MISTRZYNI GEOLOGII

         

Katarzyna Nowak z klasy 1e (o profilu matematyczno- geograficznym) wygrała XV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie. Tym samym została najlepszym młodym geologiem w Polsce. Finał odbył się w dniach 3-4 czerwca 2014 r. w Warszawie. Aby dojść do finału, Kasia musiała w pierwszym etapie napisać pracę na temat gazu łupkowego i innych surowców energetycznych, następnie (II etap) rozwiązać test 30 pytań, po którym okazało się , że jest najlepsza. Do półfinałów zakwalifikowały się 2 uczennice Staszica - oprócz Kasi, która zdecydowanie wygrała, szkołę również godnie reprezentowała Magda Wyleżałek z klasy 2d (zajęła 5 miejsce). Kasia i Magda przygotowywały się do konkursu pod kierunkiem p. prof. Aleksandry Wtorek. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowali się tylko zwycięzcy półfinałów regionalnych.

 

Region Górnośląski obejmuje obszar województwa śląskiego i opolskiego. W całej Polsce mówi się, że to najtrudniejszy region – startuje duża ilość uczestników i test kwalifikujący do Warszawy jest na najwyższym poziomie. W Warszawie finaliści odpowiadali w obecności publiczności na 40 pytań podzielonych na 4 tury o różnej tematyce: przeszłość geologiczna, procesy geologiczne, minerały i skały oraz gaz łupkowy. Kasia wykazała się bardzo specjalistyczną wiedzą na najwyższym poziomie, czym wzbudziła powszechny podziw i szacunek. W podsumowaniu kolejnych tur okazało się, że Katarzyna Nowak zdeklasowała finalistów z pozostałych regionów. Przewaga nad 2 miejscem wynosiła 19 punktów. W nagrodę za zwycięstwo otrzymała teleskop, aparat fotograficzny, książki i filmy edukacyjne oraz … indeks wyższej uczelni na kierunku Inżynierii Geologicznej. Pobyt w Warszawie

       

organizatorzy wzbogacili o pobyt finalistów i ich opiekunów w Centrum Nauki Kopernik, ponadto przewodniczka oprowadziła po warszawskiej starówce oraz zaprowadziła do ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie gratulujemy Kasi osiągniętego sukcesu.


 

Kategoria: Artykuł