TURNIEJ HUMANISTYCZNY

         

W Powiatowym Turnieju Humanistycznym pod patronatem Starosty Powiatu Tarnogórskiego, który odbył się w naszej szkole 9 października wzięło udział 101 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy sprawdzili swoje umiejętności w dyktandzie dotyczącym biografii i twórczości Juliana Tuwima. Drugą część turnieju wypełniły zadania redakcyjne i analityczne. Obecność tak wielu uczniów wskazuje na szeroko rozumiane zainteresowanie językiem polskim i humanistyką. Dyscyplina ortograficzna jest nieprzecenioną umiejętnością, chociaż niektórym wydaje się, że w dzisiejszych realiach znajomość zasad poprawnego pisania jest już niepotrzebna. Tradycyjną formułę dyktanda poszerzyliśmy o zadania sprawdzające kompetencje krytycznego i świadomego odbioru tekstów kultury i informacji. Dyktanda i zadania konkursu literackiego sprawdzali poloniści z gimnazjów i liceów, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Nasze liceum w turnieju reprezentowali w dyktandzie Dominika Głowaty, Marcin Hasulak, Patrycja Michalik a w konkursie literackim Anna Szczepanek, Natalia Dziura i Aleksandra Wanat.

Wyniki dyktanda przedstawiają się następująco:
- w kategorii gimnazjów najwyższe miejsce zajęli
- Weronika Kułacz z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (1 miejsce), Małgorzata Widera z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu (2 miejsce), Wiktoria Pawlik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu (3 miejsce);

 

 

 

- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych najwyższe miejsca zajęli
- Marta Sitek z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (1 miejsce), Natalia Sosna z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (2 miejsce), Marcin Hasulak z II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica (3 miejsce).
W konkursie literackim najwyższe miejsca zajęły drużyny
a) w kategorii gimnazjów:
- I miejsce - Publiczne Gimnazjum nr 4 w Tarnowskich Górach (drużyna w składzie: Agata Niewiadomska, Wiktoria Baranowska i Natalia Mikołajczyk)
- II miejsce - Gimnazjum z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (drużyna w składzie: Karolina Maligłówka, Natalia Nierychło oraz Zofia Zakrzewska)
- III miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu (drużyna w składzie: Wiktoria Pawlik, Marcin Markefka oraz Małgorzata Widera)
b) w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
- I miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej (drużyna w składzie: Zuzanna Bereżewska, Maria Nowak oraz Ewa Siwiec)
- II miejsce - Liceum z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (drużyna w składzie: Andrzej Swoboda, Michał Andrzejewski oraz Justyna Kępińska)
- III miejsce - Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej (drużyna w składzie: Dorota Kuklińska, Natalia Lesz oraz Patryk Malyska).

 

Weronika Kułacz i Marta Sitek odebrały nagrody z rąk Pani Starosty na uroczystości Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej w Pałacu w Nakle Śląskim. Laureatów I, II i III miejsca drużynowego konkursu literackiego w kategorii szkół gimnazjalnych zaprosiliśmy 18 października do naszej szkoły na uroczystość wręczenia nagród. W przerwie między częściami turnieju wystąpili nasi artyści i zaprezentowali piosenki polskich autorów, w tym także Juliana Tuwima. Bardzo dziękujemy występującym - Juliannie Leksy, Marcie Piątkowskiej, Agnieszce Piontek, Kalinie Paszek, Justynie Wydrze, Mateuszowi Kalinowskiemu, Pawłowi Szali, Maciejowi Przybyłowiczowi, Franciszkowi Robakowi i Mateuszowi Macosze. Podziękowania kierujemy również do dziewczyn z klasy IIIE, które pomogły w sprawnej organizacji turnieju. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w konkursie.  

 

Treść dyktanda

         

  GALERIA /76 zdjęć/

Kategoria: Artykuł