DAR KRWI

         

19 grudnia w naszej szkole odbyła się wyjazdowa akcja krwiodawstwa. Przyjechał do nas zespół pielęgniarek i lekarzy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. Dawcą krwi lub jej składników może być zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, legitymująca się dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Krwiodawstwo w Polsce ma charakter honorowy, co oznacza, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Wśród trzecioklasistów było aż 80 osób chętnych do donacji krwi. Jako dawców zarejestrowano 36 osób, krew w pełnym składzie pobrano od 18 osób. W sumie uczniowie naszej szkoły oddali bezinteresownie 9,18 litra krwi. Należy wiedzieć, że 9 litrów to ilość krwi, którą trzeba zabezpieczyć dla chorego np. podczas przeszczepu wątroby lub operacji na sercu. Dlaczego pobrano krew tylko od małej grupy osób spośród chętnych do jej oddania? Przeciwwskazania do pobrania krwi od dawcy

 

to np. opryszczka na ustach, katar, niedowaga, przyjmowanie leków, przewlekłe choroby, miesiączka, niedawne drobne zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie zęba), alergia, omdlenia i wiele innych. Procedura oddania krwi obejmowała: rejestrację (chętni wypełniali kwestionariusz), badanie poziomu hemoglobiny, badanie lekarskie (ocenę informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu), wywiad lekarski, skrócone badanie przedmiotowe (kwalifikację do oddania krwi), uzupełnienie płynów w organizmie (np. poprzez wypicie wody mineralnej), oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym, krótką regenerację sił, otrzymanie posiłku regeneracyjnego o wartości 4500 kcal np. czekolady. Ważniejsza od czekolady była jednak… wielka osobista satysfakcja ze spełnienia dobrego uczynku i okazania pomocy potrzebującym. W końcu nie każdy ma okazję przyczyniać się na co dzień do ratowania ludzkiego życia!

 

 

 

Kategoria: Artykuł