NIE TYLKO XXI WIEK

         

W naszej pracowni matematycznej możecie również znaleźć piękną kolekcję suwaków logarytmicznych praktycznie z całego świata (polskie, japońskie, niemieckie, amerykańskie, rosyjskie). Najstarsze egzemplarze pamiętają jeszcze czasy pierwszej wojny światowej. Właścicielem większości z nich jest Dominik Karasiewicz. Pasją zbierania zaraził się w momencie znalezienia suwaka w biurku dziadka. Od tego momentu stale szuka suwaków na aukcjach w Internecie oraz na targach staroci (najbliższe są w Gliwicach i w Bytomiu). Nawiązał również kontakt z największym polskim byłym producentem suwaków – Spółdzielnią Pracy Skala w Warszawie.

 

W zeszłym roku odbyły się w naszej szkole warsztaty poświęcone umiejętności obsługi tego sprzętu. Prowadzili je uczniowie obecnej klasy 3c. Suwak logarytmiczny, do czasów rozpowszechnienia się kalkulatorów, był niezbędnym narzędziem pracy każdego inżyniera; były też specjalne wersje suwaka, które miały zastosowanie w wojsku, lotnictwie a nawet w rolnictwie. W związku z tym w wielu domach znajdują się ciekawe egzemplarze. Popytajcie i - jeżeli znajdziecie - przynieście je pokazać.

W roku szkolnym 2012/2013 w ramach projektu interdyscyplinarnego klasa 2c przygotowała stronę o suwaku logarytmicznym. Zapraszamy tutaj.

    

Dariusz Nowak

 

 

Kategoria: Ciekawostki