KARTKA Z ALBUMU

         

Aby przypomnieć i uczcić mijającą 4 czerwca 2014 roku 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych wyborów do Senatu ogłoszony został w naszym liceum konkurs „Kartka z albumu rodzinnego. Każdy ma w sobie Gen Wolności.” Celem konkursu było przedstawienie wydarzenia z życia naszych rodzin na tle historii kraju od 1918 do 1989 roku. Od stycznia do marca 2014 roku napływały prace uczniów, które podzielono na trzy kategorie – przedstawiające najtrudniejsze, najciekawsze i najbardziej zaskakujące wydarzenia. Konkurs zorganizowano pod honorowym patronatem burmistrza miasta Tarnowskie Góry Pana Arkadiusza Czecha. 10 czerwca2014 roku zanim w auli liceum (w obecności pana burmistrza) nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród został zaprezentowany krótki program artystyczny. Prowadzący spotkanie przypomnieli, że w XX wieku Polacy dwukrotnie bili się i odzyskiwali niepodległość. Pierwszy raz w latach 1914-1918. Po ponad wiekowym okresie zaborów i rozdarcia między Rosję, Austrię, i Prusy powstała Polska, która przez kolejne 20 lat od podstaw budowała swój państwowy byt.

 

Drugi raz - w 1989 roku –po pół wieku trwającej dominacji sowieckiej zawłaszczającej nie tylko suwerenność kraju, ale, co szczególnie groźne, także polską świadomość. Uczniowie klasy 2a w scence „Spojrzenie na PRL” przedstawili obiektywną, negatywną oraz pozytywną ocenę tego okresu, stojąc w jak najbardziej współczesnej kolejce podczas „Nocy Muzeów”. Chór klasy 1d zaśpiewał „Mury” Jacka Karczmarskiego, piosenkę będącą hymnem związkowców z „Solidarności”, a grupa instrumentalna (w składzie Kalina Paszek, Justyna Wydra z klasy 2e, Alicja Kocjan z klasy 2b oraz Klaudia Kwiecień z klasy 1b) zagrała hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”. Po zakończeniu części artystycznej wystąpił pan burmistrz Arkadiusz Czech, który przedstawił prezentację przygotowaną na podstawie danych GUS o przemianach, które dokonały się w ciągu minionych 25 lat wolności. Ostatnią ważną częścią spotkania było ogłoszenie nazwisk autorów nagrodzonych w konkursie prac. Nagrody wręczali pan Arkadiusz Czech oraz dyrektor Kazimierz Sporoń. W kategorii „Najtrudniejsze wydarzenie” nagrodzono prace Melanii

       

Hewig, Aleksandra Drysia i Oliwii Florenckiej. W kategorii „Najciekawsze wydarzenie” nagrodzono prace Bogdana Gulby i Justyny John. W kategorii „Najbardziej zaskakujące wydarzenie” nagrodzono prace Karoliny Adamczyk, Małgorzaty Jacek i Kaliny Pilc. Przyznano także wyróżnienie dla Gabrieli Łukasik za przygotowany plakat. Wszystkim uczestnikom konkursu (zwłaszcza nagrodzonym) gratulujemy.


 

Kategoria: Artykuł