Wiktoria Strzelczyk finalistką Olimpiady Teologii Katolickiej

Wiktoria Strzelczyk finalistką Olimpiady Teologii Katolickiej

Wiktoria Strzelczyk (uczennica klasy 2d) uzyskała tytuł finalistki Olimpiady Teologii Katolickiej. Do zawodów przygotowywała się pod opieką pani profesor Joanny Adamkiewicz. Gratulujemy!

W zawodach okręgowych naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów. Temat tegorocznej olimpiady brzmiał: „Kim jestem? Chrześcijańskie spojrzenie na człowieka”. Obejmował zakres materiału dotyczący antropologii biblijnej, tekstów Pisma Świętego oraz magisterium Kościoła. W diecezji gliwickiej w rywalizacji na tym etapie wzięło udział 15 osób. Wiktoria zajęła I miejsce z dwóch kwalifikujących się do finału. Ostatecznie uzyskała tytuł finalistki XXXI Olimpiady Teologii Katolickiej.

O motywach przystąpienia do olimpiady i o swoich wrażeniach z olimpiady Wiktoria pisze: „W mojej parafii należę do Zgromadzenia Dzieci Maryi, śpiewam psalmy oraz udzielam się w młodzieżowej scholii. (…) Najważniejszym powodem wzięcia udziału w Olimpiadzie było pragnienie pogłębienia wiary, ale też rozszerzenia wiedzy teologicznej. Mogłam wczytać się  między innymi we fragmenty Pisma Świętego, Katechizm Kościoła Katolickiego czy listy ważnych dla chrześcijaństwa osób, w tym „List do Rodzin”, którego autorem jest Jan Paweł II. To właśnie jego treść najbardziej zapadła mi w pamięć. Cieszę się, że w tym roku towarzyszył mi właśnie taki temat, ponieważ pozwolił on w pewien sposób znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jaka jest moja rola w świecie i jakim tak naprawdę jestem człowiekiem.  Teologowie w swych artykułach skupiali się na początkach ludzkiego życia i godności człowieka. (…) przekazywali wiele refleksji na temat ludzkich relacji, roli człowieka w społeczeństwie oraz formowania sumienia (…). Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się dojść tak daleko w Olimpiadzie, ale przede wszystkim cieszę się, że mogłam umocnić się w swej wierze i poznać siebie jako człowieka.”