TWÓRCY ROBOTÓW

         

Oliwia Szymańska i Daniel Dreszer absolwenci Staszica (a obecnie studenci automatyki i robotyki Politechniki Śląskiej) podzielili się z uczniami kilku klas doświadczeniami nabytymi w trakcie studiów i prowadzenia koła naukowego Encoder. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji, zawierającej najważniejsze informacje o kole Encoder, jego celach i osiągnięciach. Poza „suchymi faktami” ze słów naszych starszych kolegów płynęło istotne przesłanie – studia to nie tylko czas na zdobycie tytułu, ale przede wszystkim na rozwój i zdobycie doświadczenia w dziedzinach, które nas interesują. Nawet po tak obecnie promowanych technicznych studiach zdobycie pracy nie jest oczywistością, dlatego warto w trakcie pięciu lat spędzonych na uczelni wyróżniać się czymś spośród dziesiątek osób z danego kierunku. Duet naszych absolwentów czasu na studiach nie marnował i wszyscy zebrani na auli mogli podziwiać tego efekty.

 

Zaprezentowali roboty własnej konstrukcji. Ich ciekawe rozwiązania technologiczne jak i momentami zabawne funkcje na tyle zainteresowały uczniów, że ostatnie rzędy - chcąc nie chcąc - oglądały pokaz na stojąco. Jak można się domyślać zbudowanie robota do najprostszych i codziennych czynności nie należy, dlatego nasi absolwenci przedstawili kulisy pracy nad swoimi projektami, które mieli okazję pokazywać na różnego rodzaju targach i konferencjach. Opowiedzieli również o promowanej przez nich metodzie pisania programów – LabVIEW – polegającej na rysowaniu zamiast na pisaniu niezrozumiałych dla przeciętnego człowieka linijek kodu. Gdy czas spotkania dobiegał końca, Daniel zaprosił wszystkich chętnych do współpracy w ramach koła Encoder i wspólnego tworzenia przyszłych projektów – więcej: http://www.youtube.com/

   

Spotkanie zostało zorganizowane na zaproszenie pani prof. Jolanty Marzec (wychowawczyni klasy, do której uczęszczali Oliwia Szymańska i Daniel Dreszer).

 

 

Kategoria: Artykuł