CZAS NA MEKSYK

         

W kolejną daleką podróż na spotkaniu „geomaniaków” zabrał nas Pan Stefan Wylezałek. Tym razem barwna opowieść, zdjęcia i eksponaty związane były z Meksykiem. Dla pana Stefana była to wymarzona podróż życia, na którą zabrał żonę. Meksyk, kraj należący do tzw. „Ameryki Łacińskiej” o powierzchni prawie 2 mln. km ² położony jest w Ameryce Północnej i jest zamieszkiwany przez 122 mln ludzi. Językiem urzędowym jest hiszpański, ale ludność posługuje się ok. 60 dialektami, głównie indiańskimi. Kraj to wielka mozaika krajobrazów: od szerokich spokojnych, słonecznych i piaszczystych plaż przez tereny pustynne Sonory, aż po wysokie, niedostępne i niespokojne góry fałdowe i wulkaniczne sięgające ponad 5600 m n.p.m. (Citlaltepetl).

 

Kraj leżący na granicach płyt litosfery często nękany jest trzęsieniami ziemi i wysokimi falami. Prócz naturalnie pięknych widoków turystów przyciąga bogata historia związana z kulturą Majów, z odkryciami geograficznymi i kultem Matki Boskiej z Guadalupe. Pan Stefan Wylezałek zachwycił się piękną „Riwierą Meksykańską” w Acapulco, dotarł również na półwysep Jukatan. Tworzą go głównie wapienne skały, teren jest tu płaski i rzadko przekracza 150 m n.p.m.. Z uwagi na miękkie podłoże wykształciły się tu głębokie jaskinie z bogatą szatą naciekową.Ważnym punktem podróży była pielgrzymka do Matki Boskiej z Guadalupe, miejsca objawień (jest to najstarsze miejsce objawień – z 1531 roku - uznane przez kościół katolicki). Wyjazd był również okazją do skosztowania miejscowych przysmaków i podpatrzenia stylu życia

       

Meksykanów. I tak znów przy herbatce i domowym cieście pasjonaci podróży z naszej szkoły spędzili kolejne już miłe 2 godziny. Serdecznie dziękujemy panu Wylezałkowi, że znalazł czas by podzielić się z nami swoimi wspomnieniami.
 

 

 

Kategoria: Artykuł