EUROWEEK – SZKOŁA LIDERÓW

         

Od dwóch lat uczniowie liceum biorą udział w warsztatach językowych Euroweek-Szkoła Liderów, które odbywają się w pięknej scenerii Kotliny Kłodzkiej. W grudniu 2016 roku warsztaty odbywały się w małej miejscowości Długopole Dolne. Wszystkie zajęcia prowadzone były w swobodny sposób, często w formie zabawy i pracy w grupach. Uczestnicy dostawali różne zadania do przygotowania, co wymagało od nich wykazania się kreatywnością, poczuciem humoru, zaangażowaniem. Wolontariusze (między innymi z Indii, krajów nadbałtyckich i afrykańskich) przekazali wiele informacji na temat mieszkańców, geografii, historii, turystyki i tradycji swoich krajów. W ostatni dzień warsztatów miało miejsce wydarzenie o nazwie Mission Impossible. Uczniowie otrzymali kilka zadań do wykonania, a wieczorem zaprezentowali - jakże udane - efekty swojej pracy. Program tegorocznych warsztatów realizowaliśmy w Międzygórzu, klimatycznej miejscowości, z wyjątkową zabudową pensjonatową w stylu norweskim i tyrolskim, malowniczo położonej u podnóża Masywu Śnieżnika.

 

Program warsztatów przebiegał podobnie, zmienili się natomiast wolontariusze, ale nie wszyscy. Spotkaliśmy się ponownie np. z Janisem, Łotyszem, który gościł również w naszej szkole. Pokłosiem wyjazdów były dwukrotne odwiedziny w naszym liceum wolontariuszy programu Euroweek, którzy przyjechali na zaproszenie nauczycielek języka angielskiego Barbary Herman i |Bożeny Czajki. Za pierwszym razem przyjechali do nas Ashvini z Indii i Janis z Łotwy, za drugim Gautam z Indii i Tamara z Gruzji. Poprowadzili oni warsztaty międzykulturowe w języku angielskim dla uczniów klas pierwszych i drugich. Tamara i Gautam wzięli również udział w Dniu Otwartym szkoły, podczas którego zarówno zainteresowani uczniowie jak i gimnazjaliści mieli okazję do rozmów w języku angielskim o innych krajach i kulturach.