Bliskie spotkania z astronomią
Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń dotyczących astronomii, astrofizyki i lotów kosmicznych. Przede wszystkim w lipcu obchodziliśmy 50.rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Ponadto 100.lecie swego istnienia obchodziła Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
Z tej okazji zorganizowany został konkurs na nazwanie planet pozasłonecznych IAU100 NameExoWorlds. Każdy kraj na świecie otrzymał z tej okazji wytypowany układ pozasłoneczny: gwiazdę wraz z jedną planetą. Planeta, którą Międzynarodowa Unia Astronomiczna przydzieliła Polsce do nazwania, nosi oznaczenie BD+14 4559 b. Została odkryta metodą prędkości radialnych przez zespół polskich astronomów kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Pierwsza publikacja dotycząca jej istnienia ukazała się w 2009 roku w czasopiśmie „Astrophysical Journal”. Nasi uczniowie chętnie brali udział w plebiscycie.
Ponadto Polskie Towarzystwo Astronomiczne zorganizowało projekt „Astronom w Szkole”, do którego zgłosiło się nasze liceum. W ramach tego projektu gościliśmy w listopadzie 2019 roku pana Janusza Nicewicza z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Poprowadził on z uczniami sześciu klas zajęcia astronomiczne, w ramach których poruszył tematykę najnowszych badań w tej dziedzinie, m.in. fal grawitacyjnych czy ciemnej materii.
Rokrocznie odwiedzamy Planetarium Śląskie. W tym roku – z powodu jego remontu – wybraliśmy się do Centrum Edukacji Astronomicznej Astrolab w Czernicy koło Raciborza. Astrolab to wielozadaniowe obserwatorium, w skład którego wchodzą: obserwatorium astronomiczne, laboratorium badawcze, stacja meteorologiczna, radiostacja satelitarna, rejestrator meteorów, pracownia astrofotograficzna i symulator lotów i misji kosmicznych.