Gabriela Schwarz finalistką Olimpiady Znajomości Afryki

Gabriela Schwarz finalistką Olimpiady Znajomości Afryki

Gabriela Schwarz (uczennica klasy 2b) została finalistką Olimpiady Znajomości Afryki. Opiekę nad uczennicą sprawuje pani profesor Marlena Karnówka. Gratulujemy sukcesu!

Co oznaczało słowa „Sudan” u Arabów?  Co leżało u źródeł wszechświata według plemienia Fali? Jakiemu obrzędowi poddawani są królowie Baganda, Amhara i Szylluków są w czasie koronacji? Czym jest księżyc według wierzeń plemienia Balesa? Kto był pierwszym prezydentem Botswany?

Oto pięć z siedemdziesięciu pytań, na które odpowiadali uczestnicy etapu wojewódzkiego Olimpiady Znajomości Afryki. Ze zmagań z obszernym materiałem z dziedziny geografii, antropologii, historii i religioznawstwa zwycięsko wyszła Gabriela Schwarz. O swojej motywacji i przygotowaniach do olimpiady pisze: „Postanowiłam wziąć udział w Olimpiadzie Znajomości Afryki, ponieważ od zawsze interesowałam się różnymi kulturami. Uważam, że Afryka jest  fascynującym kontynentem  i jednym z moich marzeń jest również odwiedzenie tego miejsca. Sądzę, że start w tej olimpiadzie był bardzo ciekawym doświadczeniem, chociaż był też wyzwaniem i sprawdził na przykład moje umiejętności zarządzania czasem i uporania się ze stresem. Najtrudniejszą sprawą w przygotowaniach do olimpiady była analiza lektur zawartych w bibliografii i przyswojenie dużej ilości wiedzy z rozległej tematyki. W pierwszej klasie również brałam udział w tej olimpiadzie, ale w tym roku poświęciłam jeszcze więcej czasu na naukę i dzięki temu udało mi się dojść do finału.”

Spróbujcie rozwiązać fragment testu… W razie wątpliwości – zapytajcie Gabrielę…

  1. Kikuju po narodzinach dziecka łożysko: a) składają w ofierze całopalnej dla duchów opiekunów rodu; b) składają na ołtarzu przodków; c) składają na nie uprawionym polu, co symbolizuje płodność.
  2. Według Johna Mbitiego „znachorzy” to: a) ludzie „leczący urokiem” („witchdoctor”); b) największy dar i najbardziej użyteczne źródło pomocy; c) ludzie świadomie izolujący się od wspólnoty.
  3. U Azande „znachorem” można zostać: a) tylko za sprawą duchów; b) posiadając przy urodzeniu charakterystyczne znamię na twarzy; c) przez długą naukę, rozpoczynaną już niekiedy w wieku pięciu lat.
  4. Do obowiązków znachorów należy m.in.: a) wykrywanie i tępienie czarowników; b) przewodzenie walkom podczas konfliktów plemiennych; c) składanie ofiar podczas rytuałów agrarnych.
  5. Według Johna Mbitiego „media” to w większości: a) kawalerowie; b) dojrzali mężczyźni; c) kobiety.
  6. „Zaklinacze deszczu” często używają w swoich rytuałach: a) krwawych ofiar z kozy; b) „kamieni deszczowych”; c) mleka wymieszanego z wodą.
  7. U niektórych ludów, np. Banjoro, Luwedu, Anharów – władcy w tradycji: a) byli uśmiercani w podeszłym wieku; b) nie dysponowali specjalnymi przywilejami bez zgody starszyzny; c) o czasie i miejscu ich śmierci nikt nie wiedział.