NAJMŁODSI UCZNIOWIE

         

W ramach obchodów Dnia Dziecka zawitały do Staszica dzieci z tarnogórskich przedszkoli nr 4 i 11. Wizyta ta była częścią projektu „Czytają duzi i mali przyjaciele” realizowanego przez uczniów z klasy 2c. Wcześniej to my, licealiści wkroczyliśmy w ich przedszkolny świat, a teraz to oni poznali naszą szkolną codzienność. Staraliśmy się przygotować do tego jak najlepiej, by móc odpowiedzieć na każde pytanie i zaspokoić ciekawość naszych małych przyjaciół. Już od samego wejścia do szkoły przedszkolaki były bardzo podekscytowane i gotowe do odkrywania szkolnych tajemnic. Spotkanie zostało tak zaplanowane, aby dzieci - poprzez zabawę i doświadczenia - mogły poznawać świat i zasady jego funkcjonowania. Na początku grupa odwiedziła szkolną bibliotekę. Tam przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały starą maszynę do pisania i wysłuchały krótkiej historii naszej szkoły. Do krainy książek dzieci wprowadziła pani prof. Sydonia Lach, pokazując wszystkie zakamarki biblioteki. Chemia okazała się ciekawą za sprawą balonowych szaszłyków i intrygujących eksperymentów. Przedszkolaki zostały zaproszone do świata chemii przez panią prof. Justynę Bulę oraz uczniów z klasy 2a - Natalię Gębkę, Michalinę Nowaczyk, Patrycję Rosę i Angelikę Zając. Przeprowadzały swoje pierwsze doświadczenia.

 

W pracowni zrobiło się wybuchowo i kolorowo, czemu towarzyszyło zdziwienie i radość dzieci. Fizyka okazała się dziecinnie łatwa podczas zabawy z magnesami oraz kamertonem, który najbardziej przyciągnął uwagę dzieci. W pracowni fizycznej pani prof. Jolanta Monkos wraz z uczniami - Aleksandrą Kodroń, Justyną Kuczkowską, Elżbietą Rekus, Magdaleną Żmudzińską, Karolem Imiołczykiem i Pawłem Mroczkiem - przybliżyli dzieciom zagadnienia związane z prądem elektrycznym, napięciem powierzchniowym i z drganiami. Przedszkolaki były bardzo zaciekawione, mogły dotknąć przyrządów badawczych i o wszystko zapytać. Na lekcji biologii nasi mali goście wysłuchali krótkiego wykładu o żółwiach wodnych. Następnie mogli obejrzeć, co ciekawego kryje się pod mikroskopem. W pracowni biologicznej nasze koleżanki - Agata Piasecka i Weronika Mszyca przygotowane przez panią prof. Irenę Sobotę-Piontek - pokazały eksponaty ze zwierzętami (głównie morskimi). Duże wrażenie zrobiło nasze „staszicowe kino”, czyli sala multimedialna, w której dzieci mogły przez chwilę odpocząć, zobaczyć bajki w języku polskim i angielskim oraz śpiewały piosenki. W ramach lekcji historii odbył się prawdziwy pojedynek na miecze króla ze szlachcicem, przygotowany przez Oskara Fronczka i Rafała Sobańskiego.

       

Ostatnim punktem przygotowanym dla przedszkolaków były zmagania sportowe na sali gimnastycznej – pani prof. Halina Skorek przygotowała dla nich prawdziwy tor przeszkód. Dzień Dziecka w Staszicu sprawił radość nie tylko małym gościom, ale i samym prowadzącym, którzy zgodnie przyznali, że podobne akcje mogłyby odbywać się w naszej szkole częściej. Przedszkolaki deklarowały, że chcą zostać z nami „na zawsze”. Wszystkim zaangażowanym chcemy podziękować za pomoc w realizacji tego wyjątkowego dnia. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować tego typu projekty. Projekt zrealizowała Bajkowa Drużyna z klasy 2c, w której skład wchodzą: Marcelina Pietryga, Karolina Serafin, Karolina Szczygieł, Dominika Głowaty, Anna Ptak, Rafał Sobański, Anna Szczepanek, Agata Klimek (pod opieką pani prof. Sylwii Koj).


Kategoria: Artykuł