… tańcem i śpiewem – „Kultura włącza”

… tańcem i śpiewem – „Kultura włącza”

Szybko minęły dwa miesiące z ludową muzyką, tańcem, śpiewem, zabawą i nowo zawiązanymi przyjaźniami.  Mimo, że zajęcia odbywały się w Ożarowicach lub Tąpkowicach nikt nie skarżył się na uciążliwy dojazd, zajęte popołudnie i wieczór. Tak fantastyczna wytworzyła się atmosfera spotkań, że nawet kontuzja nogi Roksany nie przeszkodziła jej w obecności na zajęciach.

„Kultura  włączy!”  –  do projektu Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością i ich Rodzin „Pomocni”  z Ożarowic zostali zaproszeni nasi uczniowie, którzy chętnie podjęli wyzwanie. Motto, które przyświeca stowarzyszeniu  („We wszystkich obszarach życia mocni dzięki sile wsparcia”) zostało zrealizowane przy aktywnym udziale wolontariuszy ze Staszica.

Michał Białek, Jennifer Sadowska, Martyna Gocyła, Nicole Kulej, Paulina Szendera  Aleksandra Kołodziej, (z klasy 2c) , Maciej Cichy, Paulina Krawiec, Konrad Melaniuk, Katarzyna Nir (z klasy 1c), Wiktoria Głuszak (z klasy 3c)  Aleksandra Kubas i  Natalia Czernachowska (z klasy 1b) oraz  Roksana Góra (z klasy 3b) stanowili grupę 14  wrażliwych i uśmiechniętych wolontariuszy. Uczestniczyli w cotygodniowych spotkaniach w Ośrodku w Ożarowicach.  Pod opieką przewodniczącej stowarzyszenia pani Lidii Rupik, opiekunki wolontariuszy pani Aleksandry Wtorek oraz animatorki zajęć taneczno-muzycznych niepełnosprawni i wolontariusze poznawali się i ćwiczyli tańce. Był trojak i „poszło dziewczę”, wspólne śpiewy, układanie puzzli. Kosztowali smakołyków przygotowanych przez uczestników i ich rodziny, opowiadali o swoich pasjach i marzeniach. I tak narodził się pomysł, żeby dodatkowo przygotować solowy występ niepełnosprawnego Michała z Pauliną, co było spełnieniem marzenia Michała.  Poproszona o pomoc p. Justyna Michalska (prowadząca grupę taneczną Tess w tarnogórskim TCK-u) z chęcią podjęła się przygotowania tancerzy do niełatwego zadania.

Uwieńczeniem cotygodniowych integracyjnych spotkań był wspólny występ niepełnosprawnych z wolontariuszami, który odbył się 8 listopada w Ośrodku Kultury w Tąpkowicach. Nagle wszyscy byli bardzo stremowani i niepewni nowych umiejętności. Gorące przyjęcie licznie zgromadzonej publiczności ośmieliło tancerzy i widzowie byli uczestnikami wspaniałego wydarzenia. Kulminacyjnym momentem programu okazał się rewelacyjny występ Michała z Pauliną. Dodatkowo w trakcie imprezy uczestnicy zostali zapoznani z historią filantropii rodu Henckel von Donnersmarck, przedstawioną przez panią Monikę Balczarek.

Dziękujemy „Pomocnym”  za możliwość poznania Was i uczestnictwa  w niecodziennym wydarzeniu.  Wciąż niezatarte pozostaje wspomnienie tańców, śpiewów i wspaniałej zabawy z fantastycznymi ludźmi, którzy dzielnie przezwyciężają swoje ograniczenia.