Gabriela Schwarz finalistką Olimpiady Znajomości Afryki
Gabriela Schwarz (uczennica klasy 2b) została finalistką Olimpiady Znajomości Afryki. Opiekę nad uczennicą sprawuje pani profesor Marlena Karnówka. Gratulujemy sukcesu!
Co oznaczało słowa „Sudan” u Arabów? Co leżało u źródeł wszechświata według plemienia Fali? Jakiemu obrzędowi poddawani są królowie Baganda, Amhara i Szylluków są w czasie koronacji? Czym jest księżyc według wierzeń plemienia Balesa? Kto był pierwszym prezydentem Botswany?
Oto pięć z siedemdziesięciu pytań, na które odpowiadali uczestnicy etapu wojewódzkiego Olimpiady Znajomości Afryki. Ze zmagań z obszernym materiałem z dziedziny geografii, antropologii, historii i religioznawstwa zwycięsko wyszła Gabriela Schwarz. O swojej motywacji i przygotowaniach do olimpiady pisze: „Postanowiłam wziąć udział w Olimpiadzie Znajomości Afryki, ponieważ od zawsze interesowałam się różnymi kulturami. Uważam, że Afryka jest fascynującym kontynentem i jednym z moich marzeń jest również odwiedzenie tego miejsca. Sądzę, że start w tej olimpiadzie był bardzo ciekawym doświadczeniem, chociaż był też wyzwaniem i sprawdził na przykład moje umiejętności zarządzania czasem i uporania się ze stresem. Najtrudniejszą sprawą w przygotowaniach do olimpiady była analiza lektur zawartych w bibliografii i przyswojenie dużej ilości wiedzy z rozległej tematyki. W pierwszej klasie również brałam udział w tej olimpiadzie, ale w tym roku poświęciłam jeszcze więcej czasu na naukę i dzięki temu udało mi się dojść do finału.”
Spróbujcie rozwiązać fragment testu… W razie wątpliwości – zapytajcie Gabrielę…
- Kikuju po narodzinach dziecka łożysko: a) składają w ofierze całopalnej dla duchów opiekunów rodu; b) składają na ołtarzu przodków; c) składają na nie uprawionym polu, co symbolizuje płodność.
- Według Johna Mbitiego „znachorzy” to: a) ludzie „leczący urokiem” („witchdoctor”); b) największy dar i najbardziej użyteczne źródło pomocy; c) ludzie świadomie izolujący się od wspólnoty.
- U Azande „znachorem” można zostać: a) tylko za sprawą duchów; b) posiadając przy urodzeniu charakterystyczne znamię na twarzy; c) przez długą naukę, rozpoczynaną już niekiedy w wieku pięciu lat.
- Do obowiązków znachorów należy m.in.: a) wykrywanie i tępienie czarowników; b) przewodzenie walkom podczas konfliktów plemiennych; c) składanie ofiar podczas rytuałów agrarnych.
- Według Johna Mbitiego „media” to w większości: a) kawalerowie; b) dojrzali mężczyźni; c) kobiety.
- „Zaklinacze deszczu” często używają w swoich rytuałach: a) krwawych ofiar z kozy; b) „kamieni deszczowych”; c) mleka wymieszanego z wodą.
- U niektórych ludów, np. Banjoro, Luwedu, Anharów – władcy w tradycji: a) byli uśmiercani w podeszłym wieku; b) nie dysponowali specjalnymi przywilejami bez zgody starszyzny; c) o czasie i miejscu ich śmierci nikt nie wiedział.