast dla gatunków, które wspomagają nasz układ odpornościowy. Im „zdrowszymi usiłujemy uczynić nasze domy, tym bardziej narażamy własne zdrowie”) – doskonałe uzupełnienie podręcznika do biologii; więcej tytułów książek popularyzujących biologię, chemię, fizykę oraz nauki medyczne znajdziecie w katalogu;

– Jagoda Ratajczak: Języczni. Co język robi naszej głowie (O tym, że znajomość języka obcego nie zawsze była powodem do dumy ; Czy osoby dwujęzyczne można porównać do chodzących słowników? ; Czy jesteśmy w stanie naprawdę poznać partnera, który mówi w innym języku?Jaki jest związek między motywacją a skutecznością nauki języka ; O tym, czy słysząc słowo nawet powszechnie używane, na pewno wszyscy wyobrażamy sobie to samo);

– Rochette: Wilk (komiks – w samym sercu alpejskiej doliny biały wilk i pasterz prowadzą wyniszczającą walkę. Fascynująca przygoda i ekologiczna przypowieść, która kwestionuje miejsce człowieka w królestwie zwierząt); 

– Holly Bourne: Jestem już normalna? ; I co ona ma zrobić? 

– Henry Carroll: Fotografuj jak mistrz ; Fotografuj ludzi jak mistrz (dla osób interesujących się fotografią mamy bogaty wybór tytułów – sprawdźcie w katalogu) 

– Sabine Hossenfelder: Zagubione w matematyce : fizyka w pułapce piękna (więcej tytułów książek popularyzujących matematykę i fizykę znajdziecie w katalogu, wpisując w temacie hasło matematyka lub fizyka) 

– J. R. R. Tolkien: Upadek Gondolinu ; Dzieci Húrina ; Beren i Lúthien

  

Zapraszam do obejrzenia galerii okładek nowych książek. 

 

Przed odwiedzeniem biblioteki skorzystajcie z naszego katalogu online. Link do katalogu znajdziecie pod adresem:  https://m000595.molnet.mol.pl/  Wejście możliwe jest również ze strony internetowej naszej szkoły. W katalogu w zakładce „Zestawienia” znajdziecie wykaz nowo zakupionych książek. Przypominam, że katalog można przeglądać według tytułu książki, nazwiska autora lub tematu, który Was interesuje. Po otwarciu szczegółowego opisu katalogowego u dołu znajdziecie informację, czy publikacja jest dostępna, czy wypożyczona (status: dostępny, wypożyczony). 

  1. Potem już tylko przesyłacie zamówienie na wybrane książki na adres:  biblioteka@lostaszic.plPrzygotuję je dla Was i będą na Was czekały (nie zapomnijcie o podaniu swojego imienia, nazwiska i klasy). W ten sposób, zgodnie z zaleceniami, ograniczymy do minimum czas przebywania w bibliotece. Oczywiście obowiązują nas powszechnie znane zasady bezpieczeństwa (maseczki, dystans społeczny, jedna osoba w pomieszczeniu biblioteki). 

Pozdrawiam i do zobaczenia, 

 

Sydonia Lach