Z ENERGETYKĄ W PRZYSZŁOŚĆ

         

Uczniowie klasy 3a Marcelina Kasprusz i Patryk Rzepczyk zwyciężyli w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego "Z energetyką w przyszłość". Główną nagrodą był tygodniowy wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli sponsorowany przez prof. Jerzego Buzka. Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili uczniów szkół ponadgimnazjalnych interesujących się nowoczesnymi źródłami pozyskiwania energii i problematyką elektryczności na świecie. Młodzież miała za zadanie napisać pracę na jeden z podanych tematów dotyczących energetyki. Marcelina i Patryk w tym roku wybrali temat fuzji termojądrowej. W swojej pracy przedstawili problem reakcji termojądrowej, jej zalety, wady i niesamowite znaczenie w energetyce przyszłości. Po przejściu trzech etapów konkursu uczniowie zostali zaproszeni do przedstawienia swojej prezentacji w finale, do którego zakwalifikowało się 5 spośród 150 drużyn.

 

Z finalistami jurorzy spotkali się w murach uczelni WSB w Dąbrowie Górniczej. Nasi uczniowie musieli zaprezentować swoją pracę przed gronem naukowców z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Instytutu Górnictwa oraz innymi specjalistami w dziedzinie energetyki. Marcelina i Patryk przekonali jurorów nie tylko poziomem wiedzy, ale także samodzielnie zbudowanym modelem magnetycznym, autorskimi ulotkami dotyczącymi fuzji termojądrowej, a przede wszystkim formą prezentacji. Podsumowaniem wystąpienia ich był zwięzły tekst: "W stosunku do nowoczesnych źródeł energii powinniśmy być - jak proton - zawsze nastawieni pozytywnie". Ukazał on kwintesencję idei nowoczesnych źródeł energii w tym fuzji termojądrowej i pozwolił na chwilę rozluźnienia zmęczonej komisji. Zainteresowanie i pasja, jaką darzą fizykę i energetykę, sprawiła, że prezentacja uczniów z naszego liceum wyraźnie przewyższyła

       

poziomem pozostałe, ciekawe prace. Warto dodać, że Marcelina i Patryk jako jedyny zespół podwójnie uczestniczyli w ścisłym finale konkursu „Z energetyką w przyszłość”.W ubiegłym roku zaprezentowali swoją pracę na temat gazu łupkowego, zajmując trzecie miejsce. Opiekunem uczniów była prof. Jolanta Monkos.
 

 

         

Kategoria: Artykuł