BIENNALE PLAKATU

         

W katowickiej galerii BWA do 2 lutego trwa wystawa 23. Biennale Plakatu Polskiego, podczas którego prezentowane są prace zarówno młodych adeptów tej formy wypowiedzi, jak i już uznanych twórców. Wśród prezentowanych dzieł znalazła się praca Iwony Cichy (absolwentki Staszica z 2007 roku). Jej prezentowany na wystawie plakat „Animal abuse. It hurts” otrzymał I nagrodę The 5th World Biennial of Student Poster, Novi Sad (Serbia 2012). Z pracami i osiągnięciami Iwony Cichy zainteresowani mogą się zapoznać na stronie http://iwonacichy.com/ Symboliczne elementy między innymi tej pracy analizowali uczniowie klas 2c i 2f podczas warsztatów w BWA. Szukali odpowiedzi na pytania: czy zwierzę „jest zabawką”? czy ból i lęk zwierzęcia różni się od bólu i lęku człowieka?

 

Jakie skutki dla ludzi ma fakt zadawania przez nich cierpień zwierzętom? Uwagę uczestników warsztatów zwróciła różnorodność tematów podejmowanych przez biorących udział w wystawie artystów. W BWA zobaczymy zarówno najlepsze prace promujące wydarzenia artystyczne, jak i plakaty będące elementami kampanii społecznych poświęconych między innymi krwiodawstwu czy przeciwdziałaniu współczesnym formom wykluczenia społecznego, jaką między innymi jest ageizm. Prezentowane dzieła prowokowały do kolejnych pytań: Dlaczego tortury to zbrodnia? Czy football to rzeczywiście „męska gra"? Czy współczesny człowiek, przez filozofów nazywany „konsumentem wrażeń", jest zdolny do podejmowania etycznych decyzji? Czy polityka musi być „brudna"?

 


Katowicka wystawa jest nie tylko przeglądem aktualnych tendencji w grafice, ale też może zostać potraktowana całościowo – jako tekst kultury nazywający najważniejsze problemy, przed którymi staje współczesne społeczeństwo.

  

 

Kategoria: Artykuł