U „SERDECZNYCH”

         

Z okazji Dnia Dziecka w poniedziałkowe popołudnie 2 czerwca w świetlicy środowiskowej Stowarzyszenia „Serdeczni” na osiedlu „Przyjaźń” członkowie Szkolnego Koła „Caritas” zorganizowali piknik dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Wcześniej (30 maja) byliśmy gośćmi Stowarzyszenia na uroczystości z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka. Koło reprezentowała delegacja w składzie: Weronika Butrym, Patrycja Dąbrowska, Gabriela Łukasik – Zarząd Koła oraz opiekun Koła prof. Hanna Trykowska. Dziewczęta z Zarządu złożyły wszystkim mamom „Serdecznych” życzenia, a dzieci i młodzież zaprosiły na piknik z okazji Dnia Dziecka. Zamiast kwiatów Koło zadedykowało wszystkim obecnym na uroczystości mamom piosenkę. W wypełnionej po brzegi sali „Florian” w Miasteczku Śląskim Franek Robak zaśpiewał z akompaniamentem gitary balladę Leonarda Cohena „Hallelujah”. Towarzyszyły mu Kalina Paszek (skrzypce) i Justyna Wydra (flet). Burza oklasków była najlepszym wyrazem uznania, a jedna z mam natychmiast podeszła na scenę do Franka i bardzo serdecznie mu gratulowała. Nasze Koło już ponad rok współpracuje ze Stowarzyszeniem „Serdeczni”, wspomagając przede wszystkim działalność świetlicy środowiskowej przy ulicy Kard. Stefana Wyszyńskiego 135.

 

To właśnie tam 2 czerwca byliśmy organizatorami pikniku. Najpierw odbyło się spotkanie przy herbatce i wypiekach naszych dziewcząt. Rozmowy z dziećmi i młodzieżą przy stole szybko przełamały ich nieśmiałość. Potem zaprosiliśmy do zabaw i konkursów, których scenariusze wcześniej obmyśliły, a potem je realizowały: Gabrysia Łukasik i Kasia Ślęczka (z klasy 2b), Małgosia Jacek, Ola Kamińska i Patrycja Ochman (z klasy 2a), Agata Karasiewicz i Ola Ptak (z klasy 1a), Patrycja Rurańska (z klasy 1b). W organizacji pikniku pomagały także: Patrycja Dąbrowska, Janina Korpak i Weronika Butrym. Wszyscy „Serdeczni” chcieli brać udział w rywalizacji, bo przygotowaliśmy sporo nagród, a ponadto w wielu konkurencjach brały udział pary: któraś z wolontariuszek razem z kimś ze świetlicy. Nagrodzonych oklaskiwali licznie zgromadzeni rodzice, którzy także przygotowali dla wszystkich uczestników pikniku kiełbaski z grilla. Zabawa trwała pełne trzy godziny i niechętnie się rozstawaliśmy. Ile znaczą takie spotkania mogą świadczyć słowa jednej z mam niepełnosprawnej osoby: „Ola musi iść na umówione spotkanie z logopedą, a wolałaby tu zostać i nie wiem, jak ją stąd wydostać”. Ta sama mama mówi dalej: „Jestem taka wdzięczna waszej wolontariuszce Justynie, która od trzech miesięcy odwiedza Olę w domu i razem z nią

       

się bawi. Ola tak czeka na te spotkania”. Justyna Wydra z klasy 2e mówi, że to nic nadzwyczajnego. Po prostu wsiada na rower, jedzie do Oli – to niedaleko - i razem najczęściej układają puzzle, grają w różne gry, oglądają telewizję. Justyna też cieszy się z tego, że Oli przynosi radość. Stowarzyszenie „Serdeczni” istnieje od 1998 roku, swoim działaniem obejmuje dzieci i młodzież niepełnosprawną głównie z powiatu tarnogórskiego. Szkolne Koło Caritas jest od grudnia 2013 członkiem honorowym Stowarzyszenia.


 

Kategoria: Artykuł