GRA MIEJSKA "SZUKAMY HAKA NA CHŁONIAKA"

         

W sobotę 22 lutego biorące udział w projekcie „Mam haka na raka” zespoły Ekstra i Soczewica zorganizowały grę miejską. Wspólna zabawa była propozycją dla uczniów naszej szkoły, gimnazjalistów i mieszkańców okolic Tarnowskich Gór. Rozpoczęcie gry zaplanowano w budynku TCK. Wszyscy chętni zostali wyposażeni w plan centrum Tarnowskich Gór i trasę gry. Najmłodszy uczestnik miał siedem, najstarszy… ponad 40 lat. Na planie były podane w sposób bardzo ogólny lokalizacje poszczególnych punktów, które należało odnaleźć i na miejscu wypełnić zadania. Trasa gry zawierała podpowiedzi lokalizacji punktów i niektóre zadania. Pierwsze zadanie sprawdzało, czy uczestnicy potrafią wskazać najbardziej szkodliwy środek spośród ogólnodostępnych produktów chemicznych. W ,,budynku z facetem w rajtuzach” czyli w Ratuszu, po przeczytaniu ulotki o chłoniaku zawodnicy rozszyfrowywali rebus. Następnym przystankiem, na którym udzielano pomocy osobie nieprzytomnej, była biblioteka. Za ,,złotą bramą” czyli w ,,Golden Gate” do rozgryzienia były słówka angielskie dotyczące nowotworów. Kolejnym punktem gry, ukrytym za hasłem ,,najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, był sklep warzywny ,,Natalia” . W nim uczestnicy musieli odszukać na produktach logo MHNR i wpisać nazwy produktów w odpowiednie miejsce w krzyżówce. Po prawidłowym uzupełnieniu pojawiało się hasło ,,antyoksydanty”.

 

Znalezienie kolejnego punktu ułatwiała wskazówka ,, Gościu siądź pod mym parasolem a odpocznij sobie”. W ogródku, pod parasolami restauracji Brick uczestnicy analizowali menu i komponowali własny, zdrowy posiłek. Następne zadanie było bardzo trudne, gdyż wykonywane w szkodliwych warunkach. Zespoły miały policzyć, ile aut stoi i jedzie w ciągu 2 minut przez ul. Piłsudskiego i wyliczyć, ile kancerogennych węglowodorów wraz ze spalinami dostało się w tym czasie do atmosfery. Dalsze zadanie sprawdzało sprawność fizyczną uczestników. Był to slalom z piłką między pachołkami, rzut piłką do celu, podbijanie piłeczki pingpongowej, kręcenie hula-hop. W budynku Staszica uczestnicy dotarli do ostatniego zadania. W sali nr 13 przygotowano mikroskopy i 3 różne preparaty mikroskopowe tkanek zwierzęcych - należało odgadnąć, z której tkanki rozwija się chłoniak. Zadanie okazało się dla graczy bardzo trudne - po przeczytaniu ulotek o chłoniaku każdy wiedział , że chłoniak rozwija się z niektórych komórek krwi, czyli limfocytów. Pod mikroskopem było głównie widać czerwone krwinki – erytrocyty - i stąd wyniknęły duże wahania, jaką odpowiedź wybrać. Po trudach rozwiązywania zadań uczestnicy mogli odpocząć przy kawie i herbacie, częstując się domowymi wypiekami dziewczyn. Po podliczeniu przez komisję wszystkich punktów burmistrz Tarnowskich

       

Gór pan Arkadiusz Czech mógł przystąpić do uroczystego wręczenia nagród za zajęcie najwyższych miejsc i upominków dla wszystkich uczestników. I miejsce zajął zespół w składzie: Marta Staszik, Maria Pawlak i Aleksander Krawiec. II miejsce – zespół w składzie Dominika Kluge, Natalia Pluta, Justyna Warda, natomiast III miejsce zajęły dwa zespoły - Magda Gabryś, Piotr Płaczek oraz Karolina Ramuś i Julia Duch. Gracze otrzymali także słodki upominek od restauracji Brick. Wszyscy uczestnicy chwalili organizację gry. Szczególnie zadowolone były dzieci, którym wspólna zabawa z rodzicami sprawiła ogromną przyjemność . Mamy nadzieję, że razem znaleźliśmy haka na chłoniaka . Jest nim zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, badania profilaktyczne oraz unikanie czynników kancerogennych.

 

 

Kategoria: Artykuł