ROŚLINY W SŁUŻBIE LUDZKOŚCI - PROJEKT INTERDYSCYPLINARNY

         

Od wieków wykorzystujemy je zarówno w medycynie, jak i w technologii, budownictwie czy szeroko pojmowanej konsumpcji. Sprzyjają rozwojowi uczuć, stanowią tło i scenerię wydarzeń w utworach literackich. Naturalnie - rośliny! Ich wierną służbę w życiu człowieka staraliśmy się zauważyć i docenić podczas pracy nad klasowym projektem interdyscyplinarnym. Analizowaliśmy roślinne afrodyzjaki, „zielone motywy” w literaturze, rolę roślin w kuchni, modyfikacje organizmów roślinnych. Przez wiele dni pod opieką profesor Ireny Soboty-Piontek i profesor Justyny Buli zbieraliśmy informacje i materiały na temat roślin użytkowych. Część humanistyczną skonsultowaliśmy z profesor Aleksandrą Paszek. 16 stycznia w szkolnej auli mieliśmy przyjemność podzielić się efektami naszego przedsięwzięcia z pozostałymi miłośnikami przyrody, uczniami klas biologiczno-chemicznych, 1a i 3a.

 

Prezentacja najciekawszych gatunków zwieńczona została projekcją krótkiego filmu dotyczącego modyfikacji genetycznych roślin oraz degustacją egzotycznych herbat. Finałowym etapem projektu był wyjazd do gliwickiej palmiarni, będącej najstarszym obiektem tego typu w Polsce. Każdy z nas mógł poczuć się jak botanik na łonie dzikiej natury, przedzierając się poprzez rozległe pawilony tematyczne, począwszy od pawilonu roślin użytkowych, w którym czuliśmy się jak ryby w wodzie, przez pawilon tropikalny , historyczny, kończąc na pawilonie sukulentów, czyli roślin przystosowanych do życia w warunkach suchych. Szczególną atrakcją okazał się być nowo otwarty pawilon akwarystyczny, odkrywający przed nami sekrety podwodnego życia ryb polskich rzek , Amazonki, rzek Azji południowo-wschodniej, a także jeziora Tanganika. Stanęliśmy oko w oko z piranią , chwilę potem podziwiając

 

różnorodność kształtów i ubarwienia ryb akwariowych. Celem naszego projektu było rozwijanie umiejętności nauki poprzez aktywności inne niż „randka z podręcznikiem”. Doskonaliliśmy także pracę zespołową oraz przekonaliśmy się, iż ciekawość to pierwszy stopień do... ciekawej przygody.

  

 

Kategoria: Artykuł