Koła i kluby

  RAJD BESKIDZKI

         

Koło turystyczne zainaugurowało swą tegoroczną działalność rajdem po Beskidzie Śląskim. Kilkunastu uczestników (głównie uczniowie z klas trzecich i drugich) oraz dwóch opiekunów przeszło Pasmem Równicy, Orłowej i Trzech Kopców łączącym Ustroń z Wisłą. Trasa o długości 20 km i około 400 metrach różnicy wysokości należy do typowych beskidzkich szlaków. Kolekcjonerzy odznak turystycznych mogli zdobyć 27 punktów do Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT ). Początkowo aura nie była sprzyjająca : mgła i mżawka, a nawet miejscami padał deszcz.

 

Po południu się przejaśniło a nawet zaświeciło słońce i można było podziwiać zmieniające się jesienne barwy na stokach górskich. Po zejściu z górskiego szlaku znalazł się również czas na odpoczynek w Wiśle i możliwość uczestniczenia w imprezie folklorystycznej połączonej z kiermaszem regionalnym. To dopiero początek sezonu turystycznego 2014/2015, więc mamy nadzieję, że kolejne rajdy w październiku i listopadzie przyciągną następnych chętnych. Zapraszamy…

       
 

         

  SKF-F

         

Szkolny Klub Fotograficzno-Filmowy działa od 2008 roku. Członkami klub są zarówno pasjonaci fotografii, jak również osoby pragnące zgłębić tajemnice technik fotograficznych. Wśród członków byli lub są zarówno uczniowie Stasia, jak również nauczyciele: prof. Andrzej Skorek, prof. Joanna Różyło, prof. Marcelina Korzus. Wśród sympatyków i członków klubu są również modelki i modele, osoby pragnące mieć ciekawe zdjęcia. W ramach działalności klubu prowadzono kursy fotograficzne, warsztaty plenerowe i zajęcia w szkolnym studiu fotograficznym. Początki były trudne. Brakowało nam modelek, sprzętu co widać na załączonej fotografii. W ciągu tego okresu odbyły się trzykrotnie warsztaty plenerowe w Koszęcinie, siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który użyczył nam również strojów do sesji. Dwukrotnie zorganizowano wyjazd do Krakowa podczas „Miesiąca Fotografii”. Odbyły się również warsztaty w: Chorzowie, Świerklańcu, Rybnej, Katowicach oraz na zamku w Olsztynie k. Częstochowy. Dzięki akcjom organizowanym przez SKF-F udało się zakupić wyposażenie szkolnego studia fotograficznego. Posiadamy profesjonalne mini studio fotograficzne z profesjonalnymi tłami, oświetleniem błyskowym, softboxami itd. Organizujemy zajęcia teoretyczne i praktyczne pracy w studiu na zajęciach pozalekcyjnych, czasami w soboty i ferie zimowe. Powstała również szkolna mini galeria „Sklepik”, w której prezentujemy fotografie wykonane przez członków klubu. >Wśród absolwentów Staszica są osoby, dla których fotograficzna pasja stała się sposobem na życie, na przyszłość.

 

Wśród nich jest Magdalena Miklis, którą poprosiłem o kilka słów: „Właściwie to nie należałam do SKF-F tak na stałe, ale zawsze lubiłam coś tam pomóc przy fotografowaniu na jakichś zawodach, akademiach, a najbardziej koło mi pomogło podczas moich praktyk zawodowych przez użyczenie sprzętu. Właściwie to na początku 3 klasy stwierdziłam, że nie warto iść - tak jak wszyscy - koniecznie na studia, tylko robić coś, co faktycznie mnie interesuje. Jakbym miała podjąć jeszcze raz taką decyzję, to byłaby taka sama. Jeśli chodzi o mnie, to fotografia zawsze była moją pasją, a po ukończeniu szkoły pomyślałam, żeby dokształcić się w tym zawodzie i tak po dwóch latach skończyłam Policealną Szkołę Fotografii i Grafiki „Pozytyw" w Katowicach, gdzie nauczyłam się wielu pożytecznych rzeczy, a w czerwcu tego roku pomyślnie zdałam egzamin zawodowy i jestem fototechnikiem. Przyszłość wiążę z tym właśnie zawodem. Zajmuję się głównie fotografią okazjonalną: ślubną, komunijną oraz fotografią dziecięcą, którą lubię najbardziej. Myślę też o własnym studio. Może jak trafię >>szóstkę<< to marzenia szybciej się spełnią”. Zapraszam na fotoblog Magdaleny: www.magdamtg.flog.pl

Jednym z członków SKF-F był Adam Gawenda operator, montażysta.

Na swojej stronie internetowej www.adamgawenda.pl pisze: „Otaczający nas świat to ogromne źródło inspiracji i wielu skrajnych emocji. Ważne abyśmy potrafili patrzeć na niego poprzez pryzmat piękna, które nam daje. Niedoskonałość jest nieodzownym elementem naszego istnienia.

 

 

Ważne jednak, by każdego dnia stawiać sobie nowe cele, które poprzez pasję doprowadzą do namiastki perfekcji. Ciągłe dążenie do tego co dobre i pozytywne zaszczepi w człowieku wiele szczęścia.” Fotograf i kamerzysta z zamiłowania. Nie mianuje siebie artystą, gdyż twórczość ta jest pracą rzemieślnika dążącego do perfekcji w swoim fachu. Zawsze stara się zachwycać rzeczami prostymi, które wcześniej były często przez ludzi niespostrzegane. Zachęcam do obejrzenia jego video galerii dostępnej na stronie autorskiej, jak również na VIMEO.

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które odbędą się w październiku. 

Poniżej mała galeria prac członków SKF-F.

         

  Koło PTTK

         

28 września 2013 roku koło turystyczne rozpoczęło sezon rajdów górskich w bieżącym roku szkolnym. 15 uczestników (uczennice i uczniowie z klas I i II – Katarzyna Blachlińska, Weronika Butrym, Maciej Cholewa, , Zuzanna Gowin, Katarzyna Grzeżulkowska, Martyna Hudziec, Maja Kabus, Aleksandra Kamińska, Jan Kloc, Katarzyna Korkus, Natalia Kwiecień, Jakub Lis, Franciszek Robak, Katarzyna Sowińska, Natalia Świerzewska, Dominika Woszek) pod opieką profesorek Moniki Jaworskiej, Barbary Wieczorek i Aleksandry Wtorek przeszli szlakami turystycznymi część Beskidu Śląskiego: Pasmo Równicy od Ustronia Polany przez Orłową i Trzy Kopce Wiślańskie do centrum Wisły. W czasie kilkugodzinnej wędrówki turyści podziwiali piękne jesienne widoki na Czantorię, Stożek , Baranią Górę i Skrzyczne. Zaznajomili się z zasadami bezpiecznego chodzenia po górach i zasadami zdobywania odznak GOT (więcej informacji na ten temat w załączniku poniżej).

 

Znalazł się również czas na odpoczynek, rozmowy i... deser w słynnej cukierni "U Janeczki". W czasie rajdu uczniowie zdobyli 27 pkt zaliczanych do GOT-u. To prawie połowa punktów niezbędnych do zdobycia pierwszej odznaki GOT, odznaki popularnej. W tym roku jest szansa na zdobycie odznaki, gdyż jeszcze są zaplanowane dwa rajdy jesienne: w październiku oraz w listopadzie, tradycyjny XIV Rajd Niepodległości z okazji Święta Niepodległości Polski.

 

Zasady zdobywania GOT: