GRECKIE IMPRESJE

         

29 kwietnia w Muzeum Miejskim w Tarnowskich Górach odbyło się spotkanie z Vassiliki Tsirevelou. Prelegentka mówiła o greckich obyczajach świątecznych, strojach, kuchni i tańcach. Znana wielu naszym uczniom z zajęć w szkole Vassiliki Tsirevelou pochodzi z miejscowości Larrisa (niedaleko Salonik). Obecnie bierze udział w Programie Comenius, którego celem jest poznanie i przybliżenie innych kultur europejskich w jednoczącej sie Europie poprzez wymianę doświadczeń w zakresie edukacji szkolnej. Przebywa w Polsce od września 2013 i uczy w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica i pozostanie z nami do zakończenia roku szkolnego w czerwcu 2014. Jest asystentką nauczyciela.

 

Uczy kultury greckiej, historii Grecji, literatury antycznej i współczesnej Grecji, języka greckiego oraz angielskiego (w niewielkim zakresie). W Grecji jest stypendystką na studiach doktoranckich Uniwersytetu w Ioanninie w dziedzinie literatury współczesnej Grecji. Interesuje się grecką literaturą współczesną i antyczną, historią oraz literaturą europejską. Lubi tłumaczyć utwory literackie na grekę. W wolnym czasie uprawia sport, słucha muzyki oraz chodzi do teatru. Jej rodzinne miasto – Larrisa - jest czwartym co do wielkości w Grecji (liczy sobie blisko 200 000 mieszkańców). Jest to miasto znane z wielu ciekawych miejsc kulturalnych np. galerii, teatrów, klubów muzyczne a także jest centrum spotkań biznesowych i towarzyskich. W Larissa można również zobaczyć wiele miejsc związanych z mitologią grecką

       

(np. rzekę Pineios) a wzgórze Olimp jest oddalone tylko o 20 minut od miasta. Można tam zobaczyć również starożytny teatr antyczny i niewielką fortecę.
 

 

 

Kategoria: Artykuł