OPOWIEDZ MI O ...

         

Justyna Warda z klasy 1a zdobyła pierwszą nagrodę w zorganizowanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Radio Katowice, katowicki oddział IPN i Uniwersytet Śląski konkursie „Babciu, dziadku, opowiedz mi o czasach stanu wojennego”. Zadaniem uczestników konkursu było nagranie relacji z wybranym przez siebie świadkiem wydarzeń z lat 1981-1983 (a następnie zmontowanie słuchowiska i sporządzenie jego wersji pisemnej). Justyna przeprowadziła rozmowę ze swoim dziadkiem - Leonardem Wardą - oraz babcią - Haliną Wardą. Podstawą rozmowy był wspólnie opracowany scenariusz. Przygotowując się do jego stworzenia, Justyna musiała uporządkować wiadomości, o których przy różnych okazjach mówiło się w domu, ale nigdy w sposób tak przejrzysty i konsekwentny. Założeniem konkursu było przekonanie, że „historia każdego z nas zaczyna się w domu rodzinnym”. Z całą pewnością jest tak w domu Justyny, gdyż jej dziadek - pan

 

Leonard Warda - odegrał ważną rolę w tarnogórskich wydarzeniach z tamtych lat. Przez wiele lat był pracownikiem Fazosu, uczestniczył w sierpniowym strajku w 1980 roku. Ten strajk był szczególnie istotny, bo pokazywał władzom, że z postulatami zmian występują nie tylko robotnicy Wybrzeża, ale również Śląsk, który próbowano przeciwstawiać innym regionom Polski. Pod koniec 1981 roku pan Warda został wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarności” w Fazosie. Moment próby przyszedł po wprowadzeniu stanu wojennego. W dniach od 14 do 17 grudnia Fazos strajkował i wcale nie było pewne, że nie zakończy się to pacyfikacją zakładu i tragedią (zwłaszcza że 16 grudnia doszło do masakry na Kopalni Wujek). Za współorganizowanie strajku pan Leonard Warda skazany na 3,5 roku więzienia i 2 lata pozbawienia praw publicznych - więcej:
http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/

      

Poznać szczegóły tej historii oraz docenić profesjonalizm pracy Justyny (i skromność jej dziadków) możecie, wysłuchując nagrania dołączonego do naszej informacji. Gratulujemy sukcesu.

WYWIAD

 

 

 

 

Kategoria: Artykuł