Do Dubnej przez Wilno i Moskwę
Podstawowym celem naszej wycieczki był Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej koło Moskwy. Aby się tam dostać trzeba przejechać około 1700 km przez Litwę, Łotwę i spory kawałek Rosji. Na szczęście na trasie naszego przejazdu znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. Nasz pierwszy przystanek to stolica Litwy. Wilno położone jest na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. W całej aglomeracji miejskiej mieszka około milion osób. Miasto pod względem powierzchni jest największe w krajach bałtyckich, choć turystom z zachodniej Europy wydaje się raczej niewielkie.
Wilno można też zwiedzać śladami Adama Mickiewicza. Do miasta przybył on w wieku nieco ponad 17 lat, by rozpocząć studia na Uniwersytecie i był niezwykle mocno związany z miastem. Mieliśmy okazję zobaczyć dom przy ulicy Bernardinu, który stał się później Muzeum Adama Mickiewicza. Gdy Mickiewicz został aresztowany, trafił do klasztoru Bazylianów. Jego więzienna cela była pierwowzorem dla celi Konrada. Tam też oczywiście dotarliśmy. Największe wrażenie sprawia jednak stare miasto, które jest trzykrotnie większe niż nasza krakowska starówka. Oczywiście musieliśmy zobaczyć Ostrą Bramę, miejsce kultu religijnego o dużym znaczeniu. Widzieliśmy Plac Katedralny z katedrą i wysoką na 57 metrów dzwonnicą, Zamek Górny z Basztą Giedymina na Górze Zamkowej (choć tylko z oddali), Bazylikę św. Stanisława Biskupa i św. Władysława (miejsce pochówku koronowanych głów), Cerkiew św. Mikołaja przy ulicy Wielkiej z XIV wieku, ze szczątkami znanych świętych, Cerkiew pod wezwaniem Trójcy Świętej oraz Cmentarz na Rossie z grobami polskich żołnierzy i grobem z sercem Józefa Piłsudskiego.
Mieliśmy również szczęście wziąć udział w słynnych wileńskich Kaziukach, czyli w odbywającym się tylko raz do roku słynnym jarmarku na pamiątkę świętego Kazimierza. Jarmark słynie z wyrobów wyłącznie rękodzielniczych oraz dostarcza okazji do rozkoszowania się wspaniałą regionalną kuchnią Litwy. Niedaleko Wilna położone są Troki, jedno z najbardziej malowniczych i ciekawych miejsc na Litwie. Oblana wodami czterech jezior legendarna dawna stolica słynie nie tylko z bogatej historii, o której przypomina zabytkowy zamek posadowiony na wyspie na środku jeziora, ale również z wielokulturowości: zamieszkują ją m.in. Karaimi sprowadzeni wieki temu przez księcia Witolda.
Zdecydowanie najwięcej czasu spędziliśmy jednak w Moskwie. Tego miasta nie trzeba reklamować. To jedno z największych miast Europy. Licząca ponad 12 mln mieszkańców stolica Rosji ma ponad 600 świątyń różnych wyzwań, wspaniałe zabytki, wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco i liczne muzea i galerie.
Najważniejszym zabytkiem i symbolem miasta jest znajdujący się na Placu Czerwonym Kreml moskiewski. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 ha. To jeden z najcenniejszych zabytków architektury rosyjskiej, w skład którego wchodzą warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwie i budynki administracyjne. Na terenie Kremla znajduje się m.in. zbudowany z białego wapienia Sobór Zaśnięcia NMP. Wnętrze cerkwi jest bogato dekorowane freskami i ikonami. Warto zobaczyć największy na świecie dzwon Car-kołokoł pokazywany na placu w obrębie Kremla. Dzwon został odlany z brązu w 1735 roku przez mistrza ludwisarskiego Michała Motorina. Na terenie Kremlu eksponowana jest również największa na świecie armata Car Puszka z 1586 roku. Na Placu Czerwonym znajduje się jeden z najpiękniejszych zabytków Moskwy, który dzięki swej niepowtarzalnej architekturze przyciąga tysiące turystów. Okazały Sobór Wasyla Błogosławionego zachwyca dziewięcioma wielobarwnymi kopułami, a każda przykrywa osobną cerkiew, która symbolizuje osiem dni walk pod Kazaniem. Nasz program zwiedzania obejmował również GUM, Teatr Bolszoj, Moskiewskie Metro, spacer po ulicy Arbat a także Uniwersytet, który oglądaliśmy w blasku wieczornych świateł, a ze Wzgórz Worobiowych rozciągał się cudowny widok na całe miasto.
Duże wrażenie zrobiło na nas centrum rosyjskiego prawosławia czyli Siergijew Posad. Jest to czternastowieczny kompleks Ławry Troicko-Siergijewskiej. Monaster założony został w 1345 roku przez pustelnika Sergieja Radoneżskiego (świętego patrona Rosji). Główną cerkwią całego kompleksu jest sobór Trójcy Świętej. To właśnie w jego wnętrzu przechowywane są relikwie głównego założyciela świątyni (od jego imienia pochodzi obecna nazwa miasta). W 1993 roku odrestaurowana ławra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto to zalicza się do Złotego Pierścienia Rosji.